fbpx

me mi pre flokt

Vjehrra dojke me mi pre flokt i thash “Qfar ke me mu”, tha “Thjesht nuk te dua se je ma e bukur se Une”!


Vjehrra dojke me mi pre flokt i thash “Qfar ke me mu”, tha “Thjesht nuk te dua se je ma e bukur se Une”! – Mirmbrema per gjith juve qe lexoni historin time. Une jam nje grua 26 vjeqare kam dhe 1 djal i cili tmbush 4 vjete esht gjithqka qe kam ne jet me ka mbetur amanet nga burri im i ndjer i cili humbi jeten ne nje aksidet. Isha dhe une me ten por per fat te keq shpetova mora disa lendime dhe u sherova ndersa at e kishin vorrosur deri sa une isha ne spital mu me than se dhe ai eshte lenduar dhe esht me nje tjeter spital por askush nuk me tha se ai ka vdekur. Kur dola nga spitali me tregona se aj ka vdekur une u qmenda nuk munda me besu se aj kishte ndrruar jet shkova te varri ti dhe qava me or te tera por ai nuk fol me mua djalin ma la 5 muaj ende pa e thirrur bab …(vazhdon historia me poshte…)

Ne shtepi isha me vjerri dhe kisha 3 kunata vajza si dhe kunatin me grua e dy femij mbas vdekjs se burrit ndryshoj gjithqka. Ata as nje her nuk u sollen mir me mua secili nga at me ofendonte mi lan te gjitha punet e shtepis une isha nga qytet por qe u dashurova me nje burr nga nje fshat i fell te cilet mirrshin dhe me bujqesi ne ora 5 te mengjesit u zgjohesha nga gjum vjerra me mirte te ara pastaj kthehshmi ne shtepi shkojsha te lopa beja gjitha punet e shtepis gatuja laja u kujdesha me nje fjal per te gjith kunata nuse bente shum pak sepse ajo e kishte burrin i cili ishte thjesht si nje mash per gruan e ti une isha e pa mbrojtur duroja per djali tim se ju betova burrit tim do heq me mish e shpirt ti e le por une nuk do e le as nje her. Kunata ime ma mirte djali me or te tera nuk ma kthejke ne shtepi. Aj ishte shum i vogel ende e kisha ne gji qe tme plaske mua. Te tjert me versuleshin nje dit vjerra ime me tha po deshe shko po deshe rri por nese del nga kjo der mos e ktheh koken pas ka djali ajo thjesht ma mori dhe birin ti mu nuk me len te kujdesem une per te nga xhelozija sepse ajo esht nje bish me thot mua mos u vesh kshtu sepse ti je e ve kuj pi vishesh po dhe mu vesh …(vazhdon historia me poshte…)


Ti je e shemtuar une nuk jom e shemtuar perkundrazi jam shum e bukur. Shum njer me thojn ti se ke dhon veten as pak sa shum po jek e gjith ket merzi ka ndodh dhe nersy saj ajo ka xhelozu dhe donte tmi prente floket une i kam flokt e gjat si kam prer se burri im i donte ashtu e kundershtova e i thash qfar ke me mu thuma tha thjesht nuk te dua se je ma e bukur se une qfaj tkam une ty i thash ashtu me ka krijuar perndija aty me mshoj me me dore aq fort sa dhe hunet filluan te me rrjedhin. Ju luta zoti shum o zoti im lesho rahmet per mu dhe i lutem qdo nate tash kunatat mu kan martu vjerra me eshte semur kujdesem une per te e laj e i jap ushqim me lug serisht me ofendon por une bej te njeten pun kunata nuse nuk ja lshon syt po thrriti ajo me thot mu qu bukuroshja fjetu se te therret vjerra jote shko pastroje. Nje dit mu semur djali dhe qova ne urgjense ishte shum i semur me ambulan me derguan ne spital kam nejt nje 1 jav as kush nuk erdhi nga familja burrit nuk kisha as te hollla te paguaj barnat. Fmis mjeku me shkruajti recepten une at momet qe po ma ipte shpertheva ne lot dhe aj u befasu me pyti qfar kam i tregova. Se dua te qoj djalin ne shtepi …(vazhdon historia me poshte…)


Te me vdes ne shtepin e vet aj u befasua. Dhe u alivanosa me dhane nje inekcijon qetsues me von erdhi te dhoma me pyti i tregova se nuk kam as kend dhe se nuk kam munci te lshyej borqin e spitalit dhe ti blej ilaqet i tregova se burri me ka vdekur mjeku kish bisedu me kolegt e vet dhe e zgjidhen ket problem i kam lut zoti ta bekoj djali beri mir dhe serisht intervenuan mjeket qe te kthem me ambulanc sepse nuk kisha lek te paguaj taksi por dhe sikur te kisha dot me mbyshin nese udhtoja vetm me nje burr dhe nje femi te vogel ata nuk u ben te gjall u kethva ne shtepi tash kunata dhe vjehrrija me thon ti ke dal nga niqahu se nuk e dim ne qke ber ne spital ah sikur te kisha nje vella i cili dot me ndimont te mirrja fmin tim dhe te ikja nga kjo shtepi e mallkuar por nuk kam vetem babin dhe njerken njerka ka dy vajza babai si u martua nuk vjen as nje her nga une ben qe ti thot njerka dhe kur falme me pengojn vin ma qelin deren nuk me len te qet. Jam ne halll nga nje her mendoj po nese ik nga ktu ku te shkoj nuk kam se ku njerka nuk me pranon se ka vajzat e saj nuk esht nxor per mu. Nje kojshike imja me thot njofto nje burr i cili ka qen i martuar dhe te pranon me djal ndoshta te ndimon me marr djalin shpeto nga ty ferr por e di se shpetimi imi i vetem dot ishte vdeka po e shkruaj ket leter dhe lus te mbetet anonim se une nuk kam as tel e as fcb telefoni tim ma mori kunati me tha ty ste vyn mo ski me kendo flet te burrit tim e mori gruaja tij dhe ja dha vajzes vet. Shkruaj nga fcb i nje te aferme e burrit tim e cila sa her qe vjen nuk e ndjej as mungesen e nenes sime kuj jam me ten thjesht knaqemi 2 min me mbet vet se nuk na lon por kjo sot kaloj nga dhoma ime dhe u fut brenda pa e degjuar njeri uroj te keni fat te mir dhe te mos patshi fatim tim as njeri ne bot.