Gruas time gjdo ditë ja kam ndërru pampersin,Sot ajo nuk jeton më ndërsa unë s'ka natë që nuk qaj per të... | Histori Të Jetës

Gruas time gjdo ditë ja kam ndërru pampersin,Sot ajo nuk jeton më ndërsa unë s’ka natë që nuk qaj per të…

Gruas time gjdo ditë ja kam ndërru pampersin,Sot ajo nuk jeton më ndërsa unë s’ka natë që nuk qaj per të… – Mirmrama thojne qe vaji i burit esht kenga po per mu nuk esht veq ajo sepse nuk ka nat qe nuk qaj per gruan time tani me te ndjere.Si mos te qaj per te kur ajo ka qen engjull per mua para se te nderroj jet ma la amanet te martohem prap por qe te kem kujdes ne zgjedhje sepse me tha ti e meriton nje ende me te mire se une.Kur i kujtoj keto fjal te saj nuk mundem me nal vajin tim.Sot po behen 1 vit qe me duar te mija e kam shti ne dhe e per ate pun mora guximin te shkruaj dhe ta kujtoj ketu ne mesin e juaj.Me gruan time jemi takuar ne fakultet dhe kemi qen te martuar per plot 20 vite e gjysme.U takuam ne fakultet dhe ndermjet disa shoqe te saja un intervenova per ta mar kontakin me te dhe deshti Zoti ja arrita ta bej per vete edhe pse 4 muaj as nuk mi ka kthyer pergjigjet hahaha…Lidhja jone gjithmon ka pasur dashuri te sinqert ajo ka qen nga nje familje e varfer nders un kam pas kushte mesatare por qe ja kam plotesuar te gjitha deshirat ne mundesit e mija.Ajo nuk ka dit kurr te me rendoj me fjal apo te idhnohet nga un ne asnje moment.Nuk dua ta zgjas shum qe te ju lodhi duke lexuar por dua vetem ne disa pika me kryesore te nalem.Pasi perfunduam fakultetin vendosem te fejoheshim dhe nuk kemi desht qe ta qojm shume larg as martesen kshtu qe pas 2 vitesh u martuam dhe e filluam rrugetimin se bashku ne jeten martesore. Si tip ka qene shume nuse e kujdesshme, ajo gjithqka bente per mua deri ne detajen ma te voglen u kujdes per mua. Aq shume e kishte qejf poziten e nuses dhe aq hije i kishte veshja kombetare kur shkojshim neper dasma sa qe syt e saj vetem drit bejshin. Aq e urt dhe aq e embel nuk kemi pas shanca qe kurr me pas konflikte sepse nuk kishim arsyje. Aq shume harmoni kemi pas ne lidhje aq shume butesi dhe qetesi mendja nuk jau merr. Ka qene tip qe nenes time kurr nje fjal te rend apo te keqe nuk ka dit me then ose me fol per te sepse gjithmone thoshte nese Zoti ka fal njerez kush jam une qe te mos fal sepse edhe nena ime pak e teprojke si gjdo plak por per te asgje skishte rendesi vetem qe une te jem mire me te edhe ajo me mua. Kemi pas nje martes shembullore per 20 vite dhe na fali Zoti dy vajza binjake.. ishte dita me e lumtur e jetes time por edhe e saj. Nuk e di se si ajo ka pas kohe te gjej per mua dhe per vajzat dhe per vete sepse gjithmone shendritke dhe gjithmone ajo shkelqejke kudo qe ne shkojshim.Une per vete kam qene njeriu me i lumtur me bote dhe ende vazhdoj te jem.. Jam nje person optimist dhe nuk dua te mendoj te keqen te paren sepse jeta nuk eshte aq bardh e zi dhe kemi zgjidhje per gjithqka. Pasi qe vajzat i benen 3 vite ajo filloj qe te ndjej dhimbje ne bark dhe filloj rastesisht te fryhet edhe pse u permbajka tulifar dietave dhe ujerave te shendetshme prap ajo e frymja nuk ju heke dhe vendosi me shku te doktori ta ben ni kontroll vetem se me kqyr se qfar eshte. Doktori e diagnozoj me semundje te keqe ne miter. O zot bota jon ndryshoj aq shume sa qe nuk isha ne gjendje te perballem une me kit lajm kshtu qe nuk mund ta paramendoj si e ka perjetu ajo. Pas kimioterapis humbi shume pesh dhe i humbi te gjitha floket dhe mu ka desht mu kujdes per te, qe ta laj qe ta veshi sepse e gjitha fuqia ju kish humbur pasi i kishte humbur 17kg… Nuk e di ende si eshte e mundur ajo te kujdeset per te gjith neve dhe te mos ankohet kurr sepse kur e mora une si burr rolin e saj qe te kujdesem per vajzat dhe per shpin, kam qene aq i lodhur sa qe as te gjith atyre viteve qe kam punuar ne shume puna si ndertimtari, zyre etj etj kurr lodhje skam nij. Ishte shume e veshtir qe te kujdesem per gruan sepse kam qene i obliguar qe ta