Ma njerez te tharbet dhe ciciasha se mergimtart nuk ka, se di qysh s'ju vjen pak marre... | Histori Të Jetës

Ma njerez te tharbet dhe ciciasha se mergimtart nuk ka, se di qysh s’ju vjen pak marre…

Ma njerez te tharbet dhe ciciasha se mergimtart nuk ka, se di qysh s’ju vjen pak marre… – Tung tung faqja edhe une po e shkruj ni bindje qe e kom edhe pse noshta dikush mkundershton ose menon ndryshe une e kom qit bindje edhe sa kush qe ma ndryshon sepse me sa kom mujt me pa krejt qishtu mkan dal. Une per vete jom nje djal i thjesht punoj kamarjer ne Ks edhe nuk osht qe i kom punt keq apo shume lluks, e kam jeten mesatar. Kom plot jasht tfamiljes, daj teze halla mixhallar sa dush krejt i kom nGjermani ama me sa kom mujt me pa, per 1 euro jon ngjendje edhe mu** e vet me honger sepse jon asi njerez qe munohen me qkrry deri ncentin e fundit edhe nuk jon ngjendje 1 kafe me ta qit apo me ta lehtu jeten veq vin e kritikojn si jurista edhe gjejn behane te shpija, jo banjo skoka shume e lame jo une sflej ktu jo une kshtu meniher gjejn kajde a knej na qka hekim ton vitin me bo shembull ni banjo tmire qe punojna se cili ka 200 euro rrog me pas ni shpi tmire ata se bojn men. Po ja nisi prej halles maspari, halla parameno si zoje qohet me burr e me fmi vjen nKs edhe kur tdel me ta nuk o ngjendje me nxjer kuleten me ta pagu ni kafe po ti skuq syt per 2 -3 euro a une e kom rrogen e ni kamarjerit e ajo merr pare me thes se burri vet me firma e sene. Mercedesen C class tu vozit hallokja a knej sdon me ma pagu as ni kafe. Ma e keqja o kur tvjen nKs osht e nxime fut edhe vjen fryhet qysh u shku nKroaci apo Turqi e ka shpenzu 3000 euro a noshta na me 3000 euro kishim mujt me kry shume sene. Spo thom me naj dhan neve qaq pare por osht mire me ja ndihmu pak vllaut per derisa e sheh qe i ka bo 57 vjet edhe punon hala si kali edhe une si nip msheh qe prej mengjesit deri nmramje punoj edhe kurr snalna edhe apet vjen kritikon qe kerkush spo ja shetit djalin me vetulla tnukta edhe kerkush spo ja format kur ai si din dy fjal me ti lidh shqip mire. Kerkush smunet me ta afru djalin oj halloke kur djali yt doket si femen edhe ma keshin dostat kur tmunohen me i fol a najsen, ja kthen Gjermanisht thu ti nGjermani o. Ktu nKosove osht inati me pas ni qasi djal halles se krejt jau bojn shatzi apo ausllander edhe tani po duhet mu rrok me ta e me tju thon drejten sdu telashe. Po vazhdoj te mixha, ai osht rast i ran skom pa kurr ksi njeri. U qu edhe ka ndertu haveri shpi 4 kat me dyr me luana e qka mos a shpija jon hala e ka ni bir nkulm qe ka ra bore edhe spo mundem me ndreq e ky tipi sosht ngjendje me ja ndimu vllaut edhe me ja ndreq kulmin po duhet me menu qysh me dal me ble roleksa e sene e me dal me shit men me kerre qe i merr me qera a knej punon si moler lyn shpija gjith diten ncncnc. Duhet bre njeri mu kan vet vetja se po dole prej vetes sdi qysh munesh me jetu. Une per vete kurr smunona mu bo tjeter kush veq per me shit men se smuj, qiky qe jom o daj edhe u kry. Une per vete shume po bona nervoz me qito sene edhe po ma bon nana ma djali jem se sbon se kta ftyren e vet e kallxojn ama deri kur ma? Deri kur ma na me lakmu e me kqyr edhe me duru kur ata skan kur far autoriteti me na ul neve apo me na thon najsen se pasha Zotin osht gjynah nese na thot dikush ti sdin ti sbon anej knej. Une nuk e di deri kur ma muj me duru. Po vazhdoj tasht ka ana e dajve. Nanen e kom pas ni kohe tsmut prej tromboze edhe kish nevoj me shku ndeti me shti komt nzall sepse mjeku i thojke i ndihmon shume. I tha dajes, a po mi jep vllau jem nja 400 euro edhe ti kthej per nja 3 muj edhe pse daja jeton ne Berlin ja dha paret edhe krye muji ja lypke si rriqen thu ti 4000 ja ka marr. U desht borxh me hi tjeter kun me ja kthy dajes edhe tani patem ni fjal tu than daja ja kom dhan paret une anej knej edhe tu i permen e sene ncnc spo di qysh munen ksi njerez mu kan kshtu apo me u kan kaq ciciasha kurr skisha pas pa… Une shume bona nervoz me kto sene a non stop munohet prindt mem than ma se sbon ma se sbon se prej shpije i kisha qit edhe si kisha lan hapsir kurr ma me fol as kurgjo. I kisha gjet 400 euro te ni kojshi veq per mos me fol edhe me pas kryt qete. Une jom tip shume temperament edhe sdu kurr tpadrejten me ja bo najkujt po edhe pa drejten me ma bo se duroj vallahin se qysh rri 11 muj pa ta edhe 110 vjet rri problem hiq se kom. Une se la kerkon me ma shkel familjen as kurgjo. Tezen e kom tmerr ajo sna fol hiq e hiq qe o ma e keqja prej krejt seneve se mami veq qat moter e ka e munohet me afru edhe pse se ka pa qe sa e sa vjet po e ka ni burr katunar qe se len as frym me marr e gjynah mvjen shume prej mamit se merzitet per to se do sene i fol ma leht me motren ose me vllaun se sa me burr ajo kuptohet e mami spo ka me kon me qfry zemren se ajo veq ja nal telefonin. Burri ja ka ndalu gjdo kontakt me familjes tvet si lop edhe pse na non stop i thojm hajt o Mam se na ki neve po thojke kur vdes une kurr sdu ti me motren tane me u largu se kqyrem mu a pe sheh sa shume kom qef me pas afer po ra burri saj edhe tasht duhet me u lut gjdo nat per me ma bo ni telefonat se e di qe ka shume presion prej atij qenit. Mfal nese e zgjata po krejt qita tfamiljes tem e kan deshmu qe jon katastrof e dyjes edhe ska kush qe ma ndryshon mendimin per ta se qysh po thom osht! Une kurr ne jete skom pas ksi lloj njerez qe jon ngjendje vllaun me myt per leke ose me lan motren rrugve ndhimt per ni burr ose ni gru qe sja din vleren. Sdi qysh munden o daj veq o marre qka po boni ju shatza edhe ju gurbetqart qe vini i jepni kerrit gaz sa qe naj bon krejt tim te kafja apo te shpija ncncnc. Nejse flm faqja qe ma mundesut me shkru shlir edhe anonim se nese mdel emri kerset lufta familjar haha aflm shume pune te mbar ju koft…