Po me dhimbet vjehrra se nese shkoj kan me e honger per se gjalli,Kur fol kunata vjehrra e mbyll gojen gjynahit... | Histori Të Jetës

Po me dhimbet vjehrra se nese shkoj kan me e honger per se gjalli,Kur fol kunata vjehrra e mbyll gojen gjynahit…

Po me dhimbet vjehrra se nese shkoj kan me e honger per se gjalli,Kur fol kunata vjehrra e mbyll gojen gjynahit…-Pershendetje gjith lexuesve te kesaj faqe. Jam nje nen ne moshen 25 vjeqare kam femin 2 vjeq dhe burri esht jasht shtetit jetoj ne nje fshat ne komunen e Ferizajit. Jetoj me prind e burrit vllaun e tij dhe grun e tij me 3 femij. Burrin e kam qe 1 vit jasht shtetit un ende po pres per termin si qdo shiptar. Me burrin kaloj shum mir duhemi kemi respekt dhe dashuri per njeri tjetrin. Kur jam martu gjithqka kam menu qe esht ne rregull po ne fakt skish qen. Familja ime esht shum e pasur dhe po thuajse gjitha gjerat e nuseris ata mi kan ble se baba i burrit kur kan dal me u marr vesh per fejes u anku jo skemi shum e qeshtu e familja jem per mes me lan bijen e tyne me hek keq mi kan ble shumicen e gjerave. Kret ne rregull u martum burri punojke po ashtu edhe kunati ktu ne ks edhe nje kunat qe esht ne Angli aj esht me i vogli ende esht pa martu. Pas 4 muje martes mbeta shtatzan edhe kta familja e burrit dmth kunati ktu ne ks edhe vjerri sdojshin me ni a ka burri pare per mem qu ne kontrolla a nuk ka kurr 1 cent sna kan dhan edhe pse burri qato pare qa i mirrke blejke per shpi per fmi te vllaut e per kret edhe mu u duke me kontrolla me analiza me mi pagu , kur skish aj u duke me pare te mia qe mi jepshin familja ime u duke me i ru per kontrolla e analiza. Burri ka mujt qe as mes me ble per shpi as sen po skemi pas qef qe me ba padrejtesi pasi qe kur jeton ne nje shpi duhet kret bashk. Kunati qa punojke i hargjojke veq per fmi te vet ja jepke grus vet me i qu te nana vet i majke miqt e vet sju ka interesu se a ka burri per mu per mjek a ska. Burri jem u dufke per mu per shpi per fmi tina per kret me punu e atina e as vjerrit si ka interesu naj her kur ska pas me ja dhan. Vjerri merr pension edhe i qon djali qe e ka ne Angli aj i qon per kret po ky si aj kunati veq per at ren e vet e per fmi te saj ka e ka pas as per gru te vet si intereson kurr smuhet e kret e shkreta me pare te veta u duke me shku ne mjek qa ja qojke djali prej Anglie edhe pse kret gati ja mirrke vjerri jem. Kunata jem dmth gruja vllaut burrit osht tepet e poshter rren ban mshtjellina dredhina slen sen pa thon si per mu edhe per kret grat e mahalles e gjun gurine mshef doren. Edhe ky vjerri jem sja prish per kergjo qa thot ajo ban si vjerri si kunati si vjerra. Me lindi fmia mir boll sju interesojke kerkujna a ka qumsht a pampersa mi ble burri me minxi ja dilke me rrogen qe e mirrke. Shpesh kur ska pas jam detyru me i lyp prindve te mi per mi ble fmis gjerat e nevojshme. Kur u martova mbeta shtatzan i mbylla syt para qdo padrejtesie qe na benin si un si burri hajt se kur vjen Fmia ndoshta ndryshojn. Kur jam martu un edhe buk jam gerdit me hanger tepper te pa paster sidomos kunata jam mundu mos me fol edhe pse kam pastru smu ka pa sen skam fol me kan ba padrejtesi skam fol hajt kam duru. Kur erdhi fmia ne jet sju ka ni a ka ska veq per fmi te saj qdo her kan pas per fmi tem kurr edhe pse burri punojke per kret e jo veq per mu e fmi tem. Ni dit vendosem me fol edhe i tham vjerrrit qe pse po na ban padrejtesi pse per kta po ke per kto spo ke qas na tha ne rrot sames na qojti dyve mu veq qe sem maltretui burri kajke si fmia thojke qa pot thot reja madhe po ban as nanen spe don as neve aj u qart kret kur ja nisem mi thon pe ngon ato edhe pse ajo pot rren e pot ban dredhina qaty u qart kret e veq qe sna qiten prej shpis mu burrin e fmin e vogel ne pik te dimrit e ne te ftoft. Ajo kunata zo zbojke e ka shti vjerrin mir me rrena e intriga aj folke per ato. Te nesrit ajo kunata fol e kesh me neve thuj