Mam je nje grua e forte dhe trime,sot je ende e vetme vetem qe nuk ma ktheve shpinen duke me lene te... | Histori Të Jetës
u martua

Mam je nje grua e forte dhe trime,sot je ende e vetme vetem qe nuk ma ktheve shpinen duke me lene te…

Mam je nje grua e forte dhe trime,sot je ende e vetme vetem qe nuk ma ktheve shpinen duke me lene te…-Po du me shkru diqka per Mamin qe e ka sakrifiku jeten e vet per mua, faleminderit mami qe ende sot je e vetme per mos tma kthy shpinden mua, Mam ti kur u ndave nga ai un isha ende duke u rritur brenda barkut tend ishe ere shum e re 20 vjec kur ti me solle mua ne ket jet edhe pse un i kam perjetu edhe te mirat e te kqijat brenda barkut tend por ti si nje grua e fort e trime kurr nje fjal te keqe nuk e fole per ata per personin qe nuk mundem ti them “Bab” sepse sot e asnjeher nuk u interesua per mua vajzen e saj a jam rrituar a si jam e lumtur jam qe ti nuk ke hjek dor asnjeher prej meje je nje grua e fort e burrnesh edhe pse shpesh her te them Mami martohu se ti je ende ere por ti gjith me thua un nuk te kthej shpinden per as nje burr ne ket bot, shpresoj me gjith shpirt qe edhe ti e sheh ket postim timin ndoshta te vret pak ajo ndergjegje se qysh eke len mamin me mua ne bark te saj. Ty që me ke ndihmuar të vij në këtë botë, të falënderoj! Faleminderit sepse pa ty nuk do ta kisha njohur kurrë gruan e mrekullueshme që më rriti dhe sepse pa ty nuk do ta kishte zbuluar se sa e fortë dhe trime ajo ishte. Nuk më intereson pse u largove, ke patur arsyet e tua dhe nëse nuk munde të kontriboje në asnjë lloj mënyre në jetën time, mendoj se ishte fati që donte që ti të zhdukeshe dhe të mos bëheshe pjesë e jetës time. Herë pas here ndoshta mendon për mua, pyet veten se si jam, ndoshta më “sheh” ndërkohë që del nga shtëpia.E bëj edhe unë këtë gjë, rri e mendoj sesi do të ishte jeta ime nëse nuk do të ishe larguar.E vërteta, megjithatë, është se në thelb jeta ime nuk isha kaq e keqe, gruaja që braktise, ishte në gjendje ta mbushte boshllëkun që le. Unë të fal, sepse ndoshta nuk ke patur asgjë për të më dhënë, edhe pse se në fillim ishte e vështirë t’ia pranoje vetes se nuk kam një baba. Unë ia dola përkundër vështirësive, mësova të jem e pavarur dhe se dashuria që në të vërtetë ka rëndësi është ajo e njerëzve që duan të jenë afër meje. Unë kurrë nuk kam dëgjuar asgjë të keqe për ty, pasi nuk ka shumë për të thënë për dikë që nuk ka qenë kurrë prezent. Por unë e di se nuk e dua një njeri si ti në jetën time, e lëre më në atë të fëmijëve të mi. Mungesa jote më ndihmoi t’ia dija vlerën vetes, mësova t’i zgjedh njerëzit që dua. Betejat e mia, sukseset e mia nuk kanë fare lidhje me ty. Nëse kam trashëguar diçka nga ti, nuk e kam idenë se çfarë mund të jetë, sepse ajo që më shndërroi në personin që jam sot është dashuria e gruas që ti e le vetëm. Unë nuk të urrej sepse të kam falur tashmë. E kam arritur lumturinë time pa ndihmën tënde. Nëse jam këtu sot, të falënderoj edhe ty, personin që u largua sepse nuk donte të më shihte tek rritesha, un u rrita gjithmon me shum mundi e shum sakrifica nga Mami qe nganjeher eka len edhe veten pa buk per te ma siguruar mua qumshtin e senet tjera si nje femi i vogel kur isha te jesh i sigurt “Babi” qe nuk mundem dot ta them ket emer sepse ti nuk e meriton por nje gruq e fort e trime nje nan qe per femin e saj esht edhe nan edhe bab esht kjo me emrin me te mjr ne bot MAMi dhe pse zemren eka te thyer por para meje vetem buzeqesh e me jep shum dashuri faleminderit gjysherve tezev e dajes qe edhe ata asnjeher nuk me ndan nga lumturia e tyre, e ti me familjen tende qe asnjeher nuk ju shkoi mendja me e pyt te pakten dikend se si jam? A jam mir ? A jam rrit? Veq uroj prap te mirat per ty edhe pse ti asnjeher nuk me urove asnje datlindje as edhe nje send ma te vogel, mami tpakten qdo dit me flet per ty me thot eke bab i mir i keq ai esht gjaky yt gjith me flet per juve edhe pse un nuk ju njoh as ty e as familjen tende por mami gjith me tregon fotografit e tua te prindve tu e te vllezerve tu njerzt gjith me shikojn me nje sy si jetime por per fat te mir jetime isha kan nese nuk e kisha pas mamin jetime nuk jam. Te daleminderoj prap ty qe me ndihmen tende un jam sot sepse mos te ishe ti nuk do e kisha fatin te kem nje Mam kaq fisnike e bujare faleminderit mamit qe edhe jeten e saj esht gjendje ta jep per mua