Per shkak sjelljes se burrit femija im pas lindjes nderroj jete,per 9 muaj as nje vizit nuk e kam ber tek mjeku... | Histori Të Jetës

Per shkak sjelljes se burrit femija im pas lindjes nderroj jete,per 9 muaj as nje vizit nuk e kam ber tek mjeku…

Per shkak sjelljes se burrit femija im pas lindjes nderroj jete,per 9 muaj as nje vizit nuk e kam ber tek mjeku…-Pershendetje…jam nje grua 30 vjecare nene e nje femije te vogel tashme ..e bekuar dhe e lumtur qe Zoti ma dha nje dhurate kaq te cmuar pavaresisht peripecive dhe sprovave te ndryshme qe kam ..para se te flisja per femijen dua tju tregoj per me pare ..me martesen time te pare qe pata..ne nje moshe teper te vogel me martuan me lajmesi..mbaj mend qe as nje kafe nuk dija te beja..u hoqa nga bankat e shkolles ..per te marrre persiper nje pergjegjsi shum shum te madhe sic esht martesa..ishim te varfer dhe prinderit prandaj u detyruan dhe pranuan per te permirsuar jeten time…por ja qe ndodhi e kunderta per fat te keq…ai jetonte jasht shtetit bashk me familjen e vet..me moren edhe mua ..vajta dhe me besoni qe as qe e mendoja qe do behesha gruaja e dikujt ne te gjitha kendveshtrimet..nje femije vec nje femije … mamaja e tij shum njeri i mire taman si nje nene per mua me mbante shume afer ..me mesonte cdo gje duke filluar qe nga kafeja qe sdija …e deri ne deri ne forminin e karakterit tim…nuk me ndante nga femijet e vet pasi ne kishim nje mosh me femijet e saj…pas nje viti filluan problemet ..zbulova qe kishte tjeter prandaj dhe mamaja e tij e martoi per ta mbledhur sic thoshte dhe vet ajo shpesh por un ateher se kuptoja se cdo te thoshte me kte fjal..pasi e mora vesh nuk bera asgje pasi kisha degjuar se esht turp te ndahesh dhe nuk ja kisha iden secdo te thonte tradhetija ..isha e humbur dhe e paditur per shkak te moshes kohes etj…nje femije qe u mor nga librat e shkolles dhe u martua…pas 4 vitesh bie shkatzane por nuk e besoja ..kisha te vjella por mendova qe kam stomakun dhe vete me maman e tij vizitohem dhe me japin ca ilace stomaku nderkoh qe isha shtatzan ..pas nje far kohe i pija ilacet por prap te vjellat vazhdonin ..ateher e besova qe isha shtatzan dhe vizitohem serisht te gjinekologu dhe marr lajmin e mir me tha je shtatzane 2 muajshe e gjys…u emocjonova pa mase ..shkojm ne shpi dhe ja them qe do behesh baba dhe duhet te jesh me familjare..po po thot tani po nuk bej me asnje gje…Genjeshter si gjithmon …pinte me godiste me rrip ..ofendime ..me mbyllte brenda ne shpi..deri sa vajta 9 muajshe asnje vizit tjeter nuk bera me qe kur isha 2 mujshe e gjys dhe nuk me cuan me…nje dit nuk e ndjeva fare femijen te levizte dhe u tremba..i thash mamase se tij te lutem me co ne spital se nuk me leviz femija..vajtem po ate dit dhe me vizituan …femija ishte i semure i paralizuar prandaj nuk e ndjeja shum aktiv pasi vec duart levizte..doktorrer me than ska gje me rendesi nje dicka e vogel kur ta lindesh do i kaloje dhe un kshu besova por jo…pasi linda normal kam kerkuar vajzen direkt dhe nuk ma sollen as ta shihja pasi ishte ven direkt ne ekubator …pres e pres dhe disa dit dhe shkoj te krye mjeku dhe i them pse sma sillni vajzen cfar po ndodh?ai me tha e kemi transferuar ne tjeter spital…marr taksin dhe vete…kishte shum femije te semur qe kur i kujtoj oh Zot cfar brenge oh Zot,po qante vec nje femin shum fort ..ju afrova pa ditur qe ishte femija im.Zoti me drejtoi atje…me than ajo vajza jote e shoh qe kembet nuk i levizte fare…isha e shokuar ..humba nuk e di kisha kaluar traum pas lindjes dhe nuk po kuptoja cpo ndodhte ..me ishte bllokuar truri…e marr ne krahe dhe e fus ne gji..filloi te pinte ..por dilte shpesh jasht dhe e kuptova qe sdo jetonte pas dy muajsh jete …shkoi ne qiell te jetonte …vendosa te ndahesha sepse femija ishte arsyeja qe un durova dhe ca koh..sepse ai kurr nuk ndryshoi..e lash dhe ika gjeta nje pun 24 ore dhe kurr su ktheva me ne ate shpi te mallkuar …punova ca koh dhe u ktheva ne shqiperi te familja ..pasi as letra nuk kisha…kaluan ca vite dhe u njohja me babain e femijes qe kam sot…riperseritet e njenjta histori xhelozi ..goditje te shara …brenda vitit bie shtatzan dhe i them …isha lutur shume per nje femije dhe me ne fund Zoti ma dha..shum lumturi pa fund.. ishim shum keq nga ekonomia dhe ika per te punuar ne itali te pakten 3 muaj..shkoj filloj pun dhe brenda 2 muajve ai vjen por pa me then mua qe po vij..kishte fol me te jemen dhe ajo i kishte then hajse se do te mbaj un te puna ime pasi ishim afer dhe ajo ma gjeti punen …aty filloi prapte njenjtat deri sa me hoqi nga puna..shkova atje te mamaja atij te puna dhe shoh shume femra aty…i them ca behet ktu cesht kjo gjendje keshtu?i ka sjell thot e zonja e shpis kto vajzat se skishin ku te shkonin..nuk fola me…ndenja aty dhe pak dit dhe ika sepse nuk duroja me dot ai dilte me to xhiro vinin vone e plot gjera te pahijshe deri ne piken qe e kapa mat..pres bileten dhe kthehem..kaluan muaj dhe linda nje femij te bukur dhe te shendetshem..ai e mori vesh por kurr nuk u interesua per femijen evet …..un ika nga prinderit dhe kam marre nje shpi me qera jetoj me femijen por shum veshtir per te perballuar gjithcka e vetme…do ju lutesha qe kush lexon historin time dhe ka mundesi te me ndihmoje sado pak..Faleminderit respekte