Do te qetesohem vetem nese te kam ty prane vetes, por e di qe Ti kurr nuk do te kthehesh, prandaj po te... | Histori Të Jetës

prane vetes

Do te qetesohem vetem nese te kam ty prane vetes, por e di qe Ti kurr nuk do te kthehesh, prandaj po te…

Do te qetesohem vetem nese te kam ty prane vetes, por e di qe Ti kurr nuk do te kthehesh, prandaj po te… – Jam ketu ulur ne shtratin time. E lodhur e trishtuar e zhgenjyer nga jeta e po shkruaj me forcen e lapsit zhurma e te cilit prek fleten e bardh per te njollosur me dhemb ne vesh dhe shpirt. Dhoma ku gjendem osht e erret deperton vetem pak drit nga dritarja e mbyllur me perden e zez qohem te hap dritaren qe mos te degjoj zhurmen e lapsit. Panoram trishtimi osht jasht un kthehem te shtrati im , perball ne mur nje piktur dy te rinje duke puthur marr goten qe kam afer dhe ja hedh … Por nuk arrita ta thej , me mir ta mbaj letren qe te la amanet e ta dergoj pasi mu po me shuhet jeta. Qfare te them? Qfare mos te them? Qfare te shkruj? Qfare te mos shkruj? Jam ne dilem. Kohet e fundit me duken si dilema te jesh apo mos te jesh? Nuk ka rendsi te madhe. Dilema e vertet me kete jete osht : Te duash apo te mos duash? Shporta qe kam afer meje osht mbushur me letra, sepse asnjera nuk me pelqen qe osht shkruar , nuk di qfare te them ty… Ty per te cilen jeta ime po shuhet e shof e ndjej me ka mbetur edhe pak. Syt pom mbyllen pom dridhet zemra sepse fillova te kem pak frig. Ohhh Zot vdekja po, afrohet ah vdekja qenka e ftoft si acar ne dimer. Jo jo sdua te vdes, dua te jetoj jeten e jo te perjetoj vdekjen. Pse gjith ato fjal mi the nuk mi realizove endrrat e mija , por mi lendove endrrat ohhh Zot pse pse… Rrezikova jeten time e bera vdekje por krejt kot shkoi mundi im. Pse zemra sma thot dot te largohem pse nga ti u largova me trup por me mendje kurr as edhe nje qast su largova zemer. Ndoshta ndonje dit do me kerkosh por von ateher sdo jem un do jem e vdekur. Sosht dashur ti me thoje fjalet qe me lendojn zemren. Tash kam therrje shtrengime frymarrja her pas here me ngadalsohet ti luajte me ndjenjat e mija Dashuria e vetme pse ma bere kam dashur, shum e shum per te then por nese vazhdoj te shkruaj behet roman dashuria ime per ty , ahhh more a se mendove qka dot te psoj un me von ? Qetsimi im do te jet vetem nese te kam ty pran vetes time ateher un dot kthehem ne gjendje normale por jo kete e di qe kurr ti nuk dot te kthehesh ne jeten time, e kapi telefonin ne dor per te shkruar por jo me as guxim skam per te shkruar osht humbur guxim qe kisha… Pse kaq e pa vler isha per ty pom me varros per se gjalli humba gjithqka qendrova besnike dhe besnike po vdes. Te prisja me gezim se do te kem pran trupi tim qe me vlon nga dashuria per ty … Tash po jetoj ne kujtime nuk mund te harroj buzeqeshjen tende puthjet e tua frymarrjen jote epshi qe kisha per ty nuk mund ti ndaloj ende … Jetes time po i vjen perfundimi jeta ime po perendon per te mos aguar kurr zemer e ty nuk di qfare te shkruaj. Zot aman me ler edhe pak te jetoj , tash dua te ndjej edhe njeher zhurrmen e lapsit tek prek fleten e bardh per ta njollosur me duhet patjeter te them se paku nje fjal ate qe ta kam then qdo her ate fjale qe shum si ti i thojn pa menduar pa i dhen kuptim qe shumices i del nga goja shum leht. Po vdes nuk arrij ta kap lapsin e njej ne shpirt po me leshon shkrojnen e pare tarrita ta shkruaj e u mbusha frym sepse skam forc e pastaj u edhe e shkrujta dhe… A dhe pash nje drit te bardh te madhe para meje … Uau kjo osht parajsa … Jam e lumtur qe u largova nga ajo jet E ti i Dashur jetoje jeten me dik tjeter Amaneti i fundit: Dikur ateher te duhej ngushllim per dhimbjet time pak letsim un per ty kur ndegjova me gjithe zemer te ndihmova vetem per ty e sakrifikova zemren ta dhurova dhe per dashuri sinqert un te ti u betova kur ti ishe gjithqka per mua un isha jeta jote. Ti ishe e imja jetova me fjalen Te Dua ishin te bukura ato dite kur pas kishin len pikllim lumturia mundi zhgenjimin e sot qdo gje humbi e u tret mos i mori era ne shpejtsi e vet … Dashuria jon a thua ku mbet? Nese ti me doje veq per sy e faqe ateher pse Dashurin ti ma shfaqe? Thoje e urrej tradhtin ndersa ti vet veprove. Verbrisht te besova rash viktim me tradhtove po ti qenke kan shpirti i tradhtis tjeter nga ti nuk osht pritur .. Ndoshta mua me fajson per ate qe re thash qe Te Dua. Patjeter te mirat e mija do i kujtosh ta kthesh kohen aq shum dot te deshirosh por ateher mundesh vetem te endrrosh. E di nuk pres te ma thuash e di edhe nese kurr se pranon. Ditet muajt vitet kalojn jeta keto fjale do ti kujton. Tani vazhdoje jeten me te askend mos e fajso ate qe e mbjell ate do e korresh apo fajin do ta lejm jetim? Pran fajit tend qendro krenar ti je i fort sa injorant u kallzove mjer per ty. Tani fjalet nuk kan fund aashtu si vuajta jote qe sdo kete por me ne fund ti them keto fjal qe ti kesh kujtim per jet nga tradhtia jote u lendova jo jo sdo te te shoh me sy por u befasova me lendoi zhgenjimi me ty … E tash Martohu me darsme me tupana e per mua mbete si nje panaram friksuse kujtimin tend e palosa e hodha me nje stuhi shkatrruse thelle ne Dhe te zi e varrosa e ne te panjohur ishim te panjohur mbetem genjeshtar e tradhtar … Jeto dhe vuaj me plakushen tende Sdua as te varri te me vizitosh se nese ti vjen tek un mbrenda dot vajtoj sdua te vuaj me teper me le te qet spaku ne varr te ftoft e te shkret … Dot te pres ne amshim krah hapur ndjenjat e mija nuk dot ndryshojn asnjeher per ty. Kete leter ja lo amanet X te dua te deshta dot te dua dhe duke vdekur e ne varr te ftoft do te dua zemer.