Vellau qon dore ne Baben, prind spom lejojn me e lajmru po m'thojn "Ma ski vend ktu ki me met rrugve"! | Histori Të Jetës

Vellau

Vellau qon dore ne Baben, prind spom lejojn me e lajmru po m’thojn “Ma ski vend ktu ki me met rrugve”!

Vellau qon dore ne Baben, prind spom lejojn me e lajmru po m’thojn “Ma ski vend ktu ki me met rrugve”! – Përshëndetje ju shkruaj anonim, jam një grua e ve nga shkupi 34 vjecare, jam e ndame qe 5 vite , punoj dhe mbijetoj këtu sado pak siq e dini edhe vet me rroga të ulta me 200 ero sun ja dal aspak me shku dikund me qira , vellau im lun casino edhe na ka lan për askund shum herr babin e lus me lajmru polici nuk më lejon thot , po e bënë këtë hap ki me met rrugve, nuk ky ku shkon o zoti madh aka naj musliman në ket bot çka kupton edhe mund me mtregu çka më ba, ose më shku azil mirpo për maqedonis nuk pranojnë ju lutem vëllezër dhe motra ku do qe jeni e dua një mbështetje apo ni këshill nga ju ishallah do me kuptoni , mir esht nëse dikush esht sprovu në ket menyr , me tregu si ja ka dal nuk di ku të drejtohem prandaj kërkoj një këshill nga ju të dashur lexues , ju kisha luuuuut shuuuum me mdihmu, nuk kam askend jasht shtetit se për ndryshe kisha dal menjeher nga kjo shpi e mallkuar Nëse ka dikush çka jeton jasht , ndonjë moter apo ndenje vella si din naj pun dikund edhe me punu edhe me rregullu naj kontrat punë isht kan mir me tregu , ju kisha lut nemer zotit madh se për ndryshe , nuk di ku të drejtohem , këtu edhe me lajmru polici skam ku më nejt , shteti nuk siguron as banes , as të ardhura , sikurr të isha në mërgim ish qen ma ndryshe , tash kurr ky bën kshu të qen nana edhe baba gjall po pastaj kurr dot vdesin kto ku do mbes unë kshu si ja ka nis do përfundoj edhe jeta ime me keq e më keq , kurr qohet e maltretu baben çka ka Met për mue , eka detyruar babin krejt tokat me I shit na ka mbet edhe shpija , ju kisha lut në emër zotit o ju vëllezër musliman edhe ju motra me mdihmu se vijn dit edhe mat kqija , ky në ket dergje e shet edhe moralin e vet edhe si behet von, shum herr me ka thënë se edhe do dit edhe ski buk ty ktu , po ka pas një femer të cilën eka detyruar me shku me u martu për parë edhe ika than shko merja parët aty burrit pastaj do vish të une e unë dot mar gruje O zoot ruma mendjen e kam ni shoqe në zvicer ajo thot hec martoju me zvicran , qysh me u martu moj me zvicran ooooo zot ruma mendjen. Nuk e di kah tja mbaj zemra edhe shpirti me jan shktrruar per familjen time qe do jepja gjithqka vetem te kem ne rrug te drejt, nuk e diii qka tbej as me prindeer e as me velan o zot vetem ti mbutesh me e kthy ne rrug te drejt. Ju faleminderit dhe ju lutem me ndihmoni.