Lash shkollen, shtepin, erdha per nje jete me te mire, mendoni se eshte e leht per neve ketu por me than... | Histori Të Jetës

shkollen

Lash shkollen, shtepin, erdha per nje jete me te mire, mendoni se eshte e leht per neve ketu por me than…

Lash shkollen, shtepin, erdha per nje jete me te mire, mendoni se eshte e leht per neve ketu por me than… – Mos u dorzo kurr Pershendetje Histori Të Jetës, mapari du me ju përgzu per ket faqe me shum vler dhe me kuptim ALLAHU ju shperbleft. Atëher deshta jo te tregoj nje histori por te flas per diqka shum me vler dhe ndesha ta ndaj me te gjithë ju Kosova apo Shqiperi ndoshta nuk jan vende me kushte te mira per jetes te lart por jan mesatare e gjithe kjo qe dua te them eshte se kurr mos largohi nga kto dy vendlindje te mbar shqipare dmth nga atdheu juj Pse po e tham kete eshte sepse une jetoj ne itali kam len shkollen e mesme ne gjysm e kam len vitin e fundit dmth mbramjen e matures saher e kujtoj me mbushen syt me lot dhe zemra me maltretu fort pasi qe nuk pata fatin qe ta kaloj vitin me te bukur te shkolles pran shoqris po skam qfar te bej vazhdova perpara pasi qe e zgjodha rrugen e gurbetit per nje te ardhme me te mir. Dua tju them te gjithve qe jan te lodhur nga shkolla apo nga jeta tyre ju betona ne te madhin Zot se dot te vi koha kur do tju marr malli per ket koh qe po e jetoni tani pasi po flas nga prevoja qe kam kalu jam i djegen sa i perket kesaj pjese sepse e lash pjesen me te mir te rinis e lash shkollen shoqnin dhe te gjith rrethin tim. Pra jetoni te lumtur aty ku jeni sepse jeni ne atdheun e juaj po e flasish gjdo dit gjuhen mat bukur me bot gjuhen shqipe ndjehu krenar Me kujtohet nje fjal e gjyshit tim kur me tha me lot ne sy duke me percjell ne gurbet me tha bir besom mue qe dot vij koha qe dot marr malli met shah dikush shqip se met pershendet dikush italisht . Dhe kjo mu vertetu kur erdha ktu Dhe per fund dua tju them krejt ju vllezer e motra qe e lexoni ket tregim jeto i lumtur aty kuje se nese sje i lumtur tani dot vi koha si mu ta kujtoj me mall at koh kur kisha gjithqka kisha shoqnin time rrethin tim flisja gjuhen time isha ne vendin tim ndoshta ju mendoni se ne qe jemi jasht vendit fitojm shume dhe jemi te lumtur ndoshta fitojm me shume se ju ne kosove ose shqiperi, por lam shume per tko fitime qe nuk mund as te ia dim vleren sepse kem mall, kem shumee mall vendin dhe njerzit ton, por une per vete isha i detyruar qe te dal sepse kushtet ishin aq te renda dhe lash ne gjys gjithe jeten time dhe erdha ketu per te pas nje te ardhme me te mire, por kam shume mall per ate vend… kaq kisha ju pershendes te gjithve ALLAHU ju ruajt nga gjdo e keqe .kaloni mir nga gurbetçari.