Serbet m'kan maltretu qysh kan dasht, e Burri me la kur e kuptoj te verteten, nuk mundem ta shikoj veten ne pasqyre! | Histori Të Jetës
Burri me la kur e kuptoj

Serbet m’kan maltretu qysh kan dasht, e Burri me la kur e kuptoj te verteten, nuk mundem ta shikoj veten ne pasqyre!

Serbet m’kan maltretu qysh kan dasht, e Burri me la kur e kuptoj te verteten, nuk mundem ta shikoj veten ne pasqyre! – Pershendetje jam nje nene 43 vjeqare edhe une deshta ta tregoi historin e jetes sime por ju lutem mos ofendoni u martova ne moshe te re 15 vite e 6 muaj pasi prinde doni ashtu burrin e kam pare mas 6 muj pasi jam feju dite e pare kur shkova ne shtepin e tyre si nuse jo nuse por femij 15 vjeq ma, vjerra me tha nga sot filloj dite e kqia per ty sepse ajo kishte len vorrin e burrit dhe kishte ardhur nga fshati ne qytet te jetonte ate nate kur burri deshti te bente mardhanje une kisha shume frig se nuk e dija si behet kaluan tri dite deri dhe e kryjtem ket pune por prap se prap me thoshte ske qen vajze pinte shume ishte 12 vjet e 6 muaj me i vjeter se une kalonin dite e hjeket e mija u shtonin maltretimet vinte ne oret e vona te nates nuk guxoja te flija se po te me zinte gjumi e te trokiste dy her me maltretonte kaluan 2 vite dhe me zor e mbajta shtatezanin sepse dy her hjeka fmin nga maltretimet pas shume hjekash linda nje vajze ditet kaloni e maltretimet ju shtua edhe vajzes, rrinim pa buk pa uj deri sa ai donte te na sillte sepse ishte non stop tu pi nuk po e zgjas shume por po e shkurtoj pak rrinim ma shume pa buk e uj vajzen e rrita me uj e sheqer sepse qumsht nuk sillte ne shtepi vjehrra me thoshte shterp e gjithqka linda dhe vajzen e dyte pas 4 vjeteve te vajzes se madhe kaloni dite dhe vujtjet shtoheshin na maltretonte te trijave qdo nate ndoshta pija i kishte fajet u be viti 1998 dhe filloj lu*** e kosoves aty edhe e la pijen sepse nuk kishte ku te blente ne u zhvendosem ne nje qytet tjeter tim shkojke tona ant, maltretime qdo gje ndodhte ne prill te vitit 1999 serbet hyne ne shtepin tone ma demtun e maltretun nenen deri e ra pa vetdije, mua motren dhe vajzen e vellaut na dhu**** ne menyren ma tkeqe te mundshme burri dhe vellau ishin te fshehure na murren zhag na grehen na qiten ne kamion na murren me veti per tri dite ren na prekshin me cigare ne trup na maltretun deri sa na hupke vetdija sa her tentonim te iknim na lendonin pjeset e trupit me mjete te ndryshme mbas tri dite na kthyen te lenduar ne shpirt e zemer sepse vujtjet psigjike i kam edhe sot kur na gjun te dera nena me vajza ishte ne ballkon duke na prit qfare merzije askush nuk e beson burri dhe vellau ishin mbrenda nena na shtini me na pastru e thirri nje mjek me naj sheru demtimet e burrit me tha nga dita e sodit me nuk je gruja jem mi la dhe vajzat dhe iku, kam tentuar mija her te bej iki nga kjo bote pija gjithqka me dergonin ne spital ma shperlanin lukthin prap u ktheja ne shtepi jetoi qe 21 vite me qestues, sepse nuk gucoj te shiqohem ne pasqyre fetyren e kam te demtuar me thonin ‘do ju lam deme ne trup qe te na kujtoni gjithe jeten’, gjithe ato vujtje e maltretime veq Zoti i di qa kemi vujt i kam rrit vajzat me copa e grima jame bere operacion disa her sepse maltretimet fizike me la me shume pasoja ne jete nuk kishim as shpi sepse me ish burrin jetojshim me qira ku ishim para lu*** kaluan dite vite dhe vajza ne moshen 13 vjeqare filloj te punoj vullnetarisht me nje te huaj ai i qelte puset e kosoves ku i kishin gjujt shqipetaret dhe i kish hedh me hup gjurme vajza ju kish trego qe jeton te dajet dhe ata si organizat e huaj vendosen me na ble nje shpi te vogel ku sot jetoi ne te kur vajza i beri 16 vite filloj te punoj ne nje furre ku pronari i furres tentoi ta perdorte per veti dhe mendimet e kqija ju kthyen perseri te ne po fal Zotit gruja e pronarit e ka ndegju vajzen duke bertit dhe ka dal me shiqu qfare po ndodhe kur e sheh burrin e saj e thirr policin, e burrin ja mbyll furren dhe vajzen e dergon te psikiatri, kemi jetuar deri para 2 viteve me 75 ero ne muaj me pension te nenes para 2 viteve me dual pension por mbase u bera operacion nga unazat mu dashte te hy ne kredi sepse operacioni me kushtoi 20.000 ero tani jetoi vetem me 30 ero ne muaj vet e 4 sepse i kam tri vajza dhe vet ju lutem mos ofendoni vetem deshta te marre komente nga ju te ju them qe jeta me mua u tregua shume mizore. Deshta te shtoj qe as nje institucion nuk ka bere asgje per mua edhe pse ju kam kerkuar nje pune te lehte sepse lemosh nuk i kam kerkuar askujt vetem pune te lehte por qe 21 vit nuk mu ka afruar duke filluar nga ojqt e deri te njerezit ma te larte e shume te tjer ju kam bere apel per pune por asgje. Tani vajzat kan frig te punojne ne privat pas ndodhis se vajzes. Jetoim me shpi plot myk edhe pse ter diten pastroim shpija ka shume myk sepse nuk ka izolim jemi shume keq.