Dojsha mu bo frizerk se nuk mpelqen profesion tjeter, Ai mtha "Jo se veq ku**** bahen frizerka", hajt shujta s'fola... | Histori Të Jetës

mu bo frizerk

Dojsha mu bo frizerk se nuk mpelqen profesion tjeter, Ai mtha “Jo se veq ku**** bahen frizerka”, hajt shujta s’fola…

Dojsha mu bo frizerk se nuk mpelqen profesion tjeter, Ai mtha “Jo se veq ku**** bahen frizerka”, hajt shujta s’fola… – Pershendetje, unë jam X dhe ka disa herë qe jam mbështet në ket faqe dhe ka shum njerzë që mkan ndihmu faliminderit shum, gjithashtu edhe per kshillat e mira qe kan ndiku jeten tem. Un prap se prap dua qe te shprehem ketu, sepse asnjeher në jet spata dikend qe mund te me kuptoj seriozisht dhe te me ndihmoj, un jam X që jetoj perendim dhe qe jam jetim me prinder gjallë, un jetoj me babain qe 3 vite dhe nana qe me la 1 vit vetem, isha nen perkujdesjen e gjysherve, dhe tani qe 2 vite jetojm ne perendim me babain dhe njerken dhe femit e Vogel te babait. Po du me sqaru pak jeten edhe njeher, babai kishte shum probleme gjithmon ne jeten e tij sa qe qdo njeriu ne familje na ka kriju probleme por tani per tani me se shumti mua. Babai nuk don as syt memi pa ma ka marr inati, dhe me ofendon se i ngjasoj nenes time dhe qon dore ne mu pa pik faji pa arsye. Shum her e durova , shumë her shujta, por u bo boll mo shumë e leht eshte ti qosh dore nje femre por nuk e di si pat zemer evladit te vet. Babain e pata ne burg. Per arsye se e ja ka mar jeten babes se mamit tem, per ket arsye nuk jan bashk dhe jan ne hasmeri por un isha e vogel vetem 1 vit kur ndodhi kjo dhe un mbeta vetem tek perkujdesja gjysherve deri para tri vitev, vitet me heret ishin kan mat mira qe se kam pas baben ngat edhe qe se kom njoft nanen, thojn dikush ka fmi po sja din vleren e dikush lyp me pas. Po shpresoj që zoti jav kthen qdo tkeqe ket dynje qe e kan bo se shum tkqia kan bo. Po un sdu me marr shembullin e tyne e as sdu me ni mo per ta, sherri babes tem veq me dal prej shpis ti kam ik 2 her sa jam ka pernedim kam shku te shoqet kom flejt veq me i than apo nalesh amo nuk kthenna gjithmon me thojke kthehu se nalna , por prap vazhdojke ashtu, thojsha ma se nuk podu met lajmru shtet spo du met kalb burg se un se kom zemren si tanen se mu prap se prap mdhem zemra per bab, i kom paralajmru edhe migjallart se osht tum ba keq. Migja mtha veq edhe niher tprek pa aryse mos e lajmro po thirrem mu. 100 her mka prek po kom shujt deri para dy dite edhe po kallxoj se si u kan puna, un kesh n dhom tem isha shtrit me Ramazan edhe pushojsha ndegjojsha muzik edhe un kam pas mu regjistru shkoll edhe kisha afat veq 2 jav dit mi dergu letrat , dhe un morra vendimin mu bo frizerk se nuk mpelqen profesioni tjeter, edhe ai pak ma heret mtha jo tha se veq ku**** bahen frizerka edhe tash veq nana jote qe ka pas frizerken do mu ba edhe ti, hajt shujta sfola, edhe kesh dhom tha qu se kem me shku te migja bonu gati qikaq or afat keni, un thash jo thash prit 3 dit edhe gjyshja tha prit 3 dit deri sa ti rregullon letrat e shkolles tani te migja shkoni sa dush se migja prej ati veni slargohet po tani per shkoll o shtir mu regjistru tha ti ski me shku shkoll mo, edhe mka kap mem maltretu un jam ka me ramazan edhe krejt llom mka ba deri mka gic me dhom krejt trupin menxi ma kan hek prej meje, edhe kam thirr migjen telefon i kallzova krejt, qysh u kan puna edhe qa mka ba, migja per 6 sahat e ka lan punen edhe ka ardh mka marr prej tjetri shtet edhe u kan tu punu veq ka tha kam rast urgjent u nis, tash po du me jetu te ky migja po osht shum e shtir per mu, babes tem ma kurr njet sdu mja pa syt as kurr sdu mi fol, e ka zemren e katilit, se nuk do me than pse ka lind fmi edhe osht bab, se ka njerz qe sdin as qa o ndjenja e fmis edhe pse ka fmi. Dojke me lan fmin e vet me behane edhe pse asni behane se kom, po aj ka marr fund per mu. Tash osht shum e shtir jeta per mu se kam jetu gjithmon me shum veshtersi ne jet po sa skom pas zullum ukan mamir. Edhe