Femra e tij ne tel m'thoshte "Oj kancerashe a hala gjall je a, Unë jam Ajo qe ta kam marr dashurinë"! | Histori Të Jetës
a hala gjall je a

Femra e tij ne tel m’thoshte “Oj kancerashe a hala gjall je a, Unë jam Ajo qe ta kam marr dashurinë”!

Femra e tij ne tel m’thoshte “Oj kancerashe a hala gjall je a, Unë jam Ajo qe ta kam marr dashurinë”! – Pershendetje, shpesh kam dasht te shkruaj, por kam ngurru, sepse nuk e di nese ja vlen te shkruash pastaj te ofendohesh, Jam nje femer beqare, për fat t‘keq a Po t’mirë me thon, jamë beqare, ne moshen 28 vjeqare u njoftova ne nje djal 30 vjeç qe jetonte ne diaspor por qe nuk kishte drejt udhtimi, thjesht ishte ne azil, Plot dy vite e gjysm Kontakt permes internetit, ditë dhe nat, shkembime sms dhe pse kushtojshin shumë sepse ateher nuk kishte Telefona si tashi, por ne kemi arrit te jemi ne kontakt dhe dijeni per njeri tjetrin ne 24 orë, u dham shumë pas njeri tjetrit, filluam ta duam njeri tjetrit, Nese guxoj ta quaj dashuri sepse un kisha emocione te tilla, Po ashtu edhe ai, e si mund ta quaj këtë Kur ne nuk mundeshim ta benim nje orë te Plot te pakten Pa marr sms nga njeri tjetri, por premtime nuk kishim guxim ti benim njeri tjetrit, sepse ai ishte pa Dokumenta, dhe nuk e dinte dhe vet se kur do ti merrte ato, dhe unë nuk guxoja ta premtoja ta prisja sepse kisha 28 vjet, dhe keshtu vazhduam si dy te rinj qe ndjenin njeri tjetrin pa u takuar kurr live, ndersa me kamer shiheshim çdo natë deri ne orët e vona, sepse ai punonte vetem nga ora 12 e dites deri ora 22 mramje, netet Kur nuk kishim mundesi te kontaktonim dhe të shihemi ne pc, ishin ato netë vetem une Kur nuk kisha mundesi Sepse ne ate kohe ndalej rryma shumë shpesh, keshtu kaluam Plot dy vite e gjysmë, pas dy vite e gjysm ai kishte marr te drejten e udhtimit dhe kishte mundsi te vinte ne Kosovë, por nuk me kishte treguar qe kishte marr këtë te drejt, Shpirti im e din se si jamë ndjer dhe çfar emocione kamë pas, kur me ka dergu sms dhe me ka thene se: Te pershendes nga Kosova, kam perjetuar emocione sa kamë patur dhe frig Se do ta takoj por do ta humbas, mirë u takuam, mirë kaluam gjat gjith pushimit te tij për 3 jav u takuam shum her, te dashuruar shumë pas njeri tjetrit, edhe pse dhe ne Kosovë ishim shum Larg njeri tjetrit, po ai gjente koh te vinte pak dhe ma bente surpriz çdo her, dil Se Jam tek lagj‘ja jote, dhe dita Kur Erdhi me u pershendet sepse te nesermen kthehej ne vendin ku jetonte me tha: Un te dua, por unë nuk kam drejt bashkim familjar ende, si te ia bejme? Thash do flasim do vazhdojm kontaktin tone, serish vazhduam ashtu por me shumë te dashuruar me shumë ndjenja për njeri tjetrin Se tash me ishim njohur dhe perjetuar ndjenjat nga afer, dhe disa pushime tjera te tij, ne i kaluam duke dal bashk, duke u knaq bashk, ai si djal i edukuar dhe shumë tradicional, me tha: Nese ti je dakort do te flas me vellezerit tu, po dhe Nese je dakort te fejohemi, Ose martohemi dhe me Prit ne familjen time, por mua nje ze mbrenda vetes sikur Ma ndjente dicka, i thash jo asnejeren, Kur ta marresh te drejten për bashkim familjar do takohesh me familjaret e mi, dhe un me te tut, do fejohemi apo për sa koh qe me