fbpx

Gruaja e pare e burrit na pergaditke darken dhe kujdesej qe ne te kalojme mire, ndersa une...

Gruaja e pare e burrit na pergaditke darken dhe kujdesej qe ne te kalojme mire, ndersa une…


Gruaja e pare e burrit na pergaditke darken dhe kujdesej qe ne te kalojme mire, ndersa une … –  Pershendetje, kom nevoj per kshillim me diken, postone ju lutem.Jom 23 vjet, jetoj ne Austri.Para 2 vjete e kom taku nji djale nga Kosova ishte ardhe per me punue ketu, me pelqej dhe I pelqeva po reth 6 muaj vetem kemi bisedu si shoke, kemi dal bashk kemi fol me tel e qeshtu. Filloj me pelqy shume, ashtu edhe atij I pelqejsha une pra I thash ne dush me shum se shoqni duhet me ardh mu njoft me familjen teme ti edhe ai pranoj. Krejt ne rregul shkojke puna mes neve, erdh koha mu feju e vendosem me u konorzu ne Kosove per me I dal ktij letrat e regullta e tani me ba martesen. Un ne Kosov nuk kom asnje familje te aferm krejt jetojm ne Austri edhe ne Gjermani. Kur shkum ne Kosov ky djali nisi mu sjel dyshimt shum,nuk kish qef me dal bashk, me taku shoqnin e tij ose te afermit veq me qoj ne shpi tij edhe ton diten me vjehrine edhe me motrat e tij, hiq nuk me pelqejke sjelja e tij. Rijke nervoz edhe u munojke me mi bo tona qefet e familja tij me mbajshin para durve, isin kon te varfen shum po kjo mu nuk me pengojke. Ni mengjes u zgjova ma heret edhe deshta me ja bo mengjesin supriz burit ai flejke hala, dhe tu halakat ne kuzhin gjeta albume foto plot, I qela e qka me pa,ky djali ish martu aty e nusja kjo gruja qe me thojke motra jem. Gruja qe na bojke buk e na ndreqke shtratin e mue me thojshin motra e ti esht. Desh u qmenda nuk mujsha me besu, dola perjasht masi I shtina ne ven qato foto se ai djali jeton rethin te prizrenit katun e une nuk dijsha qysh me ik sa ma shpejt ne ajroport nuk dojsha as me pa mo.Gruja tij ish kon perjasht tu mar me lop edhe kur me ka pa ja nisi me kajt pa fol une hiq,I thssh qa ki tha prej gzimit qe po martohet vllau me ty je kaq e te edhe e bukur.E kapa per krahu e ula thash e msova te verteten,kallxo ma mir se ai me ka kallxu krejt ma heret ajo mi kallxoj krejt ky djal hasreti e kjo e ka desht tani kan pagu viz per me dal jasht ai me gjet dikon per letrat e me martu me marveshje mos mu nda prej ksaj edhe me ja ba letrat ma von.Nuk mujsha me besu,kom ik mrena e kom mar veq qanten e dores edhe pasaporten ne to edhe jom nis ne kom tu pyt ku muj me gjet transport per ne prizren e prej aty direkt ne prishtin,ate dit u ktheva ne graz.Tash ai djali u kthy po me lut po me dek se nuk ja fali kurr kaq tradhti te keqe mka bo.Qysh me vazhdu une me jeten tem masi mka rrejt kaq keq,qysh mi besu dikuj kur kish femna qe po ja shtrojshin krevetin burrit vet me ra me tjetren veq per letra te jashtit?