Vjehrra i thot Burrit "Ta ben Gruaja 8 me 2 se nuk je Burr ti, sa her te thot me co tek prinderit ti gati si..."! | Histori Të Jetës
Te kapi Burri

Vjehrra i thot Burrit “Ta ben Gruaja 8 me 2 se nuk je Burr ti, sa her te thot me co tek prinderit ti gati si…”!

Vjehrra i thot Burrit “Ta ben Gruaja 8 me 2 se nuk je Burr ti, sa her te thot me co tek prinderit ti gati si…”! – Pershendetje histori te jetes kam lexuar shum histori te kesaj faqe dhe desha qe te shkruaj dhe un historin time kam 5 vite qe jam martuar me nje djale 7 vite me te madh prej meje dhe jetojm me prinderit dhe motren e burrit vitin e pare te fejeses te gjith silleshin mir por vitin e dyte filluan grindjet me burrin dhe as vet nuk e kuptonja nje gje te tille por nje dit pasi kisha afro nje muaj qe rrija tek burri dhe i thash qe te me conte tek prinderit e mi pasi un isha akoma e fejuar dhe ai me tha ok dhe po behesha gati qe te shkoja tek prinderit dhe burri po bisedonte me nenen e vet por un nuk degjova se per cfar po bisedonin dhe rruges kur po shkonim per tek prinderit burri fillon dhe thot fjale nje dy mbete tek prinderit e tu mir e ka mamaja qe thot nuk je burr ti ta ben gruaja 8 me 2 sa her te thot me co tek prinderit ti gati sepse nuk je burre sepse po te jesh nuk e pyet gruan fare dhe burri qe nga ajo dit qe me tha ato fjale ndryshoi komplet 3 4 muajt e vere burri shkonte dhe punonte jashte shtetit un nuk duhet te shkoja fare tek mami sepse kishim pune shkurt duhet te rrija me vjeherrin dhe me motren e burrit un nuk e kuptoj kete gje se kur shkon te burri duhet te rrish me njerezit e burrit dhe jo me burrin sepse burri duhet te mbaje njerezit e tij por gjithe kete kohe qe burri nuk ishte fillonin vjehrra dhe kunata duke me shar dhe kur vinin prinderit e mi per te me marre ishin te qeshura dhe silleshin sikur kushedi sa te dashura ishin por kur vinte burri i thoshnin burrit ngeli tek prinderit e saj ketu asnje pune nuk ben babi im me thoshte gjithmon qe sillu mir me njerzit atie ku ke shkuar se te duan shiko sa mir sillen me ne dhe me ty dhe un nuk kisha se per cfar te ankohesha sepse dhe burri nuk me besonte mbas dy vitesh fejes u martova pavarsisht se burri me shum besonte mamin dhe motren e vet sesa mua dhe dasem nuk beme fare sepse vjerra i thoshte burrit po pate lek bej dasem un nuk kam kur burri kudo qe punonte te gjitha leket ia conte mamit te vet dhe un nga mami nuk bera dasem sepse un isha vajza e madhe e familjes motrat dhe vellai ishin me te vegjel prej meje dhe babi nuk kishte mundesi te bente dasem po nejse sado qe ajo ishte endrra ime sic eshte endra per cdo femer hoqa dore dhe nuk bera as nje fjale mbas disa kohesh i kerkoj burrit lek per te blere gjera qe me duheshin sepse ne jetojm ne fshat dhe nuset nuk duhet te punoj se eshte turp dhe sa her qe shisnim prodhimin e tokes dhe sa her punonte burri ose edhe vjerri i merrte vjerra i mbante dhe un kur i kerkoja burrit sikur edhe 5000 lek te vjetra nuk me jipte per car te duhen ty thoshte thuaj mamase dhe te te japi por dhe asaj sikur ti thoshje thoshte ku i gjeta un ndersa vajza e saj gjithmon qe punonte leket i mbante vet ndersa un edhe po te punoja nuk me jepnin dhe burri thoshte ti ku ha ku pi ti qe kerkon lek por nuk mjaftonte kjo por burri filloi te behej dhe xheloz sepse kur vinte qe nga jashte shtetit kunata i thoshte ajo ka numer tjeter flet me te tjere por kur un doja ti thoja kunates se cfar numri kam apo me ke flas burri nuk me linte po i the me thoshte te coj te namaja jote dhe un nuk beja me shamat filloi po perdorte maltretime nje fjale po ti thoja ne sy te prinderve me maltretonte veten kur ishte mami i vet me motren jo kur ishte babai por un ngaqe e doja dhe ngaqe me vinte