Nuset i kom t'katunit, njana nuk e man veten hiq, tjetra esht pa marre e respekt, ndersa nje tjeter... | Histori Të Jetës

t'katunit

Nuset i kom t’katunit, njana nuk e man veten hiq, tjetra esht pa marre e respekt, ndersa nje tjeter…

Nuset i kom t’katunit, njana nuk e man veten hiq, tjetra esht pa marre e respekt, ndersa nje tjeter… – Ju lutem postone le te jet msim per nuset katunarka. Nese je katunare mos u marto ne qytet e sidomos ne Prishtine.Un jam nje zonje,shum e nderume per rrethinen po qe nuset e mija ma kan kthy shpinen nuk me format asnjana fola qka fola per ato osht e njejt gjithqkafi.Djemt e mi se kan ngu nanen e tynev,nuk kan dasht me pas nuse sheherlike e me jav zdrit ftyren kudo qe dalin me to po skan pas kurrfar interesi per me kalu ni jet te mir e te rahatshme.I kam tre djem te cilet i kam te martuar te gjithe mirepo me te gjitha jan katunarka asnjo nuk eshte sheherlike dhe nuk po flas per dike qe jeton ne Prishtine mirepo dikush qe flet turqisht dhe eshte qytetare vjeter. As njani djal se ka marr nje nuse t’hajrit qe ka pare dhe eshte e zoja e vet vetes po veq pret si zhablajk edhe nuk kan as njo kultur familjare qysh kemi pasur na sikur keta te shehrit me pi nje gote ven me dark dhe keng qytetare me ndegju po ngojn meden e mentor kurtishi e tulifar ma***i. Tasht djemt nuk e pranojn vendimin tim qe nuk jau du nuset dhe nuk dojn te me flasin as mu as burrit tem sepse ashiqare jau kemi thojn qe shkurt nuk jau dojm grat edhe nuk jemi te interesum te na pelqejn. E madhja eshte gjytyrym femen asaj ndaq ha ndaq mo vetem qesh edhe rrafsh e ka per gjithqka, nuk ka as nje pike kultur familjare nuk ja nin hiq per neve as qe na thirr as kurgjo. E dyta eshte si limoni e tharpt edhe eshte nje tip qe e kqyr vetem interesin e vet edhe eshte shume e flliqt ka pas raste qe i ka lon krejt ent nmaqin pa i hek sepse ka pas termin po ma mire eshte me shty terminin edhe me i hek ato en oj qyqe mos me ti pa vjehrra. Nusja e tret eshte tamon budallic jom e bindt, qohet n12 edhe nuk ka deshir as mem kqyr bile me sy sepse veq mendon qysh mu ly qysh me dal me shoqet e veta dhe aspak nuk ja nijn per neve. Eshte qaq e gubavt kshtu sa qe era gojes gjith duhan i vjen mi thon oj qyqe era stervin edhe knej e lyn ftyren kallamoq i thom shpesh duhesh me majt pastertin mrena sikur jasht qysh e man veten oj budallic ama veq kesh edhe qishtu te trijat i kan kthy djemt e mi ka vetja. Aspak nuk jau nijn me fol me mu as kurgjo nuk jon perpiq kurr te me bojn per vete edhe pse jan shume katunarka po gjithmone jon mundu mem kundershtu edhe pse une ju kom thon nftyr sjeni per djemt e mi hiq se djemt i kom dukat e ju jeni katastrof. Qit pasuni pak qa e kam sjau jepi am mire ja dho qikes tmotres tem qe eshte tamon qytetare edhe e di qe sma flliq paren se sa djemve tmij tbudallem se nese ish kan pasunia ndor tynev pasha zotin lemsh ishin bo. Na ra rasti nket ramazan me shku te djali madh per qudi na mledhi krejtve shkum me hanget iftar po qka me pa aty katunarizmi deri nfund,asnjana prej nuseve nuk mu afrojke krejt rrishin bashk e qitshin qaj e pijshin kush llaf me mu sbojke ato u zgjerdhishin me njana tjetren as qe folke najkush me mu edhe qaty i thash vetes eeee kush je kan e kush je booo o se din qfar zoje je kan bre me duru kto far zhablajke edhe qaty i thash vetes nuk merrna ma me to ama po du gjithqysh mi kthy djemt ka vetja qe me jau mush kryt e mu nda prej grave tynev se sun po jetoj qishtu tu e dit qfar llami kam ne shtepi. Si tja bej mi afru fmin??? Si tja bej qe me i nda prej grave tynev dhe ti kam afer vetes e me jau gjet nje gru bash per qefi temen naj njo tPrishtines qe din te flas turqisht dhe e ka punen dhe e ka shkollen dhe nuk mendon te qfryzoj djalin tem qysh e qfryzojn tasht edhe nuk jau nijn per pare as per kurgjo tjeter veq me pas rrojen e paqt edhe gjakun e paqt fmija qe ju del qe mu kon fmija tamon qytetar se per ndryshe nuk jau du grat edhe pike.