fbpx

kur dush

I thash Burrit “Ti hajde kur dush me jetu me neve, por mos t’i shoh Nanen e Baben ktu se ka mar fund ajo pune”!


I thash Burrit “Ti hajde kur dush me jetu me neve, por mos t’i shoh Nanen e Baben ktu se ka mar fund ajo pune”! – Une jam nene e dy femijeve, njeri eshte 4 vjeq e tjetri 2. Kam nje problem shume te madh dhe po du merzine dhe vujtjet e mia ti ndaj me ju, ndoshta do zoti e mar ndonje keshill te mire nga ju lexues te nderuar dhe e tejkaloj kete gjendjen time shume te veshtir. Jam nga nje qytet i Kosoves dhe jeta ime para se te martohem ka qene e mire, prinderit e mi kan nje biznes privat dhe nga ana financiare gjithmon kemi qene mire. Ne Kosove kam mbaruar shkollen e mesme per infermeri dhe pas perfundimit u njoftova me nje djal i cili punon dhe jeton ne Gjermani. Takoheshim sa here qe ai kishte mundesi te vinte ne Kosove dhe ishin ne kontakt ne mes veti gjithmon edhe kur ai ishte ne Gjermani. Pas dy viteve te lidhjes tone vendosem te martohemi. Darsmen e beme ne Kosove ishte nje darsem shume e madhe dhe shume e mire. Pas pak kohe shkova te jetoj ne Gjermani te buuri im. Edhe te burri kushtet i kishin shume te mira dhe te gjithe se bashku me prinderit e burrit tim, dy vllezer dhe motra a burrit jetonim ne nje banese, banesa ishte e madhe dhe kishte vend per te gjithe. Pas nje viti na lindi femija yne i pare dhe dy vite me bone edhe femija yne tjeter, nderkohe vllau i burri ishte martuar dhe kishte dal te jetonte me nusen e tije ne banese tjeter, une vazhdoja te jetoja ne bashkesi.Gjate kohes sa jetuam bashke, 4 vite une e kisha te veshtir jeten time ne bashkesi sepse prinderit e burrit tim me trajtonin keq ne konsideronin si te isha ndonje lypese sikur une isha martuar per arsye se burri im hetonte ne Gjermani edhe pse kjo nuk ishte e vertet sepse une edhe sa isha vajze kisha pas nje jete te mire. Vjehrri im ishte shume i pa edukate ne qdo bisede qe behej si shprehjen me te zakonsjme e ka pas me sha, shajke dhe fyejke me babe e me nana, ishte shume i papaster vazhdimisht lironte gazra ne banese dhe hoq nuk i vinte keq nga ne qe ishim prezent. Nje here me erdhen prinderit per vizit te une dhe donin te rrinin 2 jave, por ata ndejten vetem 5 dite sepse qendrimi i tyre me shume ishte i pamundur nga vjeherri im sepse atij askush nuk i bente pershtypje sillej njesoj si te ishte vetem shante dhe lironte gazra si nje idiot. Keshtu qe prinderit e mi pas 5 diteve qendrimi ne Gjetmani u kthyen ne Kosove. Pas 4 viteve jetese ne kete bashkesi une i bera kerkese burrit tim qe te jetonim ndaras nga familja e tij, e luta shume te mirrte nje banese ku do te jetonim vetem me femijet tan. Mirpo burri im as qe deshti te me ndegjonte me nje arrogance te madhe mu drejtua dhe me tha: une te kam mar ktu dhe nese don rri kshtu si je nese nuk don rruga e mbar te qofte shko kah te dush. Une isha ne nje gjendje shume te veshtire dhe nuk dija se qte beja. Bisedova edhe me prinderit e mi dhe ata me premtuan se do te me perkrahin qfardo vendimi qe do te mirrja une, sepse e kuptonin gjendjen time e kishin pa vet se sa e veshtire ishte jeta ne ate bashkesi. E luta buurin tim edhe disa here te tjera te jetonim ndaras por ai as qe deshironte te ndegjonte per kerkesen time. Pas 4 vite martes dhe me dy femije vendosa te kthehem ne Kosove dhe ta le burrin. Pasi u ktheva ne Kosove dhe femijet kuptohet i mora me veti atehere babai i burrit filloj te detgoj disa njerez te babai im dhe kerkonte te kthehem une perseri dhe te vazhdoja jeten si me pare. Babai im ju tha se vsjza ime nuk kthehet ma te jetoj ne bashkesi, nese ata pranojne te jetojme ndaras ok nese jo une nuk kthehem ma. Mandej babai i burrit tim dhe burri im kerkonin ti vizitonin femijet dhe per mua nuk shaqen as nje interesim. Une nuk i lejova adnjehere ti shofin femijet dhe as qe kam ndermend ti lejoj. Por se shpejti do te kthehem per Gjermani dhe pasi. Qe kam dokumentacion te rregullt dhe femijet kane lindur ne Gjermani do te kerkoj te strehohem ne Gjetmani. Kete vendim e kam mar per hire te femijeve dhe dua ti japi mundesi burrit tim te mendoj mire dhe te plotesoj kerkesen time shume te Arsyeshme. Perndryshe kurr nuk do te pranoj te jetoj ma ne nje badhkesi me vjehrrin te ndyt. E di se edhe burri im eshte lexues e rregullt i faqes Histori te Jetes dhe do ta lexoj kete shkr** andaj une e lus burrin tim hajde te jetojme bashke per hir te femijeve kur don ti dhe per hire te dashurise sepse une e dua shume burrin tim por mos ti shoh nanen e baben ton ktu se ka mar fund ajo pun. Te dua shume burri im, ti je dashuria ime e pare dhe e vetme ne jete. Falemnderit te gjithe juve qe patet durim te lexoni per vuajtjet e mia.

';