turp prej njerzve nuk largohesha viti e pare te marteses ngela dhe shtatzane por kam patur nje shtatzani shum te veshtire sa doktori me thoshte rri shtrire se e ke femijen posht dhe qe nga ajo dit qe me tha doktori ashtu filloi vjerra perdit vetem ti e paske me regjim shtatzanine ne kemi bere nga dy dhe nuk na ka gjetur gje ti qenke kaq delikate dhe me sa e sa fjale te tjera dhe ku i thoshja burrit qe shko me bli ndonje gje shkonte por motra e vet i thoshte dhe un linda djalin por nuk beja keshtu si kjo ti vetem bliji sepse kunata kishte qene e martuar por u nda sepse nuk donte prinderit e burrit dhe ka dhe nje djale 8 vjec dhe kur i thoshte kunata keto fjale fillonte burri ja dhe motra lindi po nuk bente keshtu si ty qe as njerit nuk i kam kthyer gjysem fjale dhe mundohesha te mos e merzisja veten dhe te mos e stresoja sepse me bente keq per gjendjen ne te cilen isha dhe kur lindi vajza mendova se do te mbaronin grindjet por jo u shtuan dhe me shume kur vajza u rrit reth dy tre muaj nuk rrinte fare dhe nuk flinte dhe un nuk beja dot asnje gje dhe vjerra me kunaten gjenin pretekstin qe ti thoshnin burrit ja nuk ben asnje gje rri gjith diten me vajzen kur ata per vete se mbani fare dhe veten debate kisha me burrin kur u rrit dhe pak vajza i them burrit qe hajde shkojm jetojm diku tjeter punojm te dy dhe vajzen e coja ne cerdhe por ai nuk pranonte dhe un perseri qe te mos merziresha me burrin e lija ate muhabet vjerra kur vinin njerez ne shtepi dhe i thoshnin lere djalin dhe nusen te ikin te punojne dhe ajo thoshte le te ikin te punojne por keto ishin lajkat e saj pasi djalit te saj i thot gjithmon ti do na mbash dhe pik. Por problemi im nuk ishte se rrija me vjerren por me thoni o njerez te shkoj burri te punoj gruaja duhet te rrije ne shtepi te mos shkoj te punoj dhe te rrije me prinderit e burrit dhe kur vjen burri te mos te te pyesi per asnjegje te mos te te japi as per gjene me te vogel qe te duhet edhe per vajzen e tij do blej gje vetem ne qofte se i duket e drejte mamase ne qofte se jo nuk blen gje dhe mua me thot ty nuk te pyes fare per asnje gje dhe kur te mos jet me mamaja do pyes motren se ti nuk ben as nje lloj gjeje se keto fjale i thot mamaja me motren e vet qe un rri gjith diten kot por ate vajzen se kush e mban se kush e lan dhe e ushqen un nuk e kuptoj duan vetem te dalin te mira para djalit te tyre dhe nusja nuk u beka kurr e mir kam lexuar shum histori dhe komentet ne fund te historis qe thon po tia bejn mamit ten ate gje si do ndiheshe ti vertet qe nuk ndihesh mir po dhe ne qofte se mami im do ta kthente vellain kunder nuses dhe mua nuk do me pelqente ajo gje dhe un kam qene e para qe i kam thene mamit tim qe kur te martohet vellai le te shikojn jeten e tyre bashk me nusen se dhe nusja do te shkoj me mire me ty sepse e kam provuar vet se vjerra ime le djalin nuk e le te ike por i thot qe kur te mos jemi me ne do mbash dhe motren me nipin sepse per ta nuk ka kush te kujdeset vajza e saj nuk donte vjerren dhe vjerrin dhe erdhi rri te ne dhe gjith diten me fut ne sherr me burrin dhe me mua sillet jo sikur eshte motra e burrit por sikur eshte komandante ne shtepi cfardo qe te ndodhi ne shtepi per vete del e paster dhe burri thot ti e ke bere tani jam perseri shtatzane por nuk di se si do ja bej jam matur shum her ti them burrit o hajde rri me femijet dhe me gruan ose rri me prinderit dhe motren se dhe un nuk po mundem ta duroj me kete situate te ketille por kam dhe merakun per femijet se nuk dua qe te rriten pa baba faleminderit qe me dhat dhe mua mundesin te shkruaj historin time se jam lehtesuar shum qe e shkrojta me thoni ju lutem cfar te bej i mirepres si comentet negative dhe ato pozitive faleminderit.