Nuk te fajsoj se nuk e di jeta kah te dergoi, kaluan vite dhe une ende te dua, me premtove por kurr nuk... | Histori Të Jetës
Nuk te fajsoj se nuk e di

Nuk te fajsoj se nuk e di jeta kah te dergoi, kaluan vite dhe une ende te dua, me premtove por kurr nuk…

Nuk te fajsoj se nuk e di jeta kah te dergoi, kaluan vite dhe une ende te dua, me premtove por kurr nuk… – Pershendetje lexues. Sot vendosa edhe un te shkruj një histori dashurije, që spo mundem asesi ta largoj nga zemra e mendja, ishte koh lufte kur ne studime takova at vajz, ishte nje koh e shkurt njohje, por ishte diqka qe se kisha perjetu asnejher, e ta them drejten kishim thujse nje muaj njohej por situata ishte asisoj kishim takime qe sot e asaj dite i kujtoj me plot mall e nostalgji. Jam nje daj 38 vjeqar nga nje qytet i Kosoves, sot jetoj ne europ, sepse at koh lufte na permblodhe gjithve dhe un me gjith at tollovi dhe pa familje, ika ne europ si shum e shum shqiptar ,por sa qendruam në tmerrim e bllaces dhe stankovecit ,un takova at vajz at dashuri qe kisha ,e luta te vinte me mua ,por kishte frik dhe me tha nuk mundem ne kto rrethana ,te dua por jo se kam guximin tja them babait, u tmerrova vuajta por e kuptova, kshtu merdh koha te ik per eu nga aty, shokova e takova e perqafova aq shum, ja ndegjova frymarrjen qe sot ende duket qe e djen, ajo me perqafoj syt e saj te kalter u mbushen me lot, do jesh i imi dhe do jem e jotja me premto me tha, e shtrengova fort tha thash je dashurija e jetes time te dua deri ne vdekje ,ja lash nje numer kontaktues te nje familjari thash ktu me kerko per qdo info do lidhemi prap ,ok tha. Ika dhe zemra ime u be dy cop por ishte jeta me strese lufte tollovi dhe duket se kisha kuptu qe e dua aq shum.Ajo nuk mu lajmru asnjehr ,prita prit prita por e kot kaluan muj e vite por asnje gjurm asnje sinjal jete nga ajo. Me besoni ose jo por kurr se harrova ata sy u nguliten thell ne zemren time dhe askund nuk takova si ajo .Pas kaq vitev ende nuk di ku esht qfar ben ku jeton, vetem di qe ekam ne zemr ende e dua aq shum ,me kujtohet qdo qast ftyra e saj, pse njeriu dashuron kaq shum veten një her ne ne jet, pse zemra maltretu fort vetem per nje njeri te vetem ,pse na ndau fati kshtu, ajo qe me vret esht se nuk i njofa as fmijart e saj sepse takimi jon ishte i shkurt dhe ende nuk kishin hy ne biseda familjes apo sakt diqka sepse ishte koh lufte ,ajo qe me ben qudi tek vetja esht se un perveq puthjev e perqafimev nuk kisha diqka me shum me te,qfar me lidh me te a thua ,pse e kam me mendje ne qdo hap qe boj pse at ftyr engjulli e ata sy te kalter si qjelli nuk mundem me i harru, kto pyetje ja bej vetes shum her, ndoshta ju duket qesharake kjo histori, por vetem ai qe dashuron me shpirt mundet mem kuptu ,shkova ktu duke mendu qe mos esht edhe ajo ,nese je ktu te them sykaltroshja ime ste harrova kurr ,sun te harroj kurr te dua per aq pak koh sa te njoha e nese ndonjher me bjen zoti met taku do te te perqafoj fort e do ta them gjjth ket mall e ndjen qe kam per ty. Ti kishe mundsin te me lajmrojeshe dhe te me gjesh por se bere edhe pse un isha i bindur qe ti me don, fjalt qe mi the do jem e jotja ,sme dolen ashtu ,prap ste fajsoj sepse nuk di jeta ka te dergoi. Meshkujt dashurojn me shum ,jau them me plot bindje ,mashkulli kur dashuron nuk e harron asnjeher at dashuri, hyn ne varr me te ,ndersa per femrat smun ta them te njejten duke u bazu te historija ime. Te dua sykaltroshe ,ta ndjen ende at frymarrje te leht ne krahtorin tim, ti ishe ndryshe nga te tjera femna qe takoj ,ti kishe ndoshta gjakun e embel ajo butsin, edukate, ti kishe te gjjtha qe i doja te ti, por duket dashurin e sinqert se kishe per mu. Gjithe jeten me zemer te thyer, studenti nga konvikti, me numrin e dhomes 14. Te dua edhe pse sjemi bashk.