U ndava nga i fejuari sepse me tha hjeke mbulesen, ai me mori nderen tasht spo me merr askush... | Histori Të Jetës

U ndava nga i fejuari sepse me tha hjeke mbulesen, ai me mori nderen tasht spo me merr askush…

U ndava nga i fejuari sepse me tha hjeke mbulesen, ai me mori nderen tasht spo me merr askush… – Jom nje vajzë me mbules 19vjeqare nga Kosova ekam kryer shkollen e mesme tani punoj ka 3muaj ne zvicer . Si krejt femrat dua qe ta tregoj edhe une historin time si e re edhe une u dashurova meni mashkull familja ime kundershtuan shum sepse isha e re 17vjeqare me veshtersi e pranuan une mendoja qe isha e pjekur ngase dashuria nga njeher potë vërbojke isha e fejuar 1 vit e gjys si e re ai nuk me kuptonte pastaj patem disa probleme dhe jemi ndar pastaj jemi pajtu apet i njejti sen ai nuk me kuptonte me ndalonte te dal me familjen time nuk mi lejojke te drejtat e mia ti perdori mendonte vetem per veten e tij familja deshironte qe te bashkohemi perseri me thojshin jepja edhe ni shanc ndoshta permisohet shum here i kom dhon shanca shum here kom duru edhe t’pa drejtat qe mi bente gjithmon me fajsonte mua per gjdo gjë ka fundi ja nisi te mos me besonte sipas menimit tim nese te nje qift ska besim ska as dashurii as kurgjo sepse thelmi i lidhjes osht besimi mes dy personave nuk mundesha ta duroja me shum dhe i dhash fund lidhjes qe kisha me atë djal sepse nuk mundesha ta qoj jeten me ni person qe nuk me besonte qe nuk mi lejojke te drejtat e mia ti perdori gjdo femer ka një ëndërr per vete nuk deshiroja qe te perzihet ne familjen time ne mbulesen e gjithqka, me thojke hjekee se nuk me pelqen po smuj kurr me hek mbulesen sepse ata e kam pjes te jetes, nuk e di qka osht nese e heki mbulesen atehere e humbi edhe veten.. e te gjitha se qfar bej tani jom me e lir ne shpyrt kisha shum stres presion ngarkes dhe jom shum pishmon qe kam qenë me ni person si ai 1vit e gjys dhe jom shum pishmon qe kam qen e lidhur me ni djal ne Kosovë sepse asni femer nuk duhet te lejoj burrin e saj tja bëj te pa drejten . Kisha dasht prej jush te më jepni nje këshill qfarë te bëj nese ai me kthehet a me ja fal perseri si gjdo her me falje apo te vazhdoj jeten time si femra tjera edhe pse kam qenë e fejuar kam fjetur me të sepse dojsha gjithqka mi jap atij qe ai te ndjehet mire po nuk ja ka vlejt aspak sepse ai sma ka dite hiq vleren, gjithmone me ka poshteruar, me ka bo te ndjehem sikur isha ni cop mishi a ku ta di une tasht e di 100% sidomos qe e kom mbulesen kerkush ska mem marr mu, se thojn qysh kjo e mbulume kumedit kush ka pas pune me to edhe gjykojn meniher a se din qe noshta kom hek shume prej dikujt edhe mu ka desht patjeter per hir te fes tem te heki dore nga nje person qe te mos e lejoj qe te me shkel… nga njeher kam frik se askush me mer arsya qe kam qenë e fejuar do te doja qe nje dit te vi një mashkull ne jeten time qe ika frik Zotit dhe te mos me bëj padrejtsi te me kuptoj nga njeher menoj te largohem nga kosova e te gjej dike qe me kupton edhe me respekton si me mbules si pa te sepse menjehere ka shume gjykime sidomos kur tjesh me mbules edhe mundohesh te ju tregojsh se kta e kam per vete e jo per dike tjeter.. nuk e di te shkoj jasht vendit pergjithmon sepse kom shum presion prej njerzve tum bo pytje per atë pse jeni ndar bashkohu perseri por une jom lodh teper ne shpyrt prej atij askush nuk me kupton qe nuk mundem keshtu te vazhdoj ju lutem te me jepni ni keshill se qfar te bej .
Ju faleminderit shum