Nusja ime ishte prekur nga magjia,falltorja me tha e keni nga halla e babit,shkova tek ajo dhe i thash "si nuk ke meshir..." | Histori Të Jetës

Nusja ime ishte prekur nga magjia,falltorja me tha e keni nga halla e babit,shkova tek ajo dhe i thash “si nuk ke meshir…”

Nusja ime ishte prekur nga magjia,falltorja me tha e keni nga halla e babit,shkova tek ajo dhe i thash “si nuk ke meshir…”-Pershendetje juve stafit dhe gjithe percjellesit e faqes. Edhe une si qdo person dua te tregoj nje histori timen vetem dua te jem anonim: Jam 43 vjeqar i martuar kam tre femij dhe historia ime fillon ne moshen e re,ne vitin 1998 ateher regjimi serb nuk na lente rehat familjen time e posaqerisht mua dhe nga maltretimet e nje pas njehshme vendosa te iku nga Kosova dhe shkova ne Gjermani ne fillim marsin e 1999,atje u sistemova,gjeta pune por mendja me rrinte ne Kosove te familja se çfar do ndodh me ta,kaluan disa muaj me halle e derte por e rendsishmja ishte qe kaluam pa pasoja. Meq isha djali i pare,babin e kisha hasret pa vllezer e motra,kisha babegjyshin e gjyshen gjall me instistimin e tyre qe te kthehem ne Kosove te vazhdoj jeten ketu me ta pas shume mendimeve vendosa te kthehem,erdha ne Kosov meq babgjyshi ishte i vjeter dhe une isha ne mosh ideale per martes me pyeten nese kisha ndonje vajz por une nuk kisha dhe ju thash qe nusen e dua nga ju,kaluan disa muaj dhe une po shkoja mysafir diku dhe rastesisht nje person kishte nje defekt ne rrug dhe une u ndala qe ti ndihmoj,i ndihmova dhe ai personi me tha,me fal a mund te pyes diqka,urdhero i thash,je i martuar,jo nuk jam,ndegjo me tha,kam nje moter dhe nese eshte kysmet dua te njoftoj me te sepse e ka moshen e marteses dhe ti me dukesh djal i mire,i thash ne rregull po i tregoj familjes time dhe ti tregoj familjes tende qe te pyesim per njera tjetren,une pak a shume i njoha si familje ata por ata jo mua si familje perveq babgjyshin sepse ai ishte ne ze ne ate rrethin sepse pajtonte familje qe kishin hasmeri mes vete,mos me zgjat me shume u pajtuam dhe vendosem te fejohemi dhe pas nje kohe te shkurt normal me instistimin e babgjyshit vendosa edhe te martohem,bem nje dasem qe e gjithe rrethina naj kishte lakmi,njeher shkonte gjithqka perfekte sepse ne familjen tone prej marteses se babit tim ne familjen time nuk kishte ardhur nuse dhe ishte nje gezim i pa pershkrueshem per prinderit,vllezerit e motrat,kaluan disa muaj dhe kur nje dite isha ne pune dhe me lajmrojn nga shtepia eja me shpejt se nusen e ke shume te semur,shkova ne shtepi dhe çfar te shikoj pos te ishte ceremoni mortore,thash me vete valla qka u be,pyeta motren thash qka u ba,tha nusja eshte e semur vetem qan dhe bertet ka filluar te shkul floket e saja,shkova ne dhom dhe qfar te shikoja aty katastrof nga tollovia qe i kishte bere,e pyeta çfar ke keshtu ajo me tha largohu se nuk dua te shohe ty dhe askend tjeter dhe vetem bertiste,vendosa ta dergoj ne mjek per ndonje qetsuas,shkuam ne mjek i dhan qetsues dhe pas disa oreve u qetsua por asgje nuk iu kojtente se qka kishte ndodhur,kaluan disa jav dhe prap e njejta gjendje,e kaluam edhe kesaj radhe,prap edhe njeher dhe te ju them te drejten nuk e dija se çfar problemi ka kur githqka ishte ne rregull por qka me erdhi pa pritur e pa kujtu me tha thirri te familjes time se dua te ndahem sepse asnje juve nuk ju dua dhe me jeni ber si ujq,i thash kjo gje njeher nuk ka mundsi por prap nuk kuptonte dhe e thirra familjen e saj erdhe biseduam dhe une ju thash shkurt e shqip ndarja eshte gjeja e fundit dhe meq e doja dhe me donte shume nuk doja te prishi martesen dhe ju thash miqve me leni mua kete pune se une merrem vesh me te edhe ashtu u be,te nesermen e morra e dergova te nje hoxh dhe ai me the qa ka mesysh,thash ok kjo kalon,erdhem ne shtepi sikur nuk ka ndodhur asgje edhe pse familja ime ishte ne ankth,u gezuan te gjithe kur e shikonin te buzeqeshur por kur ajo shkoj ne dhom te nderronte garderoben sapo hap dollapin e veren qe e gjith garderoba,me fustana me gjera te tjera te gjitha te grisura dhe bertet aq shume qe e gjithe fshati me duket e degjoi,shkova shpejt duke menduar se çfar ndodhi dhe paramendoni se qfar ju kishte ndodhur çfar katrahure,te gjitha rrobat,fustanat,paja e nuseris te grisura,aty e verejta qe diqka nuk eshte ne rregull dhe e thirra nenen dhe gjyshen qe ti shikojn,ato mbeten te shokuara nga ajo çfar pan me syt e tyre,duke biseduar me miqe shok daj me propozuan te shkoj nje falltore dhe shkova por quditrisht ajo falltorja ishte shoqe shkolle me nusen time dhe aty pas disa bisedave ajo na tha qe eshte dikush qe ju ben magji(sehir) per te ju ndar dhe shkatrruar familjen tuaj,i thash me trego kush eshte por ajo nuk na tregoj por na tha ne kend ju qan zemra me shume dhe ne nuk kishim ide se kush e deshiron nje gje te till,nejse pas nje terapie dhe disa metodave te asaj falltores u stabilizua pak por kur njeher erdhen disa mysafir ne fakt motrat e babgjyshit aty e verejten njeren prej tyre qe nonstop e vezhgonte nusen time,ne askujt nuk i kishim treguar per ndodhit dhe ajo me ato sjelljet e saja me beri te dyshoja,i jam ofruar afer i ja kam kepur nje fije peji ne jelekun qe kishte veshur dhe te nesermen pa dijen e askujt e kam derguar tek ajo falltorja dhe ajo sikur te dinte gjithka,me tha ku e more kete fije peji,i tregova,ajo qau me te madhe tha prej keti personi i keni te gjitha dhe mua mu shemb bota mbi koke,shkova ne shtepi,i tregova familjes time dhe ata u habiten si eshte e mundur,pritem disa dite dhe nusja prap u semur dhe me ate nerzov shkova drejt e tek halla e babit dhe ja thash ne sy,si nuk ke meshir te na shkatrrosh Zoti ty te lenduvt,ti per neve je e vdekur dhe me besoni filloj te qaj si e qmendur dhe mendova mos jam gabim dhe mos po hy ne gjynah,por ajo qe ja thash u tha me dhe skishte kthim mbrapa,nejse erdha ne shtepi dhe paramendoni kishte ndryshuar gjithka dhe ishte si ne fillim,tash jemi perfekt mi ka fal Zoti 3 femij dhe me 12 te keti muaji kemi pervjetorin e 19 te marteses.