Kur erdh trupi i Burrit ne shpi, fmija desh u qmenden tu kajt, i kapa ju thash "Me keni mu, Une kurr nuk ju la" | Histori Të Jetës
erdh trupi

Kur erdh trupi i Burrit ne shpi, fmija desh u qmenden tu kajt, i kapa ju thash “Me keni mu, Une kurr nuk ju la”

Kur erdh trupi i Burrit ne shpi, fmija desh u qmenden tu kajt, i kapa ju thash “Me keni mu, Une kurr nuk ju la” – Psh histori jetes jeni ni faqe e mrekullushme ku na lejoni ti shprehim brengat tona po shkruaj nga fb i shoqes time pasi qe nuk kam nje te till, dua te mbes anonim ju lutem. Jam nje grua 37 vjrqar dhe nene e 4 femive jetima gjithashtu. U martova me shkosi ne moshen 18 vjeqare ne ni familje te mir shum si njerez por jo mir nga gjendja ekonomike. Burri imi ishte vete i 4 vella dhe gjat viteve normal qe do martoheshin te gjith shpia ishte e vogel e duheshim mu nda ,po problemi se skishim qa me nda tri dhoma ni guzhin e bano kishte shpia. Nejse ma u ndam e dolem te ni shpi e kojshive se nuk jetonte aty kishte vite qe kishte iki dhe na ofroj shtepin e vet te rrim deri sa ta marojm ni shpi tonen. Qendruam 10 vite ne ate shpi e hala skishim nis shpin me ba se me halle ishin te vegjel burri punonte dite dit skishte naj pun stabel veq sa hanim buk me ato lek. Por ni dit burri kishte gjet ni pun tha do punoj ne galeri me krom brena me vagona te them te drejten nuk md pelqej fare po nga halli prap skishim qa me ba u dufke me shku me punu. Por paska qen puna e fundit qe do bente se jo pune i kushtoj jeten i mori shpirtin e ndau prej mej prej fmive. Para 3 viteve vdiq aksidentalisht ne ate pune duke punu. O zot kemi kaulu ni dhjmje te madhe mu duk se me shem bota kur me than se ka vdek nuk e besosh pritsha se do kthej i gjall po jo u kthy i vdekur. Mu thy ni pjese e shpirtit por kur i kam pa fmin se desh u qmenden tu kajt kam mledh veten e kam kap fmin me qetsu ju thash se me keni mu une kurr nuk ju la do dua e ju mbroj gjithmon zemrat e mia se ishte nje dhim je madhe per ne po zoti e paska shkru qeshtu une me nejt pa burr e kto mu rrit pa babe. Mas vdekjes burrit femija u tutshin me nejt ma ne ate shpi ku jetoshim se ishte e prishun qa binte jashta binte mrena po kto i kapi frika thoshin pak na doket se po shohim babin tu sill naper shpi e u tutshin me flet edhe gjum. Kam fol me kunatin i kam than a mundem me nejt veq pak koh me ju sa ta gjaj naj shpi me qera se qeshtu fmina jan kam tuten e tan naten spo i za gjumi prej tute. Po flm kunat me hapi deren e shpis e kena njet nja 3 muje aty. Derisa mndimoj baba e ma gjeti ni shpi me qera afer ni qytet te vogel se ktu ku jetoshim na i shte jetesa katastrof as skishim shpi as kurgja mes malit ishim.as spital me tu smuu fmija.Po tash djali vogel se kam 9 vjeq spo ma len qaren per babe te vet per dit kur qohet nga gjumi thot o mami une per net po shoh babi anderr e foli me ta.Se di pse a se ka shku me mall tyne e di po.Po po tutna mos ma gja djalin o zot rumi kto fiij se kto jan jeta ime .Edhe pse jeta qenka vujtje sakrifis une per femint e mi do luftoj gjithmon gjith jeten do jau kushtoj vetem ktyne e ti shoh kto te lumtur .Se lumturin time ma mori allahu.Tash ishalla veq ti kam mir femijet e ti shoh te rriten te lumtur.