fbpx
Beben

M’tha Mjeku “Beben e ki pa shume organe, vetem zemra i punon”, Une prap vendosa ta mbaj, kurr mos i humbni shpresat tek Zoti!


M’tha Mjeku “Beben e ki pa shume organe, vetem zemra i punon”, Une prap vendosa ta mbaj, kurr mos i humbni shpresat tek Zoti! – Mirmrama dhe pershendetje, uroj qe ta lexoni historin time e cila eshte shum e e veqant. Une nuk e di si tia filloj te tregoj historin time qe gjdo here qe e kam tregu kerkush ndoshta sme ka besu sepse osht diqka shume e pa besushme. Osht diqka shume e veshtire me kuptu sepse qikjo kallxon qe osht dikush ma i madh se na qe na mbron neve e ai eshte Zoti i madherishem. Une nuk e di qysh ka ndodh kjo mrekulli te une por ka ndodh edhe krejt osht puna e besimit tem qe e ka pas vazhdimisht te Zoti. Kur isha 17 vjeqe me nderruan jete prinderit ne nje aksident trafiku dhe une mbeta si nane per vllaun dhe motren e vogel dhe i kom rrit me dy durt tmija, e perjetova qka eshte me mar pergjithsi per nje femije qe eshte pa faj e pa mendje tkeqe edhe deri sa u rriten mu me kan konsideru sikur nane sepse ishin shume te vogel kur nderroj jete nana dhe nuk e kan ditur se qka eshte ngrohtesia e saj po une gjithmone jam perkushtu qe tia dha nje dashuri te sinqert si nane si moter si gjithqka. Pasi qe u rriten une vendosa me u martu ne moshen 28 vjeqe me fatin e jetes time por planet tona nuk jan dal ashtu siq kemi mendu na. Gjithmone kam pas deshir qe te kem femije po nuk e di as vet sa vite kemi provu me burrin pa kufi kur nje dite mas 17 vite martese e ndjeva veten pak e lodhur edhe e dijsha qe diqka seshte ne rregull. Vendosa ta boj nje test edhe pse isha deshpru shume e shume here tu bo teste por ksaj here u gzova sepse figuruan dy vije aty tkuqe qe ishin aq te qart sa qe syt e mij nuk besojshin. Me nxitim e thirra burrin thash kqyre qita, tha qka? Smundet na qe sa skemi femije tasht qka u bo sepse shkurt e shqip gjdo shpres qe e kemi pas e kemi humbur pas gjith ketyre viteve. Kur shkova te mjeku as mjeku nuk besoj sepse me tha qe sa vite vjen te une per kontrolla ke refuzu gjdo lloj ndihmese artifical per fmi tasht qa ndodhi thash Zoti na ka pa qe po dojna vetem natyral dhe nuk deshi tna le as neve pa femije. Kur i mbusha 20 javesh mu desht me bo kontrollen kryesore per bebe edhe aty me tha beben e ki pa shume organe, vetem zemra qe i ben dhe punon mbrena edhe aty me tha duhet ta hjekesh. Si ta hjek kur pas gjith ketyre viteve une isha vet ajo qe e kerkoj kta. Une isha e pregaditur qe te jem nje nane e perkushtume ashtu siq kam qene per motren edhe vllaun. Kur shkova ne shtepi e thirra hallen pasi qe e kisha nje raport shume te mire me te pasi me nderruan jete prinderit edhe i tregova edhe asaj se qka me tha mjeku. Ajo me tha zemra jem a ka ende beba dridhje te zemres thash po hala. Tha nese ka funksionim te zemres atehere keni ende shprese. Ne javen e 24 mu desht me bo operim emergjente pasi qe edhe uji i bebes ja kish fillu mu hargju edhe mjeku me paralajmeroj tha zoje beba juaj nuk besoj qe do dal gjall por na do bojm gjithqka per ta mbrojtur. Kur linda dul nje bebushe e vogel si engjell, sa pellemba e dores teme. Nuk kom besu qe tani do isha nane e nje vajze qe pritet tasht qe te diplomoj fakultetin dhe te jem grua dhe nana ma e lumtur ne bote. Motra dhe vellau aq shume ma ruajn vajzen sikur une si i kam mbrojtur ata. Kjo eshte nje mrekulli nga Zoti qe sot e ate dite e kam vajzen sepse e gjitha shpres me kishte humbur po me mjeksi te lart ktu ne Zvicer ju formuan edhe organet ne inkubator gradualisht dhe u rrit per te jete nje vajze e fort. Nuk e di si tia boj pa ndihmen e Zotit dhe fjalet e halles po une tani jam gruaja ma e lumtur ne bote qata ju thom edhe juve mos humbni kurr shpresa qe te jesh nane apo ta mbrosh nje femije te pa lindur sepse gjithqka mundet me ndodh.