Shoqja ime me beri ortake, ne te dyja kemi nje Burre dhe jemi shume te lumtura qe… – Histori Të Jetës

ortake

Shoqja ime me beri ortake, ne te dyja kemi nje Burre dhe jemi shume te lumtura qe…

Shoqja ime me beri ortake, ne te dyja kemi nje Burre dhe jemi shume te lumtura qe… – Miremrama histori te jetes. Du me ju shenu ne faqe private qe mos te merret vesh se kush jam. Une jom nje nane nga Kosova e martume dhe kom nje vajze 17 vjeqe edhe jam shtatzan me femijen tim te dyt djal. Para 20 vite jam njoftu me burr temin te nje kojshi i imi. Ish ardh burri me nejt te ni sebep edhe qaty u njoftum u pelqyem e te tonat. E kemi pas nje penges qe aj ishte boshnjak e une nga Kosova po u pajtova me fatin qe te jetoj une ne Bosnje. Mbas 3 vite martes e mora vesh qe jom mbet shtatzan me qiken. U gezum shume te dyt, e kisha nje jete normale. Punojsha, dhe burri punonte nje jete mesatare po stabile. Nuk bejshim llukse po lluksi ska kufi. Mbas 4 vite qe e linda vajzen, burri me vdiq ne ndeshje trafiku edhe une mbeta vet veq me vajzen ne mes te Bosnjes. Nana me thojke kthehu ne Kosove se ski qka lyp ma aty. I thash vjehrres po du mu shperngul nKosove se kom nevoj per ndihmen e nanes tha ti mundesh me shku po vajzen sguxon me na lan. Une u habita thash qysh po doni me ma marr vajzen a ? Tha po se ajo e ka gjakun e djalit tem. Kembngula qe jo ska shanca edhe se lo vajzen ne nje vend te pa njohur me dy pleq. Dulem ngjyq per kujdestarin e vajzes edhe une fitova. Nana me tha hajde jeto me mu masi jom vet. Baba mka dek para disa vjete e nana ish met vet pa kerkon, kish nevoj per dikon me pas afer. Mbas disa vjete un e gjete nje pune ne Ministri ne Kosove. E kisha rrogen e mire, gjithqka shkonte mire po diqka kurr nuk jom ndi rahat ne shpirt. I tregova nanes thash nane nuk e di a e kom qe mka vdek burri a jo ama shume e vetmume po ndihna. Pom thot nana mbeshtetu te Allahu se aj te plotson qika jem. Edhe ja nisa me lexu pak kuran edhe mu fal. Ne fillim nuk disha veq me telefon po gradualisht me kohen i mesova te gjitha dhe u ndisha e plotsume, me e qete, me e lehte. Mas 1 viti qe vendosa mu fal e me lexu kuran, e kom pas deshir me u mbulu me higjab. Ate dite si e vendosa higjabin e pash nje enderr qe do martohem se shpejti nese i mbylli edhe fytyren e mi lan vetem syt. Ashtu endrrova. Ashtu veprova. Une ne xhami u takova me nje grua kur shkojsha mu fal edhe me tregojke historin me burr qysh nuk ka mujt me bo fmi kurr edhe mbas 10 vite martes. Une i tregova qe skam burr se mka vdek e veq nje vajze e kom ne moshen 16 vjeqe, ne ate kohe. Ajo me tha “oj moter a don mu bo ortake edhe ja plotsojm burrit tem qefin per fmi mbasi po mujshe me mbet ti”. Niher mu doke absurde po edhe tu lexu ja nisi ideja me mu pelqy. Fola me vajzen edhe me tha mam qysh te dush ti une smuj me tu perzi po nuk du me ndrru vendbanim ma, du me nejt te gjyshja. Pranova mu martu me burrin e shoqes tem edhe krejt ishte mire, ma bleu banesen qe mos te jetojm dyjat ne nje shtepi. 4 dite rrin te ajo e 3 te une. Tasht jam mbet shtatzan me nje djal edhe presim mu ba prind ne Shkurt. Fatkeqsisht e kam humbur punen per shkak te mbuleses qe nuk lejohet po skom qka te bej. Endrra mu ka ba realitet, jam shume e lumtur qe jam e martume me burrin e shoqes. Te tre kemi marreveshje shume te mire me njeri tjetrin.Shpreosj qe te Gjitj do tken mirkuptim edhe ndaj ksaj historie tem se zakonisht nuk i presin mir kto historia shqiptart po qka me bo kjo esht jeta jem. Kjo eshte historia ime edhe dua qe tju inspiroj te tjereve qe mos u ngutni dhe besoni ne fe dhe mbeshtetu te Allahu.