Ata prinder qe lash ne shpi, i gjeta te Burri, e Burri me mbante ne pellemb te dores, por nje semundja e kapi dhe... | Histori Të Jetës

ne shpi

Ata prinder qe lash ne shpi, i gjeta te Burri, e Burri me mbante ne pellemb te dores, por nje semundja e kapi dhe…

Ata prinder qe lash ne shpi, i gjeta te Burri, e Burri me mbante ne pellemb te dores, por nje semundja e kapi dhe… – Pershendetje histori te jetes (selam alejkum) desha te ndaj me ju dicka qe vertet kur e gjeta kete rrug e kuptova menyren e ardhjes ne jet! Me pak fjal do e pershkruaj jeten tim. U linda ne veri te shqiperis,u rrita dhe u kulturova mes gjysherve dhe prinderve kishim nje jet normale babi punonte dhe punon akoma jasht shqiperis,un vet mesoja sh ne shkoll doja te vazhdoja shkollen e mesme por babi nuk pranoi ngaqe Ishte jasht tha Kurr nuk mund te flej rehat ti ne konvikt e un ne jasht shtetit..U merzita pak por me te then te drejten gjithmon mendimi I prinderve me esht dukur me i bukur dhe me vler sa sa I imi, nje fjal ja thash babit “un shkollen nuk po e vazhdoj po nese me vjen fati dua qe sa me heret te krijoj familje ta dij destinationin e jetes”dhe ne te vertet pas nje kohe te mir babi me tha se dikush I pelqente qe ai te Ishte bashkshorti im ngaqe e njihte jasht dhe me pyeti nese isha ndakort i thash gjithcka qe ti e do per mua Esht me e mir dhe e dobishme per jeten time… U fejova u martova gjithcka Ishte per mrekulli ata prinder qe lash gjeta burri me mbante ne pellemb te dores gjithcka qe I duhej nje femre e kisha. Respekt dashuri,lumturi,saqe nuk kam fjal qe ti pershkruaj pas 1 vit e gjys martes me mori burri jasht me veti aq shum doja qe te shkoja,aq shum nuk doja qe te shkoja ata qe po I lija mrapa ishin ne te vertet te dashurit e mij me ate qe po shkoja Ishte dashuria ime meqen se isha me letra mu dukte disi me e leht …Lotet e prinderve te burrit KURR nuk do ti harroj Ishte nje moment sh I veshtir ndarja ndaj tyre! Me kan dashur Si vajzat e veta jo vetm mua por te gjith kunatat pz nje her te vetme nuk kam pas zenka me to per aq koh sa kam ndenjur bashk. Vazhdum jeten jasht per mrekulli flisja xhdo dit me prinderit e mi dhe te burrit,jetonim nje jet normale fal zotit…por…pas dy viteve jasht shtetit mu semur burri ishte sh Mir pak para se te semurej erdhi ne shqipri va beri supriz familjes se tij sapo u kthy nga shqipria pas 10 diteve u semur vazhdoi dhimbje koke e pa pame shkoi ne spital gjithcka ndryshoi asgje doktorrat nuk po gjenin saqe e vetmja analiz qe nuk ja kishin ber ishte (testimi i trurit ra ne gjendje kome) O zot sa gje e rend me ra mbi supe saqe beja habi se sa e fort qenkam, ne te vertet nuk me dalin lotet per kollaj saqe ai lot qe me del Esht sh sh I shtrejt per mua kam qar vetm 4-5 her dhe e forcoja veten! Bileten e kisha te prere per te ardhur ne shqipri para se burri te semurej qe un te rrija nje muaj ke prinderit e mi dhe pastaj vinte burri qe tu mblidhnim te gjith bashk. Gjithcka ndryshoi u ben ca koh po afrohej data e shqiperis. Ne ket koh qe burri Ishte ne spital dhe vet isha e semur me probleme te shtatzanis. Ah doja dike te me jepte kurajo dike qe te me thot me sinqeritet se gjithcka do behet Mir shihja syt e babit mu dukej shum I verbuar shihja te kuneterve po ashtu, babi me thoshte gjithcka qe zoti e ka shkruar Esht me e mir qe ne kemi zgjedhur,ne ate koh me tha te jap nje liber dhe lexoje se do te jap kurajo dhe do e shikosh miresin e sproves theksoj se babi pat vazhduar te mesoj mbi islamin.Libri i Jakup Asipirt, DITURIA, vazhdova ta lexoj posa hapa librin
