Baba me ka martu pa deshiren time,diten e dasmes kam ndejt si cung pa i fol askujt,te gjitheve ju kam ra ne sy dhe thonin qe... | Histori Të Jetës
Baba me ka martu pa deshiren time,diten e dasmes kam ndejt si cung pa i fol askujt,te gjitheve ju kam ra ne sy dhe thonin qe...

Baba me ka martu pa deshiren time,diten e dasmes kam ndejt si cung pa i fol askujt,te gjitheve ju kam ra ne sy dhe thonin qe…

Baba me ka martu pa deshiren time,diten e dasmes kam ndejt si cung pa i fol askujt,te gjitheve ju kam ra ne sy dhe thonin qe…-Pershendetje lexues te dashur edhe un doja ta tregoj ngjarejet e jetes tem ne pika te shkurtra po shkruaj me shkres se do marr sado pak vullnet nga komentuesit . Jam nje nene e dy fmieve jeta ime ishte kjo kur isha femi kisha femiri te veshtir tek babai ku aty mbizotronin vetem meshkujt e ne femrat gjithmon ishim shtypura. Kam kryer vetem 8 vjeqare shkoll fillore edhe endrra ime ka qen me u ba avokate ngase kurr ska pas drejtsi per femra tek ne sna kan pyt per asgje veq pun pun ara lop pun shpis burrat si bosa me dal punojshin pun normal si krejt dilshin kur dojshin vishin kur dojshin . Edhe pasi kryta filloren kisha deshir me vazhdu se kushte kishim por ma e keqja ktu filloi se babai me vllezer ma nderpreu andrren jeten krejt . Nuk em lejoj mu shkollu tha po bre pot dergoj mu ba ku*v a . Desh kesh tu dek prej merzis se gjithmon baba kah u sill kshtu na ka qujt pramendo vetem 8 a 10 vjeqare kur kam qen qe atehera ka filluar jo vetem mua por edhe motren edhe nenn e quan ne ket menyr theksoj qe babi a i rrugve te kqija luan bizhoz shkon me lavire ka shtru dhu.n gjith ndaj neve qikav mamin gjith e ka raf . Pasi qe jeta pom veshtersohej nga ndalimi i shkolles qe ma ben un vendosa me ba vet vr.asje edi qu u kan gabim por ishte e vetmja menyr per me pshtu.nga kjo jet. Po Zoti nuk deshi mjekt me shpetuan isha vetem 14 vjeqe paramendoni edhe nqat gjendje kur erdh babi tha garant per naj jaran e ke bo kta un kurr as skam dit me fol as me dal me meshkuj le me lendu veten per ta un tashme kisha filluar ni urrejtje per meshkujt e lutsha Zotin veq me vdek e lere ma me qen me naj kond . Pas ksaj ngjare un vendosa mu pendu per ket kr** qe e bera ndaj vetes fillova mu fal fillova me mar veten edhe fillova mu rrit kapak me kundershtu babi me fitu lirin se ma veq u lodhja sa qe ni her u rrok me mami aj me thi.k ne dor edhe jam hy nmes kam qen veq 17 vjeqare po Zoti se kah ma dha at fuqi edhe ja kam vap prej dore e kam shty me ter forcen qe kam pas e kam largu prej.mamit edhe ju kam drejtu em vje turp qe tkam baba edhe nese do me lendu dikond qe ku jam ja kam drejtu thiken qe merre lendujum se edhe ashtu na ke lendu per zgjalli . Mami ja nisi me bertit ti thash jasht dil se boll ke ma ja ky ja un drejtsi nuk ka ks e kem larmru gjith ka pshtu se qasi shteti jem ne qe femren e shofin si subjek pramendo kur kem dhan deklarat ni polic em ka than ndaq met kry pun hajde ni dhom e kem pas veq i ndrrojm dy llafe edhe kam ik ler shpi e kam pa qe ska sen .aty. Kur ikam ba 19 vjet baba tha a koha me hjek berdhogin prej shpis jem dal mu pa 3 her me ni djal edhe qaq shumm em hini nzemer saqe per her tpar nuk ndjeva urrejtje ndaj ni mashkulli. Edhe u fejum shumm shpejt u martun brenda 3 muje pa dasem edhe qaq e lumtur u ndisha saqe nuk besojsha qe jam tu jetu qet jet edhe gjithqa i pata tregu per jetem tem se shumm i besova . Por kjo lumturi nuk zgjati ma shum se 3 muaj kur femra e ti em shenoj edhe tha aj esht i imi qe qekaq vite po ti je shkaktare qe spo mujm mu martu kur po ja tregoj ish burrit em kapi em rrefi aq shumm sa krejt familja e ti u qun nkam em bani per spital edhe plus qas ju tha familjes tij u shku ka hulumtu kjo ler mu tu ju shkru hallkiv qe un kta e kam burr anej knej un sen pa dit po familja tij em kan dasht shumm edhe em tregun krejt. Per ta ngase un sisha ndijoni asgje se qfar po ndodhte edhe vendosa mu nda. Kjo ish vd.ekje per baben tem se aj u krenojke qe em ka rref qaj a burr thojke . Tashta halli qe ika mbet ni qik vejushk se qeshtu em thirrke babi edhe un ju luta ma mes mem martu thash krejt punt i baj bre qat thush veq mos em marto bab .por nuk vonoj shumm pas disa mujve veq ikish thirr disa njerz nshpi edhe tha ti qik duhesh me ba hizmet se vin do shok tmi .qfar shok aj ikish thirr mem pa mu edhe bana un hizmet nejse shkun kur tnestrit tha bonu gati po dalmi me pi kafe u qudita nejse dulem pim kafe edhe kur i njeti djal me baba ti u ulem em vike keq mi than qe un sjam kah du mu martu ky djali ishke ngjendje mem paru edhe pse jam kan e martune u qudita se tha te ngjof qysh si fmi e di qa ke hejk e qata pot du .pse thash ku pe din ti ler mu se tha edhe un kam hjek si ti . U qudita edhe kur erdha shpi tha babai kurqysh zban mi than jo pse zban se njeri mat mir sun gjan un pot garantoj tha qeky krejt mi ba boll qe nuk te rr.ef . O Zot un as qe dojsha me ni un as per emer se disha si e ka le mu martu me ta tha qeshtu qika mir bane peshqirin gati se neser vin met marr kush tha ju kam than qika ka tham po o nashti zbeson po kur jan ardh beso ni Zot si ni cung me marr e me qu me ni shpi tjeter qashtu kam ndejt un krejt vetshin qa ka nusja shum serioze po rrin a se dishin qe jeta mu ka rendu edhe ma shumm . Hjekat kurr smu kan ndal tana kam hjek per familjes burrit saqe edhe buken ma ndalojshin se po ha shumm ma bojshin e trashesh na trasha si dojm un kurr e trash skam qen .probleme me burr masi nuk kisha vendosa ma kurr mos mu anku as te baba as askund se thash sun rri veq tu u da baba jem kur sem do e pom dojn tjert punojsha krejt.Punt e shpis pastrojsha gatujsha lajsha per 11 antar aq sa ishin en shpi po kurr sem kan dasht as vet nuk e di pse un kurr fjalen sja kam kthy 6 mengjes gjith jam qu jam tip i qet qadush e mem randu nuk ja kthje askujt pas 6muje martes burri ra nburg vepra pen.ale un hec trego najkujt vendosa mes me shku te familja hiq qe mos me marr vesh isha shtatzan thojsha spo muj prej shtatzanis a malli em lenduke per nana knej zullum em bojshin kunatat kumedit a o fmia vllaut ti sa e mir qysh e ke marr vllaun ton plus tka lan si qyqe e 100 sene isha e ndishme ndoshta edhe prej shtatzanis ma shumm kam qajt se qe kam ngren buk saqe edhe gja.k vjedhsha prej sikletit .nejse kalun 6 muj u kthy burri linda fmin u rahatum pak dilum shpi ton e un prap shtatzan se burri thojke edh ni fmi se pak njo njese thash ok me burr tem e kam . Por pas lindjes dyt ka ndryshu shumm burri ndoshta po i doket qe tasht em ka garantu me dy fmi edhe thet tasht qa du boj e kam zan fb e insta me femra tjera kam shumm kam pa skena tkqija pral kam shumm tasht kam fillu mu zbeh shumm . Kur pi mendoj qe 7 vjet sa kam hjek prej familjes ti qas em ba bo veq per ta ikam duru e nfund mem shperbly qeshtu se kam meritu naj kishill