Plaka qe na ka ndihmu mu e vellaun ne gurbet po na detyron te rri me te pasi qe i ka vdek tani burri, ne e quajm ate nane... | Histori Të Jetës

Plaka qe na ka ndihmu mu e vellaun ne gurbet po na detyron te rri me te pasi qe i ka vdek tani burri, ne e quajm ate nane…

Plaka qe na ka ndihmu mu e vellaun ne gurbet po na detyron te rri me te pasi qe i ka vdek tani burri, ne e quajm ate nane… – Pershendetje Grupi. Kisha dasht ta ndaje nje histori te jetes me ju po te njejten kohe me duhet kshill nga ju…Jam nje vajz 22 vjeqe, vitin e kalum edhe une mora rrugen e gurbetit drejt ne Gjermani me shpresen qe do bohet mir. Erdha me vllaun ketu edhe kerkuam azil ktu. Pas 6muajve na dhan edhe nje banes ku na jem tuj jetu. U njoftuam ketu pas nje kohe te shkurter me nje familje ( që dmth vendase) na qdo her i respektuam ata si prind ton edhe na kan ndihmu shum rrethi jon qdo her u zgjeru dmth me vendast e keti shteti. Kjo plaka na don shum te pakten ashtu duket sepse na ndihmon shum. Edhe ne dojna po tasht me ka ardh negativi i pare.Dhe ktu i kemi shok ni plak edhe ni plak tjeter shoqni ata sot erdhen dhe me than qe na dojna me ba bashkjetes qe ju me qqendru ktu(kta dy jan tjer persona).po nuk e di qysh me ja ba me kit plakin qe une e thirri ” bab” se ky dreq asht asht i ftoft me neve spo di qa me ba se krejt dojn mena ndihmu po ky asht problemi ma i madhi tutna se gjithqka kamena prish.kjo plaka (nana)na thot tana muni me jetu te une deri sa ta N dreqni jeten e juv spo di qa me bo. Qysh me mujt me kthy edhe kit plakin prej veti? Ju lutemi mos ofendoni se jam ne hall spo di qysh me ja ba? Faleminderit qe e ndat kohe per mua anonime ju lutem. Sot gjithqka eshte ndryshe nga ajo kohe mir po jeta vazhdon me probleme te ndryshme me heret me kritikonin qe une dhe vllau i mashtronim ketë baben dhe nënen ton mir po tani është një problem krejt tjeter! Ne shtator te keti viti fillova te punoj ndersa gjat kësaj kohe ky plaku “Baba” kuptoj se kishte kancer ne kohen kur ne u ofrum taman si nje familje kaluan dit dhe kaluan nete edhe vllau gjeti nje pune gjithqka shkonte per mrekulli deri sa ne mengjesin e 7 dhjetorit plaka”Nëna” na thirri ne telefon dhe tregoj qe plaku”Baba” kishte vdekur. Ne me lendup te trishturar hym ne shtepi dhe e pame qe me nuk jeton qam dhe i dham lamtumiren e fundit! Tani me 29 dhjetor do behet varrimi i tina mir po plaka (Nëna) ka mbet vetem ne shpi ajo na ofron qe te jetojm me të por është shum e veshtir për ne e shoh qe një anë ka qef me shku me jetu me ta por e shoh qe nje anë asaj nuk i konvenon se ka fmij edhe 1her apo 2her ne vitë i vijne femijet me vizitu. Mir po as ne nuk jem te pajtimit me shku me shecu se ajo eshte e vjeter dhe ka nevoj me nejt vet shkurtimisht dihet pak a shum se si jan te moshuarit jasht jam ne shum dilema! Nje anë me dhimbset me lan vet mir po nje ane tham ajo ka nevoj ndonjeher me mbet vet! Edhe ashtu ne ate shtepi ndjehna e friksume pasi edi se ku ka vdek plaku(Baba). Kisha dasht ndonje keshill dhe mendim te menqur ju lutna! Nuk po me interesojn pasuria e saj sepse edi qe ndokush do komentoj rreth ksajna ajo per mu ska aspak rendesi. Thjesht jam ne mes dy zjarresh Nje ane kam dhimbje per të nese e lë vetem tjetren anë smundem te jetoj se është teper veshtir per neve! Shpresoj qe nuk ju kam lodhur! Anonime pls!
(Mendimi im ështe qe ta marr një banes afer saj dhe gjat dites te rrij me të e ti ndihmoj mir po ne mbramje te shkoj ne banesen time te fle qka mendoni sepse smundem gjdo dit te jem afer.. ju per kete mendim sepse sinqerisht e dua si nënen time)