shum shtir duhet mja nis me msu tash tjeter gjuh, menxi emsova at tjetren , sdi qa mebo as ku me shku as ku mu largu, primare mka met veq vdekja edhe mu shliru, edhe pse kom tentu para tij ikom pre venat edhe jam fur po mkan pshtu edhe sma kan marr menja qe ju shkon mene qe eboj at sen adit , po ekam ba prej zori se teper teper ulodha prej jetes thash se spasna me pa Kurr drit me sy, jam zhgenjy teper shum prej gjithqka prej personav mat dashur po zhgenjejshe jo prej armiqve, edhe du me than ni burr qe qon dor te ni femer Kurr mos duroni nuk jeni lop mu maltretu as mos e prishni veten me dajakun e dikujt mos duroni as per hater as per kurgjo po dilni zot vetit muni me jetu edhe pa katila, sjeni tvart nta, as mos ibani keq vetit per kerkon se Kerkush spota dike perveq zotit, nket tem podu met cek edhe ty zimer ish dashnorit tem, qe shum ikam besu edhe shum jam mbeshtet te aj edhe pa e njoft mir mpat hi mendimi imir per to sa saher ukan puna te aj se kom mendu veten tem hiq, kom dasht meta fal veten tem sa sjom ka e pendune hiq se shum shpejt jom dashuru ntyy, tkom kallzu qdo sfer tjetes tem qysh kam kalu edhe kom menu qe ki mem kuptu qdo her tkom qu foto qivitav edhe pse shum ron ukan per mu, ron osht dikujt mi tha qe baba qon dor mu, edhe pa arsye, shum mir edin se kta jan njerz qe skuptojn, por se kom besu qe sta merr menja qe kta jan kshtu. Por sod ndoshta tu mbushet menja se un vertet u largova prej shpis t babes se tkam paralajmru qe sun jetoj at shpi se don mem lendu baba, por redaksi e faqes du mju tregu edhe diqka, un kur jam ka ks ekam thirr ket djalin se dola prej shpis shkova te shoqet e mamit me bujt edhe shkova mepa mamin ethira zimerin mi kallzu qe kam probleme dhe veq nto jam mbeshtet dhe kisha besim se e dashurojsha , faliminderit prej tij qe erdh , erdh kalunum shum mir disa or sepse prezenca e tij mbojke mu ndjeh qe skem probleme dhe ithash ose merrem ose lejem se spomuj ma, foli me familjen e tij mi sqaroj do sene dhe elash qashtu qysh tha aj, jo, po pavarsisht atyne gjanav un kam ba 1 humor sa isha kosov edhe disa foto professionale te 1 frizerk dhe mtha ke bo gabim dhe me la fajtor pse se kam pyet ata dhe pse sekom pyet familjen, ato koh nuk mujta me pyet zimer se kom pas shum probleme Qaq shum probleme sa qe edhe koh skisha me fol me ty dhe ti mendojshe qe po dal po knaqna po zoti mka pa mu. Shpijen gjith llug ekom pas edhe un veq shkova te frizerka edhe kam ba foto aty edhe per humor veq konkurova mpranunen po un skam ba kurgjo Krim tkeq kom provu apom shkon me kto sene se gjithmon primare ekom pas me pas 1 profesion qe mpelqen edhe me bo, un prap se prap jam pendu veq pse ikama ba ato dy sene dhe ma skam vullnet as per to,nejse shpresoj qe nje dit ke me kuptu vertet dashnin tem ndaj teje edhe pavarsisht gabimev qe ikena edhe un edhe ti , edhe sa her ti mke ba mu ni keq edhe mke lan vet un prap se prap jom kan e para qe tkom shkru edhe sum ka interesu dikush tjeter , shpresoj qe ni dit do te doj nje femer por sbesoj qe do te doj dikush mashum se un se pavarsisht problemev tmia tkom pas n mene ty edhe kam pas mendje met kuptu gjith, sepse njeri sprovun tkupton ma shum. Por un lutem per ty inshallah ke fatin emir e na qet zoti selamet e shohum drit, nuk kam aspak urrejtje per ty edhe pse ti mlave vet ndit shum shtira , edhe sot qe nuk e din se qa po heki prej ksaj familje po shpresoj qe nje dit ki me kuptu jeten tem; edhe ty nuk tkom shfrytzu veq mu largu prej familjes tem po tkam dashuru . Mke akuzu at dit shum keq po un ja la zotit ndor qdo tkeqe qe makan ba njerzt , edi se sum ke kuptu se sje kan lekur tem as ske pa qa po heku qdo dit, po ape sheh se edhe sot pse kam probleme prap tkam mendje prap se prap te dashuroj, kaq po tham un se e zgata pak po kto Jan veq gjysa senev se mja nis me shkru per krejt qa kom hek janis e ju dhem kryt inshallah per qdo jetim e qdo te varfer zoti inimon tpart e ishalla zoti e ndihmon qdo musliman.