Ka ardh puna te ndarja veq pse e kam ngu ni kang Anglisht, kta jon shume fetar dhe Vjehrri m'thojke... | Histori Të Jetës

puna

Ka ardh puna te ndarja veq pse e kam ngu ni kang Anglisht, kta jon shume fetar dhe Vjehrri m’thojke…

Ka ardh puna te ndarja veq pse e kam ngu ni kang Anglisht, kta jon shume fetar dhe Vjehrri m’thojke… – Pershendetje histori të jetes, flm qe po ndani hallet me ne, te lutem historia Jem te jet anonime. Jam nje grua e martuar qe dy vite jetoj ne mergim, u martova me dashuri Burri ishte i afert dhe i dashur me mua ishin edhe si shok,kalonim shum bukur por une jetoja me vjerri deri para ni muji, gjat jeteses me ta vazhdimisht kam pas probleme sepse vjerri ishte njeri i keq qe nuk e donte as djalin e vet dmth me burrin tim nuk kan fol kurr tash e 10 vite bab e bir, dhe nuk prisja diqka me mir nga Ana e vjerrit dhe vazhdimisht u sjell keq edhe me mua me shante nanen time për arsye koti pse ti sma qet kafen me qehre e qisi sjellje të kqija sepse i gjith fisin e njohin si njeri te keq e i problemeve, une diten e par qe jam martu i mora persiper krejt punt e shpis mi ba vet edhe buken edhe fshisen edhe te gjitha ngase vjerra ishte e vjeter dhe mvinte marre te pres nga ajo te pregadiste ushqim, u mundova me u tregu e kulturar por me ta ishte e kot filluan edhe buken time me kesh kinse une nuk di te pregadis, filluan me kungja tme lendonin vazhdimisht, dhe burri asniher sme mbronte sepse nuk kishte guxim duke e dit se qfar familje ka e si e kishin trajtuar edhe kur sisha un familje e tij e kishin perza burrin nga shtepia e vjerri kishte dasht me ma lendu burrin tem, nejse edhe burri jem i urt ok u pajtova edhe tme shkelnin edhe me ofendime, vjerra vazhdimisht folke keq per mu ne telefon tek njerzit e vet, theksoj se u martova pa darsum edhe as ni fustan sma kan ble familja e burrit edhe pse kan por skan dasht, un mundova me shpirt qe te Jem e mir me ta por vjerri nuk ndalonte tu ma sha nanen, ne fillim kur ma shante nanen tem un kam kajt dit e nat sepse e kam nanen e paralizune qe 10 vjet dhe mvike shum ran me ma sha nanen ne at gjendje qe eshte, por me kalimin e kohes ma nuk qaja vetem ndjeja dhembje ne shpirt per kto fjal e ofendime së fillova edhe me mesu sjelljet e tij, une Jan nje femer e shkolluar dhe e zoja ktu fillova ta mesoj gjuhen dhe per kete me xhelozonin pse ti shkon ne shkoll, qka do qe beja une kta ne kishin zili, deri sa edhe burrin filluan ta ftofnin prej meje, muajt e fundit burri jem ndryshoj sjelljet filloi edhe ky te me shante nanen dhe me maltretonte vetem pse i laja duart shpesh vetem pse ngoja ni kang anglisht e kshtu ksi arsye koti, vjerra vazhdimisht ma shtine burrin nersy meje duke i fol keq, e un durova deri sa para ni muji isha tu ngu ni kang anglisht dhe Burri u qu mi ngrehi flokt tha nale kangen se kta jan fetar shume sban me ngu anglisht, ne at moment ka hi vjerri Jem edhe I thojke burrit tem heke prej ksaj bote o bir dhe filloj vjerri prap tu ma sha nanen edhe ja msyjti te une por un ika, tu ik i thash vjerrit ma sdu me jetu me ty me ni shpi me ty, ne kete shpi ose une ose ti, dhe aj u nervozu aq shum mori ni stupc i thej dyrt dhe e maltretoj gruan e vet, dashti edhe burrin tem po ky iki, tani vjerria shkun te kunati at nat së jetojm afer me kunati edhe ka mesnata vjerra jem ka psu smuj ne koke edhe tash a ne spital u met e paralizune, burri me akuzon thot ti ma ke smu nanen edhe kena mu da na dy, une jetoj hala ne shtepi te burrit kshtu te ndar se u met me fol me burra kjo martesa jon me u prish po puna e korones spo mujn kta njerzt e burrit me shku ne kosov, une burrin e du shum por ky sdon me kan me mu ma thot ma ka smu nanen, po ni dit i thash edhe une. Kam nanen e paralizune po ti ma ke sha nanen bashk me baben tan e mos zoti jav kthej te nana juve, familja burrit i bajn presion nese vazhdon me mu na nuk te dhajna hise, kta hala Jan njerz qe jetojn Met moqmen me adete te moqmen dmth deri te ndarja jon ka ardh pse e kam ngu ni kang anglisht kan ndodh gjith kto probleme, se te kta eshte tragjike me ngu anglisht duhet hogjen me ngu ,nga ju dua ta di a Jam fajtore une qe ju ka smu nana apo si mendoni se kshtu me akuzon burri thot ti je fajtore, flm te gjitheve!