Ishte 38 vjec dhe Nena me martoj me te, kur shkova ne shpi nje vajz e vogel e thirri "Babi", u habita e nuk fola por doli qe... | Histori Të Jetës
Nena

Ishte 38 vjec dhe Nena me martoj me te, kur shkova ne shpi nje vajz e vogel e thirri “Babi”, u habita e nuk fola por doli qe…

Ishte 38 vjec dhe Nena me martoj me te, kur shkova ne shpi nje vajz e vogel e thirri “Babi”, u habita e nuk fola por doli qe… – Prsh. Anonin ju lutem. Un jam nje grua mosha 40 vjec desha te ndaj historin time, dikush do me gjykoj ,dikush do me jap Hak ,mi te gjitha respekte. Historija ime fillon ne moshen 11 vjece ne ate mosh me vdiq baba nga nje semundje e pa sherueshme, nena me hoqi nga shkolla per arsyje se ishja shum femre e pamshme dhe opinjoni ne fshat ndikonte shum u merzita shum. Ne moshen 14 nena me fejoj me nje burr 38 vjec Ishte I divorcuar dhe kishte 2 vajza ,vajza e madhe ishte 12 vjece e vogla 10 por nenes nuk I treguan I than esht beqar, dhe nenes i pelqeu ky djal se ishte I pamshem dhe I pasur dhe jetonte ne qytet kur shpallem fejesen ai me mbushi gjith florij imagjino ne ate koh. Ok nena vendosi por un as e kishja iden se cishte burri ishja femij gezoja se me jepte lek se ne ishim shum te Varfer jetonim ne fshat dhe shkoja me rujt lopet. Ok mbas nje viti fejes un zbulova se ai kishte femij ,kur shkova te shpija atij ishte vajza dhe me than esht mbesa vajzes I shpetoj goja dhe I thirri babi aty u habita nuk fola ,kur shkova ne shpi I thash vellait dhe mamit ka vajz. U habiten ska munci than, e pyeten vet te fejuarin tim po tha por un stregova se e du ket vajz dhe po tu thoja ju zdo pranonit, nena u merzit I tha ti sa vajza ime ke vajzen tende dhe kshu vazdoj merzitja ne shpin time ateher nena tha jo skam si e ndaj se vajza ka dal me te dhe mu me vjen turp nga fshati. Zgjati rreth 5 vjet fejesa ai jetonte ne Milano te italis dhe merresh me pro********* merte vajza te vogla gjasme se fejoish dhe sa mbushnin moshen ai i kalonte. Kur u fejova vellain para meje ishte 17 vjec mbas 5 viteve fejesen time ai u be 22 pak me i rritur dhe vendosi te shkonte afer shpish ktij djalit per te pyetur fqinj se si ishte ky si djal, aty i thon vec fjal te keqija esht dro**** mer femra te vogla I mban I con ne Milano e shum e shum fjal te ndryshme. I thon vellait cfar e ke, i thot vellai kam feju motren, jan habit orgjentish me e heq se nuk ndahesh mir me ate fis. Vjen vellau ne shpi dhe ishte merzit shum I tha nena cke keshtu, ai u pergjigj motra qysh sot esht e ndame prej tij dhe i tregovi te gjitha se ckishte degju, u merzitem ,vellai mori te gjith gjenat qe me kishte prur ai dhe shkovi ja covi te shpija ku i jetonte nena dhe vajzat e tij. Ok u ndam u merzita shum dhe nuk doja me me u feju, kishja shum kerkesa ishja nje vajze shum e bukur kishja nje trup shum te bukur e gjat bija shum ne sy kudo qe shkoja ishja shum puntore e shkathet e embel te gjitha te mirat, por nuk doja me u feju se me shum me delnin me femij te martuar ne fshat dhe un spranoja se thoja nuk esht faji im mu zoti me fali me te gjitha te mirat por fai ishte i nenes. Ok ne moshen 25 vjeq o njoha me nje djal ne rrug ai u dashuru me shikim te par dhe smu nda isht nga shkodra dhe jetonte ne greqi un jetoja me nje fshat te fjerit gjeti nr dhe me mori ne tele un nuk e pelqeva nga pamja nuk shkonte me mu aspak, nje dit martova vajzen e tezes dhe shkova ne dasem aty ishte dhe ky u habitem te dy e pyesi cne ketu me tha vellan e kesaj vaze qe martohet e kam shok te ngusht jetojm bashk ne greqi. O zot ku te con zoti ku sta pret mendja. Kur ikem ai ja tregon lidhjen ton shokut dhe I thot ti futju ne shpi se un o mar ate o vdes, ok vjen djali tezes ne shpi i thot nenes nena kishte frik se djali tezes ka qen shum I mbrapsht dhe thosh shok si ty do jet mos me mer vajzen meqaf se ja shkaterrova njeher jeten. Jo tha ai esht djal i mir nuk ka lidhje me mu ne karakter. Vellain e kishja ne greqi nena I tha ne tel vellai tha do shkoj vet ku ai banon dhe do flas drejt me te, ok shkovi foli pyeti ku ai punonte vec fjal te mira kishte mar, vendose me tha vellai se un jam shum I kernaqur me sa e pash, un nuk e doja nga pamja se si muhabet me pelqeu, dhe se ishte beqar 32 vjec un 25. Ok vendosa po pa zemer vec me fjalet e vellait. U fejum u martum per 3 muj shkun ne greqi un ishja pa dokumenta gjuhen se dija rruget jo, vetem ne shpi ky punonte merte pun vet mjeshter zbukurime guri etj. Rash shtatezane gezim I math me donte me kok un jo ne zemer por e respektoja rregullin tamam familjare. Nuk na delte rroga vuanim shum ky vinte nga puna nga ora 6 hante laish e thosh do dal me shok dhe ktheish ne 2 -3 te nates I thoja rri me mu mos ik po hajt thosh se thon shoket u lidh mbas grus, e nuk e kuptoja jeten e greqis se ishja rrit ne fshat. Ok vazhdonte te njejten filluam debate per ket pjes nuk degjonte lek skishim linda vajz gezim i jon. Ikem nga ai qytet dhe shkun ne Athin se ktu I thash skena lek kishja nje moter ne Athin dhe doja afer saj ok vendosem shkum pa lek dhe atje, vuanim shum na ndimonte motra rash prap shtatezan thash sa po rri me vajz ta bej dhe nje e ti rris te dy, nje dit shkovi te punonte me burrin e motrs te dy ne nje qytet tjeter. Mua me erdhen me me pre dritat u qava hall se skam burrin ktu dhe jam shtatezan dhe me femij te vogel ,ata me lan 2 dit afat ,lajmerova burrin I thash me tha ok. E pyeta a I pagove po po me tha i mora lekt te kunati. Kur mu mbas dy dite me kan pre dritat. Vazhdon historia dhe do ta dergoj se shpejti…