Kur u dashurova ne nje 30 vjeqar menjeher u ndava nga burri,Lumturia esht mbi te gjitha edhe pse femijet e mij po me... | Histori Të Jetës

Kur u dashurova ne nje 30 vjeqar menjeher u ndava nga burri,Lumturia esht mbi te gjitha edhe pse femijet e mij po me…

Kur u dashurova ne nje 30 vjeqar menjeher u ndava nga burri,Lumturia esht mbi te gjitha edhe pse femijet e mij po me…-Nuk e di as vet qysh pom vje puna qe sot duhna me ju shkru juve si faqe qe te shprehem sepse nese me kish pyetur dikush para 2 vite nese kam mu kan ne kete pozit kurr se kisha besu por fati eshte i tille, gjithka te qon. Du me shkru per ndjenjat e mia qe krejt familja nuk po mi kuptojn, as femija as motra dhe as vllau. Nuk po e di se a e din familja jem se qka eshte dashuria pamvarsisht moshes. Une edhe pse i kam 45 vjet une kurr ne jete se kam mendu qe me vjen dita te dashurohem n30 vjeqar. Krejt me kritikojn dhe me thojn qysh po mundesh me kqyr me at sy kur ti mundesh edhe nana e tij me u kon por mu absolutisht nuk ma ndin aspak sepse prej dites se jemi njoftu une e kom dit qe zemra jem vetem per to maltretu. Une fillimisht po du me cek se qfar jete martesore tmerrsisht e kom pas me burr dhe se qfar kam hek . Une jam profesoresh ne fakultet dhe nese dikush me kish pa nga pamja e jashtme kerkush se kish mendu se une sa here kam shku ne shtepi ma shume kam hanger ma shume lot se sa buk. Burrin ma kan gjet me msit para 22 vite edhe as qe e kam njoft se kush o as tek o veq baba im ktyne her me mentalitet te poshter shqiptareve e boni perhajr. Isha e zhgenjyme sepse as nje shoqe e jemja e klases nuk ishte e martume as e fejume por zorri shkret mos tia shkeli babes fjalen te detyron gjithqka me be. Une kur u martova e kuptova se me qfar berllogu jam martu, ishte 10 vite para meje ne mosh dhe pijke raki sikur ujin edhe lujke bixhoz vazhdimisht, letra me shok dhe krejt paret i la tek ato ku*** qe sot kur te mendoj nuk po mundem me kuptu veten se qysh ja kam dal me nejt me to gjith keto vite dhe te bej femije me nje berllog mashkull sikur ai. Une isha e re dhe i thash para se mu martu vetem me kushtin se me lejon ta mbaroj shkollen une martona ty dhe ai pranoj. Une e vazhdova shkollen e lart u bona e zoja e vetes edhe fillova te punoj sikur nje mesuese e thjesht fillimisht. Gradualisht, arrita ta kem nje pozite sikur profesoresh ne fakultet dhe normalisht kjo per mu ish nje hap shume i rendsishem ne karieren time. Burri qashtu njejt kurr nuk dojke me ndryshu, krejt paret mi marke dhe me thojke une ti ruj paret ti veq puno. Shpirti mu pat lodh prej tij edhe nuk e kom dit une se qka eshte me qene e dashurume sepse kurr nuk e kam dasht burrin tem, as sot e ksaj dite nuk pendona per ndarjen edhe qe e kam braktis sepse hjekat e mija nuk kishin fund kurr. Kur fillova punen si profesoresh aty e pash nje djal qe kish nevoj per ndihmen tem pak sepse ish pak mbrapa me provime dhe i thash gjdo dit mas ores ligjrates te vjen te une qe tia mesoj vetem atij mesimet sepse e kisha ni bindje qe ai nuk koncentrohet kur eshte me shok dhe normalisht si gjdo mesuese apo profesoresh ti don qe nxanset me tshkelqy sepse ajo e reflekton sa din ti me ligjeru. Une fillova gjdo dit te rri me te deri sa arriti ta kete nje 8she dhe qaq por nje dite erdh te zyra dhe ma pruni nje buqet lulesh edhe me tha ti per mu je ma shume se nje profesoresh, ti je nje yll. Kurr ska ndodh qe dikush te ma dij vleren apo te me thot naj fjal te mire dhe aty e kuptova se ai ka ndjenja per mu po ashtu edhe une per to. E falenderova dhe i thash nuk u desht mu hargju tha jo per ty muj gjithqka me bo sepse ti i jep drite jetes tem. Aty filloj lidhja jone msheftasi. Une e kisha djalin gati sa ky me mosh vetem 2 vjet ma i vogel por mu nuk me interesojke. Gjdo puthje, gjdo prekje gjdo sen me ka bo qe une te ndjehem e mire ngat tij edhe aty menjehere fillova procesin e divorcit nga burri. Jo qe me u martu me te sepse e kam dit qe smundet mem pas ky mu gru po vetem ta liroj veten nga ndergjegja qe nuk po e tradhtoj kerkon edhe harmonin e vetes po e ruj. Kur e kuptun fmija edhe familja arsyjen pse du mu nda ata krejt mu kan largu. Kerkush nuk fol me mu, kerkush nuk ma shkel pragun e deres qe dy vjet edhe pse krejt e kan dit qka kam hek prej burrit po kerkujt nuk po i intereson, krejt me thojn qe kqyre kjo qe i nxen i len studentat por nuk po e dij a e dini ju se qka osht me u dashuru ndikon per here te par ne jete mas 45 vjete. Nuk osht leht me jep zemren pasi ta ka shkel e ta ka pshty dikush per 20 vite rradhazi… nuk po di femijet qysh mi bind qe divorci nga baba i tyne u desht patjeter me ndodh sepse u desht me kqyr lumturin tem mbi te gjitha. Qysh me ja bo me i afru prap femijen qe te ma kuptojn boten ata mu? Qe te me folin apo ta dij a jon mire a jo? Per ish burrin as nuk me intereson ta dij sen per to se ai ma ka bo jeten ferr edhe sme intereson aspak mendimi tij… tlutna tregomni se jom keq jam merzit shume per femijet e mij edhe pse ndoshta dikush me kritikon duhni ta dijsh qe femijet i kam prioritet numer 1.