fbpx

Kam kesh me njerezit qe kan te meta dhe me hund te madhe, ma ka kthy Zoti ne evlad tani po vuaj…


Kam kesh me njerezit qe kan te meta dhe me hund te madhe, ma ka kthy Zoti ne evlad tani po vuaj…- Pershendetje, po e shkruaj kete histori me shume pendim sepse e di qe jam shume gabim mirepo njeri nuk po e mendojke kur po ish e re se qfar mundet me ndodh ne te ardhmen… gjith kan than flokt e gjata e mendt e shkurtera edhe pikerisht une jam kan qajo.. skam menu kurr ma larg edhe pse sot une pe vuaj ata qe e kam bo… Para 5 viteve te kisha kthy kohen mbrapa kurr ne jete skisha bo qysh kam bo atehere ti kisha pas met e sodit po qka me bo.. une kur kam qene ma e re para 5 vite dmth kom kesh shume me njerez te tjer dhe me fatkeqsirat e tyne dmth me huna tmdhaja kom kesh shume edhe me vesh besa edhe me smuja kom than fjalen qorr edhe shurdhan shume se qashtu i kom nij edhe prinderit e mi tu thon edhe mu ka dok shume normale mirepo nuk eshte normale qashtu me jja bo dikujt se Zoti nin edhe sheh edhe po ta kthejke ku sdon ti edhe mas keqti po ta kthejke. Nje rast me kujtohet shume mire kur kam qene ne shkoll.. nje djal e kam pas ne klas edhe gjithmone kemi kesh me vesht e tij i thojshim kqyre qysh tu kan bo si pasqyre autobusit e gjithqka edhe aj kurr nuk u prek se prej fillimit u msu qashtu edhe gjithmone kemi gjet behane te njerz une se bashku me shoqet e mija se kemi menu qe jena shume te bukura por ne realitet ndoshta edhe dikush tjeter ka gjet behane te na po na si shohim tmetat tona… E kemi pas nje eksurzion ne Shqiperi edhe jemi shku me klasen edhe kur kemi arrit ka qene nje shofer i autobusave shume i shendosh o qull u pat bo deri na ka qu atje edhe kemi kesh me to aq shume tu i thon elefant edhe qka mos qka na bijke neper goje na e thojshim fjalen por aj u ngushtojke se paramendo mi pas ti 5 femra tu kesh me trupin ton qysh ishe ni ti? Krejt qito sene tasht nau kan kthy neve edhe jemi tu e perjetu si osht mas tkeqti sepse une kur u dashurova ne burrin tim planin e kam pas per me mbet shtatzan menjehere edhe kur mbeta doktori me tha se femijen do ta kesh me spina bifida edhe do ta kete shpinen me defekte gjat jetes dhe duhet ta besh operacion menjehre pas lindjes. Bota ime aty u shemb sepse gjithmone kam mendu qe une jam perfekte edhe keshtu eshte kur te mendojsh diqka qishtu ta kthen Zoti ne evlad edhe veq qka sthot hej kadal se une di edhe ndryshe me ta bo e mos u qo pesh se une di edhe me tqu semundje edhe gezime. E linda vajzen edhe ashtu si me tha mjeku dul tasht jemi tu hek shume si une si burri mirepo kur e shoh tasht dikon me te meta kurr nuk keshi, nuk me vjen as mire mi kqyr dy here bile edhe krejt shoqnia mu ka largu sepse une kam ndryshu si person ama aspak nuk ma nin, ma mire pa shoqni me fytyre te bardh edhe me ndegjegje se me kesh me te metat e njerzve. Shume i kam ra pishman sepse e di qe as aj djali ne klasen tim as shoferi nuk jan ni mire atehere kur i kom ngacmu per pamjen e tyre edhe neser pasneser dikush mundet me qesh me vajzen time edhe mundet mi thon gjithqka e une si prind normal qe nuk kom mu ndje mire, kom mu ndje shume keq sepse kerkush nuk ka qef femijen me ja kesh dikush sepse femija per nane ish gjithqka ne jete, ish perfekt pa marr parasysh qfar defekte ka apo qfar tmeta ka…Ju lutem postone ket histori qe me ju jep mend ndoshta najkujt qe osht sikur une edhe e ka mendjen sikur une edhe me ju kallzu qe sbon keshtu me ja bo dikujt se une sot e vuaj ate qe e kom bo edhe qe e kom than se Zoti me ka pa edhe po me denon tani.

';