bjen te pres do te pres ne familjen tende, si te duash me tha, por e kame për ty si femer, sepse kemi dhe moshen, unë tani me isha 32 vjeqe, ai mendonte se ate vit do ta merrte te drejten e bashkimit famijar, dhe un Tash me Kisha 5 vite qe njihesha me te, thash Kur kam Prit deri tash edhe tashi te pres, pasi qe se shpejti priste te paisej me dokumenta te pergjith’shme! Dhe…… ndodhi me e keçja për muaaa!! Kisha rreth nje muaj qe ndjeja dhembje koke, dhe me merreshin mendt, ne nentor te vitit 2012 u diagnostifikova me kancer ne kok, por isha ne fazen e Par te asaj semundje, dhe filloi jeta ime te merrte kahje tjeter, me dhembje, me shumë terapia, me shumë shpenzime, por kontaktin e vazhdoja me mashkullin e zemres sime, madje ai tani me ishte ne kontakt dhe me vellezerit e mi, Dhe me ka ndihmuar shum dhe financiarisht Dhe moralisht, nuk me ka lene anash për asnje moment, duke me bere shpesh te harroj dhembjen e madhe qe kisha, duke me dhene kurajo dhe Shpresa Se un do ta kaloj këtë sfid Dhe ne do jetojm Se bashku, ne Prill te 2013-tes ai u pais me Dokumenta te pergjithshme, me tregoi i gezuar, por un u merzita me shumë, u ndjeva keq, dhe merzitesha dhe për ate djal qe po ia prishja endrrat e tij, me besoni te dashur lexues Se ne jemi dasht si neper filma qe jan me skenar te shkruar me dashuri perfekte, por diçka e keqe ndodhi me mua! Dhe na u zbehen endrrat Tona por ende kishim shpresa, ai donte te me merrte ashtu, por un nuk doja as nuk mundja isha shume e semur, dhe si vajza e vetme e familjes babai nuk me lejonte, un mjekohesha ne turki, keshtu kaluan dy vite un e semur, e dobsuar e lodhur nga semundja doja te vdisja por zoti nuk me merrte, me personin ne fjal kisha kontakt ashtu si gjithmon, dy her e Kisha takuar perplot dy vit sepse nuk kisha forc te dilja me te Kur vinte ne pushim, isha ne kontakt me dike te afert te tij, dhe ajo me tregonte Se familja Po dojn me ja gjet nje nuse Se tash me ishte afer 37 vjeq, dhe unë kishe nuk dija gje, i thosha vendos për jeten tënde, shum i merzitur ai, me thoshte mos me thuaj ashtu, un kuptoja qe familja e tij e kundershtonin për mua, sepse isha e semur nuk mundem me te jem grua dhe nene sic e do jeta, te ju them te drejten i arsyetoja, dhe i thoja te lutem mos me prit mua se unë nuk shendoshem me, ishte shum i merzitur, ne 2015 ndegjova nga ajo e afermja e tij Se ja kishin gjet motrat nje vajz nga nje fshat afer, dhe se ishte takuar vetem per tu Par, dhe ai ishte kthyer ne gjermani, unë kontakoja me te perseri Ter Kohen, Kur u kthye atje e pyeta a ka diçka te re, jo me tha, pas nje jave qe u kthye atje ndegjova qe ketu ishte shpall fejesa me ate vajze nga fshati, ai nuk kishte deshiru qe te jet prezent, Kur ndegjova unë u bera shumë keq u merzita shum, dhe u keqsova shum sa qe kam qene për 2 jav Pa vetdije, sepse nga stresi i tepert kisha kaluar dhembje te medha deri ne Pa vetedije, pas asaj Kohe qe erdha ne vete, ai me kontaktonte Kur e pyeta a ka diçka me me tregu? Tha jo!! Ateher i thash Se unë e di, tha nuk e di cfar kam bere nuk Jam i knaqur fare, atij i kishte vdek babai dhe tha se babai Ma la si amanet te martohem, ashtu dhe nana nuk me ka lene te qetë, thjesht provova te bej diçka vetem per prinderit, dhe ti vet kerkove keshtu, sepse Fakt eshte se dhe unë i beja be te vendoste, se Kur ndegjoja nga ajo e afermja e tij Se ai ishte ne Hall nga fjalet e nanes Se tij, dhe se për mua e kan bere te ndjehet keq duke i thene Se unë nuk sherohem me, Ai u fejua Pa ber asgje, unaz nuk kishte Po fejes ish be Pa prezencen e tij, vetem me shenj sic e kemi tradit ne, nje fjal nuse, erdh ketu ne Kosovë un ateher isha ne kulmin e smundjes, tash me skishte qare Pa ba kuror, sepse ishte i fejuar, beri kuroren, u kthye ne gjermani, me mua kontaktonte ter kohen, me thoshte jam shum keq, me mir te vdes dhe unë me ty, mu dhimte mua, i thojsha hajt se me kalimin e kohes do ta duash, thonte Jo, po pse e ndegjova familjen e vura therren ne kemben e shendosh me mirë vet se me ate qe nuk e dua, familjart duke i dhene kurajo Se duhet te martohej te krijonte famijlje sepse mosha Po ik, dhe ai ashtu Pa Pik disponimi për jet vazhdonte punonte ne at drejtim. Ajo vajz arriti me Ma gjet numrin tim te Telefonit, nuk e di Se si dhe nga kush? Me telefononte me anonim a bon te di kush je ti? Dhe unë dikur e kuptova se kush ishte, nuk i jepja asnje info, ajo e dinte Se unë jamë e semur, sepse i pata thene me le te qet Jam me Semundjen time me dhembjet e mia dhe nuk po te njoh Se kush je, asnjeher nuk ia pranova Kush jamë unë, dhe se ajo me ka marr zemren time, sepse me vinte keq dhe ajo nuk kishte faj, dhe erdhi koha ne fillim te vitit te 2017 ajo shkoi ne vendin ku jeton ai djali, ai nuk Erdhi as për ta marr Se le me te bente Dasem, nje dit para se te shkonte ajo, vellau i atij djali qe kishte ardh ta merrte ate vajz per te ia quar vellaut te tij ne gurbet, me telefonoi dhe me tha, ndegjo nga neser ai nuk eshte beqar, me mirë kujdesu për veten e le ate djal me, Kur i thash atij djalit, atij i pikuan lote, tha po neser vjen ajo, dhe unë me mirë te lendoj veten, perseri i fola Thash mos ashtu, tha ajo nuk eshte vajz për mua, nuk do ta dua kurr, cka i bera vetes, ajo asnjeher nuk i kishte treguar atij Se ajo me telefononte mua, dhe kur i tregoja un atij, ai thoshte nuk po i them un asgje, te shoh se a po me tregon ajo vet, ajo as qe i a permendte, u bente se gjoja nuk din asgje për mua, ishte aktoree,se kishte interes si Duket, Nejse Se e zgjata shkoi ajo atje, un u keqsovaa shuuum qe ne Natën e pare qe ajo shkoi atje, Natën me derguan ne emergjenc, dhe me pastaj perfundova ne Spital, keshtu qe kanceri kishte bere 5 vite ne koken time, por ne vitin 2017 sa po shkoi ajo atje un u keqsovaaa shuuum, mu rrit semmundja për 50% me shumë, ai djal me kontaktonteee me ndihmonte financiarisht, me donte, qanteee bile, sepse ne heret nuk e kisha pare kurr ashtu duke qare, ai u dobsuaa shumë, u merzit shuuum, personin qe kishte nuk e donte, ashtu thoshte, shuuum Ma mirë kam qen vet sepse nuk po mundem ta duaaa, ajo femer e poshter e pa bes, filloj duke me thirr Prej atje ku jetonte, sa ishte ky ne pune, ajo me thoshte „oj kancerashe a hala ske vdek a?“ vdeksh moj, unë ta kam marr jeten tënde thoshte, dhe pse te don ty unë e kamë ate, por as unë nuk e dua ate, kam interesat e mia, Ai tash me eshte pron e imja, I thosha oj e nderuar gabim je Dhe kaq, nuk doja te hyja ne fjal Ma Shumë Se isha e semur per vete, dhe isha afer operacionit ne kok, por Ajo mua me lendonte shum, me ato fjale, sidomos kancerashe Kur me thoshte, dhe un nuk i tregoja atij djalit Se Ajo me therriste, me thoshte ashtu sepse nuk doja ta beja te merzitet dhe me shumë, dhe sa esht martuar te ndahet sepse jeta ime e kishte perfunduar me, ajo vazhdonte me shkruanteee shumë fjal banale shumë fyese dhe me mallkonte, unë ne tetor te 2017 kisha për te hy ne operacion, dhe isha shuuum keq, dhe ajo me tha se kishte 6 muaj shtatzane, Mora edhe nje goditje tjeter shpirtnore, por u mundova ta perballoj thash për at jan martuar, por ajo ishte shumë e pabes, bente shum pas shpines Se tij, asnjeher nuk i ka treguar Se ajo me therriste mua, dhe un Kur i thash atij Se a ishte ajo shtatzan ai tha poo, kush te tregoi ty, un I tregova drejt dhe i thash ka muaj qe kjo me telefonon qysh Kur ka qen ne Kosovë, e gjer me tani, ai u terbuaaaa, dhe ma dergoi nje pjes te shkr**it mes tyre, Kur ajo kishte ber testin e shtatzanis i kishte shkruar ketij, dhe ky i habitur i kishte theeeen mooos!! Ajo i kishte thene Po po Ka ndodh sepse ti nuk ke mendjen tek une, dhe Pa dashje paskam mbet shtatzan, ai me tha nuk po du me te arsyetu por me besoooooo Se mezi Po jetoj, dhe kur e kuptoi Se cfar Ben ajo pas shpines, u tmerruuuu dhe tha sa te shkoj ne shpi i bera beee mooos te lutem Se ësht dhe shtatzan, ai tha pse te bej prapa shpines time, dhe kur ka shku ne shpi e ka Ba te madhe, por familja e tij e kan ndalu, te lutem nuk Ben, se ai ka dasht mu nda, i thash ooooh te luteeeem mua mos me shkruaj vazhdo, thojkeee joooo un me ty nuk Po bej asgje, un du me dit për gjendjen tende shendetsoreee, nuk mundem Pa e dit te lutem me tha, dhe asaj i kishte tregu Se me mua keshtu keshtu ka qen dhe semundja ime ka ber qe ai te ndahet Nga unë! U bera operacion ne tetor te 2017, pas nje muaaje dola nga spitali, tash jam me terapia te renda, e lodhur e rraskapitur me dhembjee tr medha Se qe nga 2012 unë jamë me këtë semundje, por me mungoooon ai person, ai tash me ësht ber Baba, por ësht shuuum i Pa kenaqur nga jeta, unë qe nga dhjetori kam ndrru dhe numer te teleofnit, por ai kontakton me vellezerit e mi, dhe vellezerit e mi për Hir te tij dhe te semundjes dhe gjendjees sime i tregojn Se si jamë, kishte fol me vellaun Tim te dyt Se deshiron te ndahet nga ajo femer se nuk mund ta duron nje jet me te, por tash ësht ne mes dhe nje femij i Pa faj, por ajo femer eshte shum e Pa bes dhe shumë provokatore, e kamë verejt dhe une, po dhe ai i ka thene keshtu vellaut Tim, nuk mundem dhe pse ka nje femi! Ju lutem te dashur lexues cfar te beje unë? Nuk po mundem ta Marr veten ne munges te tij, e ka lut vellaun te ja jap Numrin Tim por unë nuk ia kamë dhan, ju lutem cfar te beje, jemi duke vujt te dyyy!! E diiii Se edhe ai me doooo shuuum, por dhe une gabovaaa qe nuk Pranovaaa te martohem me te, keshtu e semur dhe te mjekohem afer tij!! Ju lutem cfar te beeej?? Me Falni u lutem se e kam zgjat shumë!! Ishalla e lexoni!! Perqafime dhe repsket për juve qe ndani kohe për te Lexuar historin time te vujtun!