Axha im me ofroi nje shume te majme parash per te studiuar islamin, vendosa te mbulohem dhe te...! | Histori Të Jetës

vendosa te mbulohem

Axha im me ofroi nje shume te majme parash per te studiuar islamin, vendosa te mbulohem dhe te…!

Axha im me ofroi nje shume te majme parash per te studiuar islamin, vendosa te mbulohem dhe te…! – Mirmbrema…Po lexoj shum histori ketu per vjehra ,tradhti,dashuri e gjitha kjo me shtyri te ju tregoj historin time ndryshe nga te tjerat…Isha vajz shum ambicioze,studente shum e mir dhe meresha me aktivitete te ndryshme por fati e deshi qe u taku me.nje djale krejt ndryshe nga une..aq ishte I ceket ne mendje sa qe fillova te mendoj se ndoshta nuk ishte mir me mend,vendosa te ndahem edhe pse te gjithe familjaret e dinin ndihesha ngusht nga kjo por me me rendesi ishte jeta.ime.Por ky quni u be me I keq pas ndarjes sa dilja nga shtepia at e kisha.para deres…qante me lutej me percillte nga do qe shkoja.Fillova ta urrej ket fetyr…U lodha nga ai…Kerkoja zgjidhje per veten time…Dhe me fund mu ofrua…te studioja ne Cairo( xhaxhi im me ofroi nje shume te majme parash per te studiuar.islamin.)Vendosa te mbulohem dhe te shkoj atje…Ne fillim nuk me pelqente ky vend por me von u adaptova krijova shoqeri,me e dashura per mua u be nje vajz te ciles nuk ja shihja ftyren por vetem syte.Ishte nje nene e re 22 ,vjeqe kishte dy femij.Me ofroi te shkoja te shpija e saj dhe u befasova shum kur pash se pas asaj perde te zeze fshihej.nje bukuroshe e vertet.E doja shume ate dhe femijet e saj.Nje dite me ofroi diqka qe kur se kisha prit.Me tha buri im kerkon nje grua dhe un te kam zgjedhur ty.Normalisht nuk pranova dhe u distancova nga ajo.Por me mungonte shum e sidomos femijet.I takoja ne cdo vend admiroja kujdesin e burit te saj ndaj saj dhe nuk kuptoja pse ky bure do nje tjeter grua?…Vendosa prap te takohemi por tash ndjeja simpati dhe per burin e saj I cili edhe pse e dinte situaten asnjeher nuk flirtonte me mua ishte shum religjioz… Ishte mjek shum I njohur ne ato troje gjithashtu dhe imam.. Cdoher qe e zerin e zerine tij ne xhami zemra me dridhej fillova te ndjej simpati per te…Ia shpreha.kete shoqes u ajogezua shum por tha se pari kerko mendimim.e familjes… asi shumica kane probleme martesore kjo ndoshta mundt te jete e dobishme per beqaret. MOS U MARTO ME ATË!!! Vëlla i nderuar dhe ti motër e nderuar në Islam mos prano kurrë të martohesh me atë që mendon se Xhenneti ekziston edhe në këtë botë!!! Ti ndoshta çuditesh dhe mendon, a thua paska të tillë/a?! Po si jo, ka plot!!! Ato/ata janë që shpresojnë në rininë e përhershme, në jetën pa kufizime, shtëpitë komode, në ushqimet dhe pije te llojllojshme, në veshjet e shtrenjta e të bukura, pra në lumturinë e përhershme ku asgjë nuk do t’u mungonte. Të tillat/ët e duan jetën pa rregulla, pa përgjegjësi, pa obligime, pa sëmundje, pa vështirësi e telashe por me bollëk, me të mira të vazhdueshme. Ato/ata, e duan jetën prej të cilës do të merrnin pambarim por asaj nuk do t’i jepnin asnjëherë asgjë!!! A nuk është ky një përshkr** i shkurtër i Xhennetit siç e imagjinojnë ato/ata?! Për çdo ditë po i takojmë të këtillët. Sa të mashtruar që janë! Pra, vëlla i nderuar dhe ti motër e nderuar në Islam, mos harro kurrë, Xhenneti nuk ekziston në këtë botë. Këto janë vetëm ëndrra, nëse nuk më beson mua pyet më të vjetrit: – E gjeten ata Xhenetin në këtë botë?! Prandaj, në vend të kësaj/këtij, zgjedh atë që të merr për dore dhe të drejton në Xhennetin e vërtetë të cilin na e ka premtuar All-llahu i Madhërishëm.