fbpx

Bejn magji gjyshja dhe halla kunder nuses xhaxhait, ajo mendon se ka probleme mendore por nuk e din se kto po ja shkaktojn…


Bejn magji gjyshja dhe halla kunder nuses xhaxhait, ajo mendon se ka probleme mendore por nuk e din se kto po ja shkaktojn… -Pershendetje ,jam nje vajze 26 vjecare nga Durresi.Desha me tregu edhe une historine time.Kur e kam qene e vogel kemi qene shume te varfer. Jetonim ne nje shtepi me derrasa(kasolle)nuk kishim cfare te hashim e as te vishnim,babai ishte pijanec edhe kur punonte i bente leket raki.Ai ishte i dhu.ndshem na rri.fte ne femijeve por edhe mamin.Gjitmone rrinim me frike ,asnjehere nuk ishim te qete gjithmone na ndihmoshin te afermit me ushqim edhe rroba.Me kalimin e viteve kuptova qe jo te gjithe na kane ndihmuar por edhe na kane bere keq njerezit me te afert .halla ime eshte martuar me cunin e xhaxhait te mamit tim e kemi afer me shpi,ajo vinte shpesh te shpija ime na sillte ushqime per te ngrene por edhe rroba per mua.Une u gezosha shume per rrobat se skisha ca te vishja.Kur isha ne gjimnaz nuk e ndjeja veten mire ,kam qene ne nje gjendje shume te keqe .Halla vinte shpesh me gocat e veta dhe me sillte rroba .cdo lloje rrobe qe me jepte ajo kishte nyje, nje here une gjeta te teli i rrobave nje kapse rrobash ndryshe nga kapset e mija edhe na mungoshin rrobat .Nje here tjeter ajo me solli ca gjilpera te ndryshkura edhe nje rrotull pe per te bere centro por peri ishte prere copa copa te vogela.Te gjitha keto i kuptova mbasi mbarova gjimnazin se isha ne shtepi gjate gjithe kohes, i thashe mamit a e shikon se cfare po bejne por ajo me thoshte se nuk i ka sjelle per keq .Mami im eshte shume e drejte edhe nuk besonte te kto gjera (magjite )pas pak kohesh vjen gjyshja ma nusen e xhaxhait tek shtepija ime edhe gjyshja kishte dale te cepi i shtepise dhe po leviste duart nga djelli edha nga shtepia ,e kishte pare mami.Mbasi iku gjyshja me tregoj mami edhe une i thashe qe te flisnim me xhaxhallaret e mi ti tregonim se cfare bente halla edhe gjyshja mami nuk pranoj jo tha se nuk do na besojne dhe do na shajne te tjeret se pse flasim keq per njerezit me te afert .Sa here vinin ne shtepi ato qeshnin me mua ato rrinin me mamin kurse une rrija ne dhomen tjeter duke qare.Edhe me kane bere keq gjate gjithe jetes edhe me kane qeshur edhe tallur.Hallat edhe gjyshja gjothmone kane share nusen e xhaxhait tim kane thene se ajo u bente magji atyre por edhe xhaxhallareve te mi.Ja kane mbushur mendjen dy xhaxhallareve dhe familjes se tyre se nusja e xhaxhait ben magji. Por une e di shume mire se magjite i bejne gjyshja dhe hallat e mija dhe fajsojne nusen e xhaxhait ajo eshte shume njeri i mire,une i kam pas nejt shume large asaj se kujtosha se ajo bente keq se ndegjosha hallat edhe gjyshen qe e kane pas share .Me vjen shume keq per ate .shume here kam pas mendu me vr.a veten edhe kur isha ne gjimnaz doja te lija shkollen e gjitha kjo nga magjite.Shume here babai e rrifte mamin edhe ishte halla me gocat e vete aty dhe ato vetem qeshnin.Sa here shkonte babi te halla vinte ne shtepi duke bertitur .Para 3 vitesh ka shkuar babi te shtepia e asaj edhe jane zene ajo i ka mallkuar edhe i ka thene qe nuk me behet vone per ty.Edhe xhaxhallareve i bejne keq por ato na kane thene se kan gjetur shume gjera te shtepija e tyre dhe fajsojne nusen e xhaxhit ja kene mbushur mendjen kto.cfare bejne vete ja lejne asaj .Une tani kur vjen halla te shpija shume here nuk ja kam dhene doren . Kur vjen tani me xhaxhallaret e mij sillet shume mire edhe vijne te shtepija ime kur une nuk jame aty se jam ne pune.Ajo i ka kthyer nga vetja. Ka shume frike se une do i tregoj xhaxhallareve te mi. Une dua ti tregoj atyre por se di se si ,prinderit e misillen shume mire me to dhe me thone qe mos te flas .Nuk e di cfare te bej????

';