M'tha Vjehrra "I pyete te shpis qe erdhe", thash "Jo, ata sjan dakort per kte lidhje", m'tha "Epo ktheu pra"! | Histori Të Jetës
te shpis

M’tha Vjehrra “I pyete te shpis qe erdhe”, thash “Jo, ata sjan dakort per kte lidhje”, m’tha “Epo ktheu pra”!

M’tha Vjehrra “I pyete te shpis qe erdhe”, thash “Jo, ata sjan dakort per kte lidhje”, m’tha “Epo ktheu pra”! – Kam qen 27 vjece kur u njoa me burin tim nepermjet numrit tel nat koh kam qen e ndar na ish bashk jetusi dhe kur me bie tel e ap dhe degjoj nje ze mashkulli e pyes se cili ishte e me thot qe i ke ren ti tel tim spo e besoja se sa e kisha mar ate num dhe kshu vazhduam me te folur cdo dit sa lam nje dit takim e u takuam ne fillim e nisa si loj se doja ta dija se kush ja kish dhen num tim dyshoja te bashk jetusi por ne vent se te zbuloja se kush ja kish dhen num u dashurova me te e kshu vazhduam er vinte ai per te me takuar er veja un u be pjes e jetes tim sme riej nje sek pa folur me te zgjati 1 vit lidhja dhe ai po me thoshte bisedo me familjen tend dhe fejoemi por un kisha frik mos familja im sishte dakort i them qe ta takonte nje er vet vllan tim e tja thoshte qe ne te dy dueshim por ai pranoi .nje nat i tregoj vllait per te dhe vllai me kerkon ta takoj dhe e takon por si pelqeu se ishte na fshati e si ben dot punet e fshatit me tha jo i thash un e dua dhe se kam problem se ku jeton e kshu vazhdoi lodhja me fsheuri pata takuar dhe prindrit e tij me pelqyen mu duken njeres te urt. Pa 2 a 3 muaj qe e kish takuar vllai ate un ika na shpija im dhe erdha per te jetuar me te qe ate dit filluan grindjet e jeme tij ma preu me fjalen e par po ti ktu tha ja erdha i thash zdo ti te jetojm bashk nje familje i pyete te shpis qe erdhe tha, jo i thash ata te mit sjan dakort per kte lidhje, epo ktheu nga ke ardh me tha e jeme tij ne ate ko flet ai kjo ska ku te vej do jetoj me mua mir mir tha e jeme tij e erdhi darka ku vllai me mer tel e pyet ku isha e i pata shk nje leter mo me kerkoni se jam me djalin qe dua. Jam me ate qe dua i thash ktheu ne shpi me tha se do lajmeroj policin lajmeroje i thash dhe ja mbylla te pas pak dalim per kafe un dhe ai por e jeme tij thot ku do veni per kafe i thot ai po kjo me pandallona do dali ska fustan jo i tha esht mir kshu e pa 2 muaj martes vete te gjinekologu dhe mar vesh qe isha 1 javsh shtatzane vim ne shpi te gezuar buri i tregon prinderve ekon e u thot do beheni gjysher e jema ja eth ekon na syt e i thot e ca pastaj ne dark e marin ne guzhin e i thon perzere se nuk e ka me ty femin jo i thot buri femija esht imi dhe del na guzhina me nerva e me thot mua ti mo u merzit ata te thon cte duan un ste le ate nat vjera na inati na ndan me vete na jep ca en e thot ja ku keni dhe dhomen beni cte doni ktej na un skeni pun te vini me e kshu bem der sa vajta un 6 muajshe. Buri kish pir e ram te dy na motori po su lendum mir po buri u trem mos kishte gje bebi dhe erdhem ne shpi sa u futem buri thyeu ca kish brenda me got e filxhan sa ju pren intet e dores aty yn vjera dhe e mer te birin burin tim ne guzhin e pyet se ca kishte dhe ai ja tregon duke qar se ca kish ndoth e vjen perseri ne dhom e me thot mua dil na dhoma se ka gjak aty me treq me forc kunati e me fut ne guzhin mos levis qe ktu me tha e ashtu bera nuk dola na guzhina der sa me thiri buri gjith naten renkonte na dhimbje dores pas 3 ditesh vemi ne spital ku ja qepin doren po me vjeren e tj buri ynte dilte un jo cdo mengjes vjera beshtynte te dera im e thoshte mos e befsh ta besh e kshu vazhdoi der sa erdhi dita qe linda vajta me burin e vjeren lindjen e pata per operacion po vjera me burin zdonin dhe linda vet nje djal ku emrin kishim vendos tja vija un me burin por ai pyeti te jemen dhe vum emrin qe zgjolli ajo. Ndenja 4 dit ne maternitet dhe dal me nxjer buri me te jemen ate dit filloi feri jetes tim. Afer spitalit esht farmacija futemi te dy me burin se cunin e kish vjera marim ilacet si per mua e djalin mirpo ilacet e djalit i arova te miat i mora vim ne shpi pyt buri i more ilacet vetem te mijat thash po te cunit me tha jo i thash si kam mar i arova pse ku e ke mendjen me tha buri kush vete prap e iku vjera e mori cunin e mbajti pak e ma la mua doja te laja roba se ishin qelbur i lava me dor se lavatrice skan duke nder nje rob e duke u fut brenda se qante djali der sa i mbarova e kshu vazdhdoi buri duke be llafe ka qen djali 3 muajsh ku bem guzhin e apem der me vete pasi djali qe 4 muajsh buri me qellon me top ne fytyr aq fort sa me dhembi. Po benim shaka dhe ai se pranoi qe i gjuajta un dhe me gjuajti u ngrita me djalin dhe shkova ne dhom po qaja buri vjen e thot me fal zdo ndodhi me por ai e beri rug skish dit te mos me ofendonte na fjal me te ndryshme zgjati 3 vjet kjo gje sa nje dit i them cpo ndoth me ne si aritem kshu ja tha e ke fain ti s degjon vjera gjithmon me thoshte ik po djalin do e mbajm ne ty ste sho dot me sy u ben kaq dit e net ku buri me vdiq e kam ngel vetem me djalin ku as kush s me mbeshtet pres te me japin buk kta se buri sme la koker leku leket qe mblidhen i marin vet kta. Dhe pse me rinte e sidhej keq un prap ja ndjej mungesen se mendoja kur se e doja kaq shum. Faleminderit qe me degjuat istorin tim.