I fejuari im sa qendrova ne KS asniher nuk me ftoj ne shtepin e tij, por gjithmone erdhi Ai tek Une qe te...! | Histori Të Jetës

nuk me ftoj

I fejuari im sa qendrova ne KS asniher nuk me ftoj ne shtepin e tij, por gjithmone erdhi Ai tek Une qe te…!

I fejuari im sa qendrova ne KS asniher nuk me ftoj ne shtepin e tij, por gjithmone erdhi Ai tek Une qe te…! – Jam nje vajze 20 vjecare shqipetare Jetoj ne Norvegji prej pese vitesh me dokumenta te rregullta i fejuari im eshte kosovar dhe jeton ne fshat .Kam nje halle qe jeton ne kosove Prinderit erdhen nga shqiperia per te ber fejesen dhe per te qendruar me mua pasi nuk ishim pare prej nje viti Kesaj vere qe kaloi beme fejesen me te gjitha te mirat ne lokal….etj Pas fejeses halla ime iku me pushime dhe ne shtepi ngelem vetem un me prinderit dhe njekohesisht desha te kaloj dhe ca dite me te fejuarin. Ajo qe me shqeteson eshte se sa mbaroi atmosfera festive ne darke vone i fejuari me tha qe do vij te flej tek shtepia jote nejse.. i thash hajde dhe kjo gje u bo monotone per aq dite sa ishim ne kosove rreth 1 muaj.Nderkohe qe shtepin e vet e kishte 10 minuta me makine .Dhomen e vet e kishte te kompletuar fiks me dhom gjumi …etj familjaret e tij me dukeshin shum njerez te mire motrat…etj te civilizuar edhe pse jetonin ne fshat…. Ajo qe me shqeteson shume mua eshte perse i fejari im nuk me ftoi kurre ne shtepine e vet .?!! Po duhej te fleja aty ne nje dhome un me te fejuarin dhe ne nje dhome prinderit.? Perse mamaja e tij ..nuk i tha djali im ja dhomen tende ku e ke pushoni…etj Por u detyruan prinderit e mij te hyjne ne siklet te bejne veshin shurdh dhe syrin qorr se sado shqiptar mo me tradita …. dhe na kriuan hapsire te rrijme bashke Kur isha ne Norvegji me thonte shpirti im ja e kam ble kur te vish ti te rrime rehat… se normal un isha ne nje vend qe per mua ishte i huaj Dhe tani kur i them do vij….. sillet e mshillet e ka qef te paguajme hotel….per aq dite sa te jem.Normal un se ai ska. per mua eshte diqka e pa pranuar nuk poe kuptojsi tja beje ose si ti them ndoshta kapresion nga familja e tij qe mos tme qon mua aty por nuk e di psee nuk e di arsyjen une gjithmone jam munduar qe te siellem mire me te gjithe ata nuk e di prse nuk me duan mua nese eshte ajoq eunepo mendoj por nuk e di qka mund te kete tjeter se pse ky eshte nje djal i urt e i qete dhe munde te ndikohet ngate tjetert te them te drejt nuk po kutoj,…Por nese ne martohemi dhe krijojm familje si do tja bej ky si do ti dergoj femijet e tij tek prinderit, me eshte fiksuar ne koke nuk po kuptoj asgjeee, me shkon mendja nganjeher.. Dua ti them po me vjen zor eshte djal i urte sdua ta fus ne siklet…etj me falni se u zgjata.Ju pershendes te gjithve.Faliminderit per leximin .