Djali im nuk deshiron vajze shqiptare per Grua, thot "Keto vajza qesin kushte ne takimin e pare" i kan thene... | Histori Të Jetës

shqiptare

Djali im nuk deshiron vajze shqiptare per Grua, thot “Keto vajza qesin kushte ne takimin e pare” i kan thene…

Djali im nuk deshiron vajze shqiptare per Grua, thot “Keto vajza qesin kushte ne takimin e pare” i kan thene… – Jam nje Nene shum e brengosur,qysh ne moshen e re vuajta nga nje smundje e rend,edhe pse mjeket me kshilluan se per shkak te smundjes sime nuk eshte mire te lindja femij,por deshira e madhe qe te kem femij ishte shum ma e madhe, sesa reziku qe me kanosej qe te lindja femij ,pas nje viti Zoti e beri qe un te mbetem shtatzan, gjith kohen kisha edhe frig edhe gezim ,qe pas disa mujvee do ta mbaj djalin tim ne duar…ashtu edhe u bo pas shum problemeve shendetsore ,prap ja arrita ,djali fal zotit lindi I shendosh ,u rrit dhe u bo shum I bukur ,I menqur ,I sjellshum ,pra nje djal per lakmi,pasi ai u rrit u njoftuar me nje vajz te huaj , edhe pse ishte nje vajz shum e bukur , pra te dy ishin ende shum te rinje dhe te dashuruar, edhe pse un ne mbrendesin e zemres isha shum e merzitur ,por prap mundoheja ta fshef kur ata vinin ne shtepi,un e doja at vajz shum dhe perkujdesha si te kishte qen vajza ime ,I beja ushqime qe ajo i pelqente, I bleja dhurata …por ne zemren time ishte deshira e flakt qe djali im ta njihte nje vajz shqiptare …ata qendruan aq gjat bashk sa ajo u be si nje antare e famijes,por disi filloi te ndyshonte rrenjesisht ,nuk ishte ajo vajza qysh kishte qen deri me tani,sillej vazhd me mua ,por edhe me djalin ,edhe pse un qysh ma heret e kisha hetuar dhe I kisha biseduar me djalin se ajo nuk ishte ajo vajza ideale me te cilen ti do ta kalojsh ter jeten me te ,me nje fjal ajo me ne fund e tregoj veten qe kishte pas aktruar aq mire qe ta shfrytzonte dashurin ,miresin,dhe ndihmen financiare nga djali dhe nga ne si familje ,.erdhi pra dita kur ata dyt u ndan … ne fillim u merzita edhe un por ne anen tjeter u gezova ,dhe shfrytzova rastin te bisedoj me djal dhe ti them qe te interesohet ta njoftoj nje vajz shqipetare,… here pas here pyetja djalin se a kishte njoftuar dike, dhe me tregonte sa ka kontakte me disi vajza shqipere ne internet ,pas nje kohe te gjat qe ai shkruante me to , vendosi qe te takohej me to ,qysh ne takimin dhe bisedat e para erdh shum I zhgenjyar ,secila kishte nje histori dhe nje te kalueme, ose kishte qen e martuar tash e ndar, ose e fejuar prap e ndar ,ose donin qe ende pa u njoftuar mire ta bonin fejesen,kerkonin kushte dhe deshira se si ato donin ta kishin jeten e tyre dmth luks ,para ,pushime,darsem te madhe etj etj dhe asnjera nga ato nuk e kishte pyetur edhe djalin se qka donte dhe qka I pelqente ktij,.. kalonin ditet dhe ai sa ma shum ftohej qe tja filloj nje lidhje me nje vajz shqipetare ,thjesht nuk munte te gjej asgje te perbashket me asnjeren nga to,edhe pse un I thosha se do te vij dita dhe do te takohesh me vajzen e duhur dhe te sinqert e cila te don si Person e nuk te don per per gjera materiale,,,dmth kam frig se djali prap do te vendos te lidhet me nje vajz te huaj ,sepse ato I duken mat sinqerta dhe nuk kerkojn kushte … Pasi djali ka nje bukuri te veqant, fizike dhe shpirtrore, ka menquri,eshte I shkolluar dhe menagjon jeten e tij me plan ,normal qe ka deshir qe gruaja e tij ti pershtatet dhe te ken gjera te perbadhkta. ..su me kishit kshilluar ju ,ta la djalin let vendos vet per fatin e tij jetesor ,apo te mundohna qe ai gjithqysh te lidhet me nje vajz shqipetare. …