fbpx

Borxhelit me moren gruan per tu hakmerr, e preken ne moral por ajo nuk e din se un jam fajtor…


Borxhelit me moren gruan per tu hakmerr, e preken ne moral por ajo nuk e din se un jam fajtor…-Mirmrama po shkruj prej hallit edhe merzis te madhe qe e kom ju kisha lut shum tpakten mos me ofendoni. Nese bon mos me ma qit emrin isha kan shume mirnjohes se pom vjen keq edhe po e shkruj prej dhimtes edhe prej tmerrimit qe e kom shkaktu une ndaj familjes tem. Po e shkruj kit ngjarjen tem prej pendimit, prej vuajtjes, prej depresionit dhe te gjitha senet qe mkan shkaktu me arrit kit dhimt qe e mbaj mbas vetes sot. Po i lexoj historit tjera edhe po mundohna pak a shume me tregu ngjarjen sikur njerzt tjer. Fillimisht du mu prezantu qe me dite lexuesit se kush po shkrun edhe prej qfar perspektives me kuptu historin tem. Jom nje burr 37 vjeqar dhe jetoj ne Kosove. Sdu me cek se ne cilin vend sepse vendin ku jetoj une krejt u perhap ngjarja jem edhe garant e din njerzt menihere qe jom une edhe sdu me u shfaq. Kur jom kan i ri, kena hek shume nfamilje as buke skem pas me honger edhe u lidha me ni shoqni tmbrapsht. Ja nisem me shit alltia, me shit dr.og e qka mos me bo pare. Po parja haram spo vyke sen se kurr se disha ku pi la veq mu hargjojshin. Meta qaq keq pa pare kur u martova se dojshin tshpis me bo darsem hina nfajde per me pagu darsmen edhe dita e dites mbojshin presion thojshin kur po naj kthen paret po qysh me jau kthy qe sun shitsha kurgjo edhe kisha hargjime shume menja sta merr. Ja nisen fajdexhit mem thirr ngjys tnates tu mkercnu edhe kurr si pata kallxu kerkujt se me thon drejten mvike keq prej grus edhe u tutsha po ndahet prej meje po tasht u bo per me fol me vet veten qka kem perjetu na. Tasht, i bona ni shume tpareve edhe jau qova tha joo tu ka rrit interesi tasht ki me pagu ma shume. Mu desht prap me rreziku me mujt mi gjet ato pare edhe me ja bo najqysh qe me mu hek qafe se sum lejshin rahat. Ni dit gruja ish dal me ble hargj edhe tu dal prej marketit kur u hyp nkerr aj ish kon nkerr tsaj tu e prit edhe e ka qit alltin grus nkry e ka shti me i gra dikun ka Badovci edhe e kan maltretimu grun tem qe sponmuj as me shkru qaq qe pom dridhen durt. Kur mka thirr policia ntelefon mem lajmeru se gruja jem ish gjet nmes malit po gjendja e saj eshte teper e rendume qathere thash o Zot ma mire mi mshu vetit allti nkry. Hala gruja nuk e din arsyjen se pse ka ndodh ton kjo ngjarje sepse ata skan kallxu, ka menu qe u kon veq viktim e maltretimimit mardhanieual e jo viktim per hakmarrje ndaj meje. Dita e dites po e ha veten kadal dale tu i than vetes qysh ja bona vetit kit tzez. Kerkush nuk ka faj perveq meje tasht gruja mu ka bo si budall , fol vet me veti. Fajdexhit hala spo lajn rahat o ka mhidhet me lendu veten qe me shliru familjen teme edhe veten prej ktij ankthit. Spo di a ka ndjenje ma tkeqe se me pa dikon qe e don tu vujt per faj tonin edhe mos me dit arsyjen ata pse. Jena bo pik e pest nshpi kerkush sfol me kerkon, ska ma harmoni nshpi. Jom shume ndepresion edhe spo di qysh me ja bo qe me shliru veten e di qe sosht e drejt me lendu veten se tutna i gjuhen grus e jet kjo sakat a najsen ton jeten. E di qe kom gabu shume, e kom kuptu qe prej haramit skish kurgjo. Flm qe e lexut nese mundeni me ma jap naj ndihme ose najsen qe me mujt me shliru veten shume kisha dasht flm shume.