I fola Burrit si shok qe mos te ikte jasht, por me mori leket e iku, qaja e kishja frik se s'isha mesu vetem pa te, tash... | Histori Të Jetës
pjesa e 3

I fola Burrit si shok qe mos te ikte jasht, por me mori leket e iku, qaja e kishja frik se s’isha mesu vetem pa te, tash…

I fola Burrit si shok qe mos te ikte jasht, por me mori leket e iku, qaja e kishja frik se s’isha mesu vetem pa te, tash… – Kjo eshte pjesa e 3 e historis qe po e dergoj pjes pjes. Ndenja 6 muj aty u cmenda me asnje karakter nuk kominonin me mu a ne pastrerti as ne gatim as ne rregulla e shum e shum. Vendosa me ik me qera futa burrin ne pun vet nga ana e njerzve te mi qe kishin hap nje firem aty ne Shkoder I them burrit shko kerkou pun por ai se hunter hunden ateher u detyrova vet, e moren vazhdovi pun sa mer rrogen e par ai un ika me qera pa rrobe pa lek me dy femij te vegjel dimer ishte kena fjet me rrobet e trupit qe pru nga greqija gjith dimrin kena henger me nje lug qe e kam gjet ne mbeturina te katert rrobet i laja me dor vuajtje ne piken e fundit mbaroj puna e burrit rreth 4 muj mbetem keq, kishja 7 mij lek te vetme ne shpi vendosa te shes vet ne rrug fruta e perime po burri nuk donte se nga qe ishja e pamshme kishte hall se po me gasmonin, jo I thash un do dal e ste degjoj e mora rrugen shkova bleva me ato lek qe kishja nje ark donate e nje kastraveca fitova 4 mij lek ate dit e kshu vazhdova nje vit rresht femijet aty ne rrug me vete i mbaja krijova respek shoqeri e me lavderonin shum, me von nje zonj me tha kam nevoj per nje pastruse a vjen ti me tha, po I thash shkova dhe brenda mujit un plotecova ditet se ma hapi namin e mir kjo zonja e me von mu shtuan shum e shum e lash punen me fruta e vazhdova neper shpija krijova nje nam te mir ishja shum e paster e shkathet e ndershme me tena te mirat, burri pa pun beish nje apartment aty afer I them shko fol me ta se ne sna njifte njeri ishim japanzhije e burri 20 vjet ne greqi ,prap sta fulte hunden, shkova e takova vet pronarin dhe I fola ne menyr qe dhe burrin mos ta hulja pranovi vazhdovi pun aty per nja 3 vjet, femijet vetem i byllja ne celes njeri 3 e tjetri 1 vjec ,ikja me lot ne sy e lutesha o zot I gjej gjall punoja pak ikja shkoja I degjoja vec zerin mbas dere e sigurohesha jan gjall se po te futesha brenda nuk me linin me ik ne pun, e ikja me lot ne sy zot lutesha sa hapa hidhja kerkujt si kerkova ndim askujt nuk shprehesha jam mir thoja ,mami me thosh pse nuk vjen se sgjaste dhe nje vit e me shum pa shku, i thoja kam pun mir jam nuk tregoja ,e keshtu vazhduam me qera un punoja shum dhe fitoja shum me falnin gjithcka ,burri vazdonte prap ate rrug mi merte lekt debate ne shpi cdo dit, po smerte vesh, fiksimi im ishte te luftoj per familjen me shpirt dhe nuk dua qe femijet e mi te rriten pa prind dhe zdoja kurr me u nda vec per femijet e mbroja shum famljen. Ateher hapa llogari ne bank i mbylla leket qe per nje vit skam te drejt me i mar bena kontrat mbajta 1 miljon e gjys ne shpi per rast urgjente, e cdo dit qe punoja i futesha ne bank bija 2 mij lek 3 mij ne shpi sa me henge buk ishja shum ekonomiqare arrita te bledh lek ,burri vendosi vet te ikte jasht shtetit me kontrat pone un I thash jo ti spo mblidhesh ketu me mu jo pa mu ti del jasht rruge dhe I fola si shok ku me len jam e re 32 vjece me dy femij e vetme pa asnje njeri a mendon I thash ather ca te duhen lekt. Jo me tha kam besim te ti je e fort ,kishja nje karakter si burr perballesha pa frik, po ai ka ik me koken e vet dhe mi kishte mar ato lek qe i kishja rujt ne shpi ,mbas dy dite shkoj I shof ska e mar ne tele I them leket, e thot I mora po prandaj dhe kam ik dua te ndryshoj veset e mija se jam borxhli ndaj teje. Si kam fol per nje muaj ne tele vec qaja kishja frik s’isha mesu vetem, po i thash vetes lufto benu e fort per femijet, ne fund te vitit ka ardh pruri 13 miljon I mbylla ne emrin tim ,iku prap nje vit pruri 10 miljon I mbylla iki prap nje vit pruri 7 miljon pak I thash vazdoj me gyllye jo kshu jo ashtu marrina un e kuptoja ne sy po cte beja ,lek si kishja kerku asnjeher i kaloja vet shpenzimet dhe qeran shpesoja te nzinte mend. Heren e tret kur herdhi un kishja gjet shpi per me e ble me ato lek qe kishja se mendoja po mi mer e ku te shkoj, po me mir tu blej femijve nje shpi e te jem e qet ne shpi time se me shkaterroj qeraja. E bleva shpin te gjitha paret ne dor, burri me thosh merim nje shpi te mir gjysmat i kena e gjysmat I marim kredi e po iki un prap e po I lekujdoj. Jo i thash, nuk kishja besim me kto qe kena me kto do ta blej dhe ashtu bera. Femijet i kam pas shum te bukur te paster i kam mbajt si yje e gjith kjo zon ku jetoja me lavderonin shum mu dhe femijet e ke femij te vacant me thonin por vet nuk pata koh per te perkedhelur dy dashurit e mija qe fiksim me kan mbet, sa dhe burri kur vinte prej jasht sa zbriste nga fugomi e deri ne shpi i thoshin fqinjet e din ca ke len mbrapa ke nje familje te perkryer ky krenoish me forcat e mija. Ok kam shum per te shprehur por po i bje shkurt, iku prap burri zgjati nje vit para vitet te ri e pyeta a do vish per vit te ri po ta shoh me tha, mbas ca ditesh me vjen nje telefonat nga nje shoku i tij qe ishte ngateru atje dhe me shprehe me sms shum keq per burrin tim ai esht mas**** ai bredh me k***a ai loz bizhoz ai ska asnje lek per ca ka fol ai per ty ti je nje zonj gru si arrin dhe jeton me nje njeri te till. Vazhdon historija e dergoj edhe pjesen tjeter…