nderroj edhe pampersin sepse nuk mund te ecje nga lodhja e kimioterapis, per bes edhe ne muajin e mestracioneve i kam qendru besnik dhe i kam nejt gati tu e ndrru sado qe me ka kundershtuar une i kam thene gru ti e kishe be per mua kshtu qe edhe une do ta bej per ty sepse kjo eshte dashuria dhe dashuria nuk te pyet qfar dite e muajit eshte dhe ne qfar gjendje je. Gjdo gje qe e kam be per gruan time e kam be me shume vullnet sepse e kam pas gruan dukat e kam pas gjithqka mbi kete toke. Ndoshta juve nuk ju doket interesant gruaja apo burri juaj por kur e keni nje gjuhe tperbashket aq te sinqert dhe aq te fort sa qe mund t’ia mbaroni njeri tjetrit fjalt atehere do ta kuptoni se qfar eshte jeta me burr ose grua e lumtur. Dita e dites gjendja e saj vetem u perkeqsonte dhe e prisnim diten qe ajo te shkoj ne boten tjeter pasi semundja ish shume agresive dhe filloj tju shfaq edhe ne mushkeri. Lamtumira e fundit e jona ka qene njo tu i rikujtu plot kujtime te mira dhe me tha ” i dashur, nese ti nuk mundesh te kujdesesh per vajzat tona, te lutem mos hezito qe te martohesh. Gjeje nje nuse qe do te kujdeset per vajzat e mija dhe ti dua sikur te isha une pran tyre”. Shpirti mu keput, si mund ti shkoj mendja qe une do te martohem kurr e gjith bota e imja ish ajo. Shpirt, drit e diell e kisha une nusen time, nuk isha ne gjendje qe te ballafaqohem me kete lamtumir dhe te pajtohem me realitetin qe tasht e tutje do te jem baba i vetmuar, pa nuse, pa vullnet te jetoj. Para se te vdiste ajo ka lene shume amanete, vajzat ishin te vogla keshtu qe e ka xhiru veten dhe nje leter e shkrua qe kur vajzat te rriten ta shofin mamin e tyre dhe fjalet e saj te fundit duke i permendur se sa shume i do dhe deshiron qe ato ta mbaroj shkollen dhe te gjejn nje burr te mire dhe te kujdesshem qe nuk do t’ia lendoj zemren. Ju thot vajzave nje video “Duhet te gjeni nje burr sikur babi yt qe gjithmone me ka qendru prane edhe ne momente ma te veshtira te jetes time sepse po te mos ishte babi, une nuk kisha pas vullnet as kete video me be o vajzat e mija, bukuroshet e mamit”. O zot i madh nuk e di se si me bekoj Zoti me nje grua aq te mrekullushme sa qe nuk ka pasur njeri qe nuk flet per te mire dhe nuk mendon mire per te edhe pse kan kaluar 1 vit. Eshte e veshtir ta pranosh kete gje si burr por une gjdo nat kaj deri sa tme ze gjumi.. Pizhamen e saj tfundit qe e ka pasur ne trup veshur nuk e kam la ende sepse e mban aromen e saj dhe me duket sikur po flej ende me te me nje shtrat. Me duket sikur e kam prane vetes dhe dua qe ta perqafoj aq shume dhe ti them qe asnje dhimbje nuk do ta nish zogu im. Zemra me digjet kur tmendoj per te, po me duket sikur gjysma e zemres time ka vdek diten qe ajo nderroj jete dhe nuk ringjallet kurr me per asnje femer dhe nuk do te kete vend per asnje nuse tjeter ne zemren time. Vajzat per 8 mars e kan be nje lutje per mamin te varrezat sa qe dy kembe mu shkeputen. I ndegjova vajzat tu fol me mamin e tyre dhe tu thene mami te dua shume dhe na mungon shume, babi ende qan naten por na nuk e pengojm sepse e dijm se aj qan per ty por dije qe mami na nuk po mundem te jetojm pa ty sepse ti ke qene mami ma e bukur ne bote. Ato i kan vetem 4 vjec e gjysme tani dhe nuk mund ta besoj se si mund ta kuptojn aq te vogla kete hidherim. Me falni nese e kam zgjat pak por me duhet te shprehem diku sepse nuk ka shanca qe te tregoj vajzave pasi qe jan te vogla por gjdo dit une mendoj per gruan time dhe gjdo dite une e shikoj videot qe ajo me ka lene dhe fjala e fundit “TE DUA dashuria ime me e madhe, mos me kujto keshtu pa floke dhe e lig por me kujto ne koherat e fakultetit kur ishim te ri dhe ishim te pafajshem…” Zemra me dhemb sot per te dhe vetem pata nevoj qe tju tregoj se dashuria eshte e vertet dhe kur ta gjeni dike te lutem kujdesuni per at person sikur syt e ballit sepse sot eshte dhe neser nuk eshte. Falimenderit stafi qe me lejuat ta shkruaj kete histori dhe ta rikujtoj princeshen time…