se sen su ba edhe pse kret prej te shtineve te saj po ndodhin qato , edhe vjerri osht vet i poshter se as grun e vet se ban hesap si njeri kret punt i ban ajo edhe une skemi kurr far drejte ne shpi perveq asaj kunates. Ni dit mu pat smu pak fmia edhe burri ktu jo thash a ta qojm te mjeku se so mir me tha ne paq pare qoje ban qa dush un skam. Edhe pse burri po qon sa po mun ne shpi prap sju intereson as per mu as per fmi tem po duhet me pare te miat po tash pom qon edhe burri tinza ktynve se me dit qe me qon mi marrin kret qysh po ja marrin vjerres kret. Po i blej qa po kam nevoj kur po shkoj te prind e mi. Se me dit qe me qon aj mu e kam asni cent sma lajn e detyrona prap me ju marr prindve te mi. Sa padrejtesi kam duru e po duroj sa kam punu jam mundu qdo her qe me na pa dikush mir e paqt si kam ngushtu per asni sen edhe prap ma e keqja jam mbet , e ajo kunata jem qe as pun sprek me dor lluksin fmive sju nal plus e man nonen e vet e baben me pare te burrit e shpis burri apet ma e mirja. Bile tash po thojn qe paqare duhet me qu ata kunetia sa ta kan baben e nonen gjall duhet me na majt neve si mu si vjerrin si burrin e fmin e mi. Kret ne rregull se prind ste baht kerkush as vlla amo qysh po sillen kta me mu e me fmi tem qe sju intereson 1 sen me ja ble pom duket shum e teppert. Se kur je ne bashkallak kur ka duhet me pas per kret e jo per dikon me pas per dikond mes me pas , se burri jem so njo qe spunon e pret prej tjerve e qe kqyr me ba padrejtesi edhe pse na kan shkel qdo her na skemi mujt mi lan keq. Bile po thot kunata ne te ma ndreqin shpin aborrin mu konforni net mi shkoĺlojn fmin tana net bajn qa dojn net dalin naper shpia te veta. Qysh po mendon kjo kshtu burri jem e kunati me punu tan jeten me ja ndreq jeten ksaj niher mir veten me lan mas e kjo paret e burrit e te vjerrit me ja qu nanes vet e familjes vet e fmia te kunetive dmth fmia jem e un mem majt familja jeme e burri jem fmin e ksaj qeshtu e ka mendimin kunata jem e vjerri jem se sa per kunatin aj sdi qfar njeri osht qas i thot gruja vet a qen a kali a budall nersy kretve aj se qel gojen veq rrin e kqyr. Edhe vjerra sguxon mu ndi prej saj se ajo e shtin vjerrin edhe e rren e ban llom tana se osht teper e urt vjerra edhe e mir po sguxon mu ni prej kunates. Familja jem i din kret kto po ata pom thojn duro shkon te burri jot e nis jeten tonde. Edhe un po duroj veq me shpresen qe ni dit Zoti ka mem.bashku me burrin e me na dhan lumturi e qetsi ne jeten ton familjare. Pom dhimet vjerra qe nese shkoj kta dyt kan me hanger per se gjalli se un i dal zot shpesh se sa per kunatin qe osht ktu gruja tina i ka thon nersy kretve mshele gojen mes ha mut edhe se ka qel gojen me thon qysh po mi thu nones kshtu edhe pse qajo kret punt i ban e fmin ja ka rrit ska fol veq ka kqyr se sa per vjerrin edhe me maltretu ajo aj qohet i nimon me maltretu me sy sdo me pa grun e vet as djemt e vet. Veq kur ti qojn pare i do si sti qojn ja kur ti hargjiten me sy sdo mi pa. Keshtu qe kam vendos qe kur te shkoj te burri me kriju jeten tem me burr e me fmi te mi ska me ju qu ktynve pare sa her qe ju teket per naj fest ose naj smuj ose diqka po amo qysh kan qef kta per qdo muj jo se edhe na duhet me nis jeten ton me maru shpi e mu rahatu.Deshta veq mendimin e juv qe a baj gabim nese bajm qeshtu a e kemi pernime obligim tan jeten me majt kunatin e kunaten se per prind normal qe e ka si burri jem si kret fmia e kan per obligim me i kqyr prind edhe pse baba i burrit dmth vjerri se meriton as atina si intereson a jam smut un a fmia jem kur kem pare na qon ne mjek mes me pas paren ton na len qaty ne shpi me hek po prap bab e ka duhet me kqyr e me respektu sa te osht gjall. Qfar kishit vepru ju ne vendim tim po te kishit qen….ju kisha lut pa fyrje dhe ofendime thjesht qfar kishit ba nese ishin kan ne ket situat ? faliminderit qe gjetet koh ta lexoni historin time ju pershendes.