Me emrin e meshiruesit meshirplotit etj vazhdonte libri e lexova me aq sinqeritet dhe dashuri sa qe nuk di si ta them! FJALET JAN SI NJERZIT NESE FJALEN NUK E VENDOS NE VENDIN E DUHUR FJALIA HUMB KUPTIMIN. Ne te vertet mesova sh per jeten ato mirsi qe ne I kishim askush pervec atij qe na krijoi nuk na I dhuroi! U lendova ne vete pse kur isha Mir nuk e falenderova ate qe mi dhuroi te mirat mendova rreth ardhjes ne jet (vetvetes time)erdha pa deshiren time dhe jeten nuk po e jetoj sipas deshires time dhe ne te vertet vdekja do me marr pa me pyetur mua vall kush esht krijusi?!Autori I ketij juniversi? Zoti krijusi I gjithsis ateher thash te falenderoj o zot qe permes kesaj sprove gjeta rrugen tende. Dhe kush e ben nje veper per hir te krijusit ai do e shperblej pa fund. Erdhi dita qe kisha me ik per shqiperi ah thash me vete sa e dua vajzen time dhe femijen qe e kam ne barkun tim, sa do me mungonin Sikur do ishin diku te semur dhe pa I pa me sy. E mora guximin qe te ik per shqiperi bera nje dua ja Allah ne te vertet po e bej ket pun per hirin tend dhe nijet qe burrin te ma sherosh kush e gezon nje zemer nene ti e don ate. Udhetova neper mes shteteve te pa njohura qaja pa fund ju lutja allahut pa fund o zoti im ti je ai qe jep jet ma fal driten e syve te mi mos me sprovo ne kohen e rinis. Kisha len burrin, shokun, vellaun, djalin, njeriun me te shtrejt per aq sa jetova me te pra se te semurej vec lumturi me kish sjell dhe po udhetoja per te para ate NENE qe e kish mbajtur 9muaj ne barkun e saj! Shkova ne shqipri u bera e fort i thash nenes (vjehrres)se djalin e kish sh mir pa mundesia qe akoma djali nuk te Esht forcu erdha un qe te besosh se gjithcka esht mir ehh me vete thoja o zot me jep forc se nuk jam e gjall mu dukej Sikur dikush po fliste e jo un! Disi me besoi por ne te vertet e kisha Len ne gjendje kome sa qe askush nuk dinte me shum se sa aq zoti I kish dhen dituri doktorit Si doktor! Ai dokori nuk dinte cte fliste ngaqe thoshte e kam pas nje rast por jo Si ky pak me leht..!Ne kohen kur un isha ne shqipri e trasferojn ne nje zon tjeter ku aty sh afer spitalit gjendej xhamia nje kushrir I burrit shkon e merr nje hoxh qe ti kendoj ruku kur ai vjen thot qe ka (xhin)I kendon kuranin famelart per ca ore dhe vjen neser pasneser thot un kam mabaru pun nese don Allahu gjithcka do behet mir. Eh prej padituris njeriu ne te vertet Esht I humbur! Gjithcka ndryshoi burri u zgjua u be njeri tjeter me vazhdoi te flas te hec te haj vet gjithcka e fal kuj?fal aty qe na krijoi elhamdulilah. Ne kohen kur Ishte burri ne gjendje kome doktori ik per pushime kur kthehet dhe e gjen duke ngren me duart eveta me tregoi babi e hapte deren dhe e mbyllte pothuajse 4-5 her kete gjest tha na tha (only GO can do that)vetem zoti mund ta bej kete dhe ju mbushen syt me lot. U ktheva prej shqipris kur ika nuk me tha lamtumir burri im I dashur por kur u ktheva me tha Mir se vjen “e dashura ime”. E falenderova zotin ne te vertet xhdo veper qe behet per hir te atij ai ta kompeson me shperblim pa mas…Kemi pasur dashuri ne familjet tona por pasi e gjetm rrugen e jetes ISLAMIN kemi nje dashuri te sinqert dhe sh me te madhe se ajo qe kishim po te bej krahasime esht si nata me diten… Burri u permisua pothuajse 90% dhe akoma vazhdon ngase kan testuar sh ilaqe per ta diagnosikuar semundjen por dhe vet doktorat habitem per permisimin e tij elhamdulilah. Permes kesaj sprove dallova ata qe me duan te miren dhe ata qe mezi ma kishin prit te keqen. Zoti na beft prej te mireve e te divotshmeve. Pata nje mesazh per te gjith duhet te kthehemi tek Ai qe na krijoi nepermjet NJE PIK UJ ajo qe ai ka zgjedhur per ne Esht me e dobishme sido qe te jet ajo… Allahu esht nje dhe i pa shok as nuk ka lindur kend dhe as nuk esht I lindur prej askujt. ISLAMI te meson te punosh me veten dhe jo me te tjeret. E praktikojm xhdo dit, dhe e falenderojm xhdo sekond krijusin e gjithsis per kete sprov qe na dha e na afroi pran tij sado qe te jetojm 70 ,80,90 vjet vdekjen xhdo shpirt do e shijoj motra dhe vellezer te nderuar e kemi hak vdekjen ya rabbi na del shpirti duke qen Allahu I knaqur me ne Amin…
Ahmed Bidai ka then: Islami Si me ty e Si pa ty do te trumfoj andaj beju pjes e triumfit Vellezer dhe motra te nderuar ju uroj begati paqe e meshir ne xhdo aspekt te jetes Pas xhdo veshtirsie vjen lehtesimi elhamdulilah. Kam Len sh te mira pa shkruar dhe shum vuajtje gjithsesi ato jan pjes e jetes gjithcka qa vjen prej zotit jemi falenderues. E ndava me juve se ne te vertet kam gjetur rehati ate qe e lash kam gjetur dicka sh sh sh sh me te BUKUR!