Kur po i nij qe po na thirrin "Shaci", po me vjen me i kap per fyti me i rrok shuplaka... | Histori Të Jetës

Kur po i nij qe po na thirrin “Shaci”, po me vjen me i kap per fyti me i rrok shuplaka…

Kur po i nij qe po na thirrin “Shaci”, po me vjen me i kap per fyti me i rrok shuplaka… – Pershendetje, dua te ndaj historin time me juve sepse me lot ne sy e shkruaj kete histori qe me ndodh mua vazhdimisht sa here qe vi ne kosove. Gjithmone pendona sa here e nxjerri bileten per Kosove sepse gjithmone kthena me lot ne sy edhe pishman qe e kam hargju ton at pare edhe ton at mundim tu mundu me ba respekt njerzve qe nuk ma din vleren edhe nuk e meritojn aspak respektin tem. Une jam nje gru e martume dhe i kam 37 vjet. I kam dy djem edhe gjdo vit ne shkojm ne Kosove per pushime veres sepse na konvenon edhe une du mi pa familjen tem po ashtu du mi afru djemt me fmin e vllaut edhe fmin e motrav po badihava eshte. Nkosove veq per pare tnjohin edhe per sen tjeter, po spate pare ski kurgjo. Une nuk kom pa kurr njerez ma teger njet tem edhe pa tunt per pare se sa ne Kosove. Jam dal ne Gjermani gati qe 15 vite e ma teper edhe kta Gjermant jan total ndryshe, kta jan krejt njerez qe ja din vleren njani tjetrit edhe nuk e dojn kerkon per interes. Ne kosove e kam vrejt qe vllau vllau e don per ni pjes toke ose per interes me ja lan naj pare kur tvjen. Qe mem lan pershtypie u kan kur jam ardh me burr, kunati ja pat bo burrit lemi 500 euro se ju keni edhe ju gjith keni me pas per derisa e keni firmen thu ti qe na marim pare prej peme edhe na punojm si gjaja ndoshta ka 18 ore deri sa na pikin njerst edhe kta menojn qe 500 euro jon pak. Une gjithmone kom than kur tka nevoj dikush ju japi ama kta krejt fmin npune edhe kishe spo kena a se cili ka ni fmi npune tu i mar ka 300/400 euro. Une spo kuptoj qysh kan ftyr me lyp gjithmone edhe nonnstop me qit veten nkategori kaq t’ult. Une jom bind qe kta jon aq shume njerez tunt edhe teger edhe nuk knaqen me kurgjo gjithmone me kungja. Shkova ni dit te motra ma bojke burri motres a i ke pru najsen motres a jo a thu ti kumedit qka i hin npune ktij a i bi motres tem a jo. Skom pa kurr njeri ma i keq edhe ma i pa shkoll se aj. Plus shume pom pengon fakti kur po vesin qishtu a ka naj tre a po keni pare hiq. Nuk po i kuptoj pse po e qesin veten aq ult shaizen spo muj me dit pse po kan qef me dit sa pare i kam une ne kulet a qka i rrok neper mendje kta me dit a kena na pare a jo. Qishtu kungjavke kunati thojke ju keni e sjepni ju jeni cicijasha ama pernime na jepem shume shume shume krejt me turshi me drru me speca ja krym na dhe prap osht i pa knaqun. Une mas shumti jam lendu kur i kam nij tu fol keq per mu edhe thojshin hajt tmujshim me qkrry kta sa tmujm edhe nashta na len naj 50she ka tniset per Gjermani edhe se formatim ma. Qaty zemra mu ka thy sepse kto jan pernime mendimet e tyre qe mendojn qe jam une nje gru pa trru edhe nuk ma rrok ama bitte une krejt ju kuptoj. Krejt shqiptarve ju kisha lut mos e perdorni fjalen shaci sepse osht ofendim ju po na thuni qe jena te huj a ne fakt na jem ma shqiptar se ju se e kemi rujt traditat edhe mundohem sa ma shume me ardh ne Kosove a ju doni krejt me ik!!!! BITTE mos folni keq per ausllandera sepse osht shume keq se ndoshta krejt jeni tnvarun prej tyre apo 90%… Une ju tham gjithmone kthena ne Gjermani me lot ne sy veq hatri prindve po duhet me ardh se une kurr ma skisha shkel ne Kosove sepse mrenda qityne viteve krejt ma kan deshmu qe sja vlen me ardh se gjith ka 5000 euro po i hargjoj edhe kush tybe thot falimenderit. Une kam than ma nuk vi sepse edhe djemt po mi ngucin po thojn ju i nukni vetllat pse keni vesh farmerka tngusht spo ju vjen marre anej knej ju sjeni kerka hiq edhe qaty kam than i mire i keq ky jeton jasht edhe qit mentalitet e ka edhe skeni pse me kesh djalin tem. Ju lutna mos keshni me neve sepse edhe na kem zemer sikur ju edhe nuk dojm qe te na ofendojn…