Me kerkon ta pres 5 vite, do te martohet per letra nuk kam forc qe Une te mbes ketu, kurse Ajo tjetra...! | Histori Të Jetës
5 vite

Me kerkon ta pres 5 vite, do te martohet per letra nuk kam forc qe Une te mbes ketu, kurse Ajo tjetra…!

Me kerkon ta pres 5 vite, do te martohet per letra nuk kam forc qe Une te mbes ketu, kurse Ajo tjetra…! – Prsh jam nje vajz 23 vjeqare. kam mbaruar studimet ne Fshmn Up, jam profesoresh e matematikes. isha ne shkoll te mesme kur u dashurova. ne fillim ishim shok por pastaj ndjenim per njeri tjetrin. kam jek shum ne femiri me skamje e qe ateher i pata premtu vetes se nje dit do te studjoj dhe do i bej prinderit te lumtur. endrra ime ishe te shkollohesha. ket enderr ia tregoja ne fillim te dashurit tim, aj ishte dakord qe te me priste pas studimeve te martoheshim. pas nje muaji lidhje i tregova prinderve te mi nuk ishin ne fillim te pajtimit por pastaj ran dakord, e njoftova me familje, dhe aj me dergoj tek shtepija e tij me njoftoj me vellezrit dhe motrat e tij pasi qe nuk kishte prinder ishte rritur jetim. pas ca kohesh verejta nga njerzit se vellai i tij ishte kunder kesaj lidhje por nuk brengosesha. un mbarova shkollen e mesme vazhdova studimet, nuk kishim kushte aq te mira shkollohesha me bursa qe i merrja ne te njejten koh i dashuri im ishte dora e djathet e imja, gjdoher me qendronte pran..ishim nje qift i mbrekullueshem te gjith na admironin, shum sakrifica kena kalu bashk.. Vellau i tij qe ishte kunder jetonte ne Zvicerr para nje viti nuk di si ja rregulloj nje pasosh fallc e mur atje. un nuk isha dakord por aj nuk me degjoi, justifikohej se ne Kosove nuk ka asgje nuk dua qe femijet e mi ne te ardhmen me jek per buk.. pasi shkoi atje flisnim pothuajse ter diten ne viber u merzitke shum, pasi qe e dija se do te punon per te pasur nje jete me te mir ne te ardhmen.. flisnim shpesh me ket vellaun e tij ne tel me thirrke nje dit me pat then se me fal qe kam qen kunder kesaj dashurie, ti je personi qe e ke ndryshu vellaun tim per te mir, aj me shum bente jet rrugve, por tani e shoh krejt ndryshe, ajo ishte shum e vertet.. por gjdoher nuk ja merrja parasysh te kaluaren pasi ishte rritur ne duar te njerezve.. para disa ditve i dashuri im po me shkruan ne viber po tregon se vellau i tij i kishte gjetur nje femer, per letra, po me thot qe duhet te paguaj ata, e 5 vite duhesh mem prit.. nuk e di si te veproj kisha desht ndonje keshill nga te gjith ju pa ofendime ju lutem.. sa shum do te doja qe ter ket sakrific te dashuris ton nje dit te emertojm me nje martes, por qfar te besh jeta ka dhe deshtime.. Matematika me ka mesuar se gjdo problem ka zgjedhje.. prandaj miq te dashur kerkoj ndihmen e te gjitheve qe te mund te bej zgjedhjen e duhur.. faleminderit nga te gjith.. Inshallah Allahu ju dhuron gjithkujt at qe deshiron..!!