Vajzat e mija e kan shpirtin aq te zi sa qe me larguan nga djali per nje cop tike qe s'ju ka ra hise... | Histori Të Jetës

Vajzat e mija e kan shpirtin aq te zi sa qe me larguan nga djali per nje cop tike qe s’ju ka ra hise…

VajVajzat e mija e kan shpirtin aq te zi sa qe me larguan nga djali per nje cop tike qe s’ju ka ra hise… – Pershendetje faqe, jam nje grua 70 vjeqare dhe po e shtij vajzen e motres ta shkruj kete histori per mua pasi qe une nuk shoh mire edhe i kam ba vjet sdi as kompjuterin me perdor aq mire. Historia jem osht shume e gjat dhe e komplikume dhe nuk e di qysh me ja fillu, nga gabimet e mija deri tek ne gabimet e vajzave tmija. Nuk e di vetem nje sen e di qe une tashe e kam nje barr aq te madhe pas vetes sa qe kaniher as frym smundem mu ngi. Kur kam qene e re normalisht si gjdo vajze tjeter u dashurova ne nje mashkull te mrekullushem qe dikur u shendrrua ne burr temin. Isha vajza ma e lumtur ne bote sepse ne kohen tem pak ka pas qe nuk jan martu me msit edhe isha e lumtur se nuk isha une nje prej tyre po isha e dashurume plotsisht me burrin tem. E kam pas nje burr shume shume shume te mire, nuk ka fjal me pershkru sa njeri i mire ka qene rahmet i past shpirti sepse tasht nuk jeton me pasi qe nderroj jete nga infrakti po qato vite qe ka qene gjall u kon nje burr aq i mire aq i ndegjushem edhe jo burr arrogant edhe egoist qysh kan qene ne kohen time kur isha e re. Ka qene nje burr i kuptushem qe shpirti ende me qan per te kur e mendoj se nuk e kam ngat vetes me ja nij aromen edhe me mar ne ngji ne gjum me ndje nxetsin e trupit tij.. Kur u martuam Zoti mi fali 3 vