E shikoja veten

E shikoja veten ne pasqyre, syt me ishin nxir nga narkotiket, naten ne anderr me erdhi Mami!

E shikoja veten ne pasqyre, syt me ishin nxir nga narkotiket, naten ne anderr me erdhi Mami! – Hay. Si te gjith njerzt qe e kan nga ni histori per te treguar dhe un kam. Isha vetem 14 vjeq kur me vdiq mami isha shum e lidhur me te sa nuk munt ta pranoja vdekjen e saj e ter jeta ime ndryshoi fillova te devijoja nuk e kentrolloja dot veten u shoqerova me nje shoqni te keqe fillova te pija cigare pastaj alkohon me von dhe narkotik doja ta hiqja mendjen disi nga mami por zgjodha rrugen e gabuar mu bllokua aq shum koka sa nuk dija qfar te beja nuk kisha as motra as vllazni te me keshillonin babi ishte ter kohen ne pun dhe pas vdekjes te mamit dhe ai u be keq pinte alkohol kthehej von ne shtepi ishte nje boshllek ne zemren dhe jeten time sa nuk munt te mendoja asgje nuk dija qfar ishte e mira dhe e keqja u bera e varur nga narkotiket nuk rrija dot pa te kisha problem me policin sepse me kishin zen shpesh duke pir. Ne naten e vitit te ri un dhe babi bem pazar dhe shkuam ne shtepi u ulem filluam te pinim ngushllonim njeri tjetrin dhe lotet nuk ndaleshin rreth ores 3 babit iu rrit tensioni dhe i ra te fikit u friksova aq shum lajmrova ambulacen e derguan drejte ne prishtin sepse kishte pasur sulm ne zemer kur e kuptova un u bera shum keq isha shum e vetmuar dhe gjeja par qe me shkoi ne mendje ishte nese do vdiste babi im do bashkohem dhe un me te dy ne boten tjeter por per fat te mir babi u be mir u kthyem ne shtepi un isha ende me e trishtuar dhe qdo her rritja dozen e narkotikeve gjendja ime qdo her behej dhe me keq kur mbusha 16 vjeq lash dhe shkollen babi kuptoi qe kam filluar narkotik dhe qe e lash shkollen filloi te me fliste me te mir qe esht rrug e gabuar dhe me thoshte ta pranoja vdekjen e mamit narkotiket me bente agresive i thash shum fjal te renda babi me rrahu dhe un pa menduar ika nga shtepia takova shoqirin dhe iu kerkova narkotik por nje shok me kapi per krahu me hypi ne vetur dhe me dergoi ne nje vend te qet filloi te me tregonte qe ai ishte rritur jetim vetem me motren dhe me tha ta lija narkotik ta pranoja vdekjen e mamit ti ndimoja babit sepse ka dhe me keq un i thash pse nuk e le ti qe me keshillon mua ai me tha un te dua ty dhe je nje vajz e mir ke nje zmr te paster nuk dua te te shoh ne ket rrug qe nuk te qet ne drit u bera nervoz dhe i thash te me kthente ku me kishte mar ai me la por pas nje kohe fillova ta dashuroja dhe un filluam te dilnim bashk e kuptonim njeri tjetrit dhe shkonim mir por ne pervjetorin e vdekjes se prindeve te tij ishte i dehur dhe un isha nen ndikimin e narkotikeve dhe me kishte humbur vetitja sepse kisha pir dhe hapa ai ma kishte humbur virgjirin dhe un e kuptova vetem kur u zgjova ne mengjes dhe pash veten te mbuluar me gjak u merzita shum sepse nuk deshiroja ta humbja isha e re u ndava nga ai dhe shkova tek nje shoqe qendrova me te dhe fillova ti shikoja disa foto me mamin dhe babin me mungonin aq shum shkova tek pasqyrja dhe e shikoja veten se si me kishte prishur narkotiket isha ber si skelet syt me ishin nxir dhe mbeshtjella nje e piva rash ne gjum dhe ne enderr me doli mami ajo qante dhe me thoshte te shkoja afer babit lotet nuk iu ndalen me doli gjumi isha e njersiut dhe kisha qen duke qar ne gjum dhe ndjehesha me faj dhe e penduar u vesha dhe pa i treguar shoqes ika ne shtepi tek babi kur me pa qe isha mir nuk me pyeti as ku kam qen me perqafoi aq shum dhe me tregoi qe me kishte kerkuar gjithandej dhe me kishte lajmruar dhe ne polici un i sqarova gjithqka babit dhe i tregova qe nuk po mundem te rri pa narkotik ai u kujdes shum per mua me dergoi me nje spital ne shkup per ta pastruar gjakin nga narkotiket dhe per ta hequr varsin ne spital qdo dit qaja dhe i kerkoja falje te madhit allah per gabimet e mija isha shum e penduar nuk dija si kam munt ti beja keto gjera u sherova nga narkotiket por ende jam ne terapi shkollen nuk munt ta vazhdoja iu ktheva jetes normale fillova ta pastroi shtepin u mesova te gatuaja qendroja vetem ne shtepi mbusha 17 vjeq dhe me vinin shum oferta per nje lidhje por nuk doja ne mendje kisha ende at djalin qe ma humbi vrgj doja ta dia qfar ka ndodhur me te sepse qe nga ajo dit nuk e kam par me dhe nuk e di por kisha ndenja per te e doja sepse nuk ma beri me qellim dhe ai u mundua te me largonte nga kjo rrug regjistrova lejen e vetures dhe babi kishte hapur nje butik dhe ma la mua un fillova te punoj aty dhe mbas disa muajve erdhi ne lokal nje vajz dhe mi nguli syt mu afrua afer dhe me tha ti paske syt e kalter un buzqesha dhe i thash po i kam ngjar mamit mi preku floket dhe me tha qenke bjonde e bukur me duk e quditshme dhe e pyeta kush je ajo mu pergjith keshtu ‘do te thot ketu punon ti gjithashtu kuptova qe lokali esht i yti’ fillova te friksohem mu afru dhe me ftoi per nje kafe qe te me tregonte un pranova dhe shkuam diku qet ajo me tregoi qe ishte motra e ati qe ma kishte humbur ai kishte ber vetvrasje nga merizia por ajo me fajsonte mua kishte perfunduar si nje prosti*** nga humbja e vellait dhe mu betua qe do te me bente keq dhe do ma shkatrronte jeten un u merzita shum doja ta ngushlloja por ajo u sillte agresive me mua iki dhe me mallkoi. Nje koh te gjat nuk mu hiq nga mendja dhe u deshperova shum per at djalin por duke punuar e hiqja mendjen disi u mundova te mos e fajsoj veten por fjalet qe mi tha me lenduan i ofrova te punonte dhe me mua por ajo nuk pranoi. Babi mundohej shum te me bente te lumtur punonte ter kohen vetem te me bente befasira mu be si nen te njejten koh mbushta 18vjeq dhe ai me kishte ber dhuart nje vetur nga gezimi fillova te qaj por jo qe me kishte bler veturen por qe kisha nje baba te mrekullushem fal tij u bera e panvarur per lek dhe nuk e ndeja si dikur mungesen e mamit ajo ishte ende gjall ne zemrat tona jetonim me kujtimet qe kishim me te dhe qdo dit me babin kujtonim ndonje batut te mamit dhe qeshnim me shum ndejhesha e lumtur qe babi nuk e tradhtoi mamin nuk u martua me tjeter dhe pse kishte vetem 32 vjeq kur vdiq mami. Gjithashtu un nuk isha me e virgjer më por qe ateher nuk kisha provuar te kem mardhenje dhe as nuk e di ate ndenja dhe nuk munt te dashurohem me askend aq shum gjera kam perjetuar dhe aq shum jam zhgenjyer nga jeta sa qe perveq babit nuk mund te dua askend sepse te gjith njerzit qe i doja iknin nga kjo bot per momentim jam e lumtur me babin tim ne te ardhmen kam menduar ta bermisoi nje femi nga jetimorja dhe ta rris nuk dua te gjej askent as te martohem nuk e di a e kam gabim a po jo por keshtu me thot zemra flm qe ma lexuat historin time dua gjithashtu qe askush te mos i bente keto gabime qe bera un stop narkotikeve jeta ka gjera te bukra te cillat duhet te dim si te jetojm. Dhe nje keshill per nfund asnjeher mos e ofendoni dike qe esht perdorus i narkotikeve sepse askush nuk fillon ta pi pa asnje arsye ju duhet ti ndimoni me fjal te mira te largohet nga ajo tia vertetojm qe narkotiket esht nje mbeturin un ndejhem shum keq sepse ne ditet e sotme pirja e narkotikeve vetem po rritet kontrolloni fmit e tuaj ruani ata nga narkotiket. klm!