Te dashur gurbetcare ju e keni ba punen mos me ju dasht, bleni banesat e juaja e rrini neper shpijat e... | Histori Të Jetës

Te dashur gurbetcare

Te dashur gurbetcare ju e keni ba punen mos me ju dasht, bleni banesat e juaja e rrini neper shpijat e…

Te dashur gurbetcare ju e keni ba punen mos me ju dasht, bleni banesat e juaja e rrini neper shpijat e… – Pershendetje histori te jetes deshta me postu historine time ketu. Jemi dy femije une dhe motra vogel motra sivjet ka mbaru maturen e une jam e madhja kom perfundu fakultetin dhe tash studjoj master po lexoj shume rrefime per gurbetqaret per ta nuk ja vlen as emrin me ju permend e lere me diqka tjeter e kane pru punen me u ftof raportet mes familjareve i kane merzi me ju ardhe ne shtepi. Jeta me ka sprovuar ne shume menyra sic e ceka jetoj ne kosove me motren dhe nanen babi me ka vdeke moti keshtu nga mosha 15 vjet kom mbete jetime me nanen e motren kom fillu edhe me punu edhe me u shkollu nana u semure rende edhe une si ma e madhja u duke mu kujdese per te nana i ka 5 motra ne gurbet asnjehere nuk na kane perkrahe as mua as motren duke na thene gjithcka kur vinin ne pushimi pata thene tezes me bej nje garancion te vij me punu ose me gjej ndonje mynyre te dal prej kosove ajo me shtini ne dhome me tha derisa ta kem motren gjalle te njoh kur te me vdes motra sdu me dite a jeni gjalle me edhe shume fjale te tjera te cilat me thyen shpirterisht. Kurre asnji cent sna kane dhane ishim ne varferi te skajshme nana shpesh mbetej pa buke dhe barna e ato sdojshin me ndi a ka motra me hanger apo jo kaloj kjo regjistrova fakultetin ato kur e degjuan kete desh u qmenden 2 vite skane fol me nanen as ne tel prej inati une perfundova fakultetin me nota shume te larta diten punoja naten studjoja. Fillova dhe studimet master me shume sakrifica e motres i kom thane duhet te jemi te forta kur te na vdes nana me ndrru numrat e telit e me ndrru vendbanim jemi te vetme ne meshiren e fatit per hater te nanes jam duke i duru kur po vijne ne pushim gjithqka tu na thane duke na diskr**inu por ka me ardhe koha qe nuk do te na shohin kurre me. Mos te harrojme se ka nje zot dhe na shikon. Te dashur gurbetcare ju e keni ba punen mos mju njofte ma askush bleni banesat e juaja e rrini neper shpijat e juaja lerni njerezit ne skamje te vet ashtu keshtu nuk po kontriboni ne familjet e juaja nuk o ka lodhet ma askush per ju e ju qka jeni ne kosove mos lejoni me ju shkel ne shtepia te juaja njerzit te cilet ne momentin me te veshtire ua kane kthyer shpinen njerezit qe ju nenqmojne largoni nga shtepia juaj kesi lloj njerezish harrojeni se eksiston kundnjerezit te cilet perbuzin familjen e vet!