Mas 21 vite takova Nenen, m'tha "Kam arritur te kem pune dhe karier mos me pengo" prap nuk me deshti! | Histori Të Jetës

Mas 21 vite

Mas 21 vite takova Nenen, m’tha “Kam arritur te kem pune dhe karier mos me pengo” prap nuk me deshti!

Mas 21 vite takova Nenen, m’tha “Kam arritur te kem pune dhe karier mos me pengo” prap nuk me deshti! – Mirmbrema te gjithve ! Une jam 21 vjeqare dhe jam e martuar une deshiroj te tregoj femijerine time. Historia e jetes time sapo kishte filluar edhe sikur mbaroi per mua.. Kur un isha foshnje vetem dy muajshe kur nena ime me braktisi duke me len ne meshire te fatit dhe gati askund. Mirepo per mua u kujdes gjyshja une deri ne moshen 6 vjeqare isha e mbushur me plot lumturi si tgjith femijet e tjer edhe pse zemra ime e ndjente nganjeher nje munges qe se kuptoja se qka ndodhte me mua. Une deri ne moshen 8 vjeqare kisha jetuar jasht vendlindjes keshtu qe kur i mbusha 8 vite une u ktheva ne vendlindje edhe atje i njoha per her te par kusherirat e mia te ciat ishin te moshes sime dhe nje dite prej ditesh deri sa une isha dule luajtur se bashku me to dhe une u zura me to per lodra ato filluan mua te me thone shum gjera se un isha jetim ske nene ty mami te ka vdek me thoshin ne at moment sdija as si te veproja vetem se mu duk se e gjith bota mu shemb mbi trupin tim si femije, lendupova shpejt e shpejt tek gjyshja ime e pyta per at qe me than ajo u ul edhe me tregoi te gjitha rend se nena nuk me kishte vdek por me kishte len dhe kishte shkuar ne nje tjeter shtet per te jetuar dhe ishte martuar. Qe nga aj moment ditet e netet e mia ndryshuan duke u rrethuar nga vetmia e trishtimi qe me ngulfate shpirtin tim te vogel. Shkoja ne shkoll dhe me kujtohet nje mengjes ishte dite me shi une shkova ne shkoll dhe mesusja na tha te shkruanim nje tem ” Per Nenen” !! Ehhh une qka te shkruaja kur as nuk e njihja nene time!! Mbase une isha nxenesja e dalluar jo vetem e klases por edhe e gjith shkolles smund te qendroj pa shkruar asgje edhe pse ne te vertet une skisha asnje ide mbi at tem qfar me shum te shkruaja vetem ” nuk e njoh, dhe skam ide se qfar nene kam ” !! Por une fillova te fantazoja dhe shkruaja se si nena ume dukej keshtu dukej ashtu eshte w bukur ka sy ngjyr keshtu e ashtu se si sillej jo ndaj meje si me fliste si me priste nga shkolla e shum e shum saqe aq shum isha futur ne enderra une se kisha degjuar zilen e perfundimit te ores fare deri sa me erdhi mesuesja mu afrua dhe me tha ora ka perfundiar duhet dorzuar, une i thash mesueses vetem edhe dy fjal te fundit dhe ato fjale ishin: kete te gjithe qe shkruajta une mbi nenen time ishin vetem enderrat e mia te kisha nje nene te tille sepse une nenen time nuk e njoh fare dhe nuk e di as si duket e as qfar zeri ka.. Une u rrita me shume vuajtje e merzi neper duar te migjallarve e hallave nje jav atje nje jav ketu sdija as vet se ku e kam vendin me!! Nje migj e kam pas shum te vshtir sa qe sa her me kujtohet se si esht sjell aj me mua une tmerrohem, aj po te behej nervoz me gruan e femijet e tij aj do vinte tek une per te me maltretuur deri sa me qitke ne tlig me bente te gjithen gjak e ashtu e gjakosur kaloja netet deri mengjes duke qajt ne ndonje qoshe te dhomes, nuk kalonte prap pak dit dhe ndoshta edhe duke fjet isha kur aj vinte me hynte ne dhom dhe me maltretute!! Nuk dua ti harroj asesi edhe njerzit e mir ti permendi sepse ka pas edhe bjerz qe me kan gezu dhe sme kan dallu nga femijet e tyre prandaj lutem cdo her qe atyre zoti tju kthej me te gjitha te mirat e botes!! Une u rrita ashtu disi me plot mundime e derte por ne shkoll gjithmon isha me e mira edhe kisha marr shum shperblime ne shume gra qe une e prezantoja edhe komunen time kisha marr vendet e para gjithmone mirepo kjo mua sme pengonte te mos mendoja mbi fatin tim qe ma paska dhen zoti te hjek deri ne diten e fundit!! Kur isha 18 vjeqe ne pushimin veror gjyshja ime u semur dhe vdiq shum shpejt as pa e prit vdekjen e saj sepse ajo ishte e de e re kishte ende koh te jetonte por ndoshta vdekja e saj ishte fati im i zi qe te mbetem pa askend me sepse gjyshja per mua ishte cdo gje ne jete!! Mbas vdekjes se gjyshes une mbas disa muajsh edhe e njoftova nje djal i cili ishte nga kosova dhe per pushimin dimror shkova edhe une ne kosov dhe e takova u pelqyem keshtu edhe u fejuam e sot edhe kam dy vite e martuar me te!! Por per mua aty ndodhi diqka sepse une mbas 21 viteve arrita ta gjej se kush ishte nena ime dhe une mbase u fejova ne ks une shkojsha shpesh ne ks mu aty u fejova ku edhe ishte vendlindja e nenes time e une asgje sdija por me ndihmen e burrit tim une e zbulova se kush eshte nena ime une hyra i shkruajta ne fb po ajo sme pergjigjej vetem e lexonte qka shkruaja u takova me te nje her dhe kurr me ajo sdeshironte te me shihte me tha mos me pengo ne jet sepse une kam arritur te kryej shkoll te kem pun te mir karier e shum e shum gjera dhe mua prap mbas 21 vitesh me lendoi per tdyten her.. Me falni po jam shum e emocionuar edhe me lot ne sy e spo mundem me me vazhdu tutje sepse boll u mundova ti bi ne pika te shkurtra po e zgjata shum me falni ju pershendes tgjthve e ishalla kush se ka fatin tem e kurr jetim qik kun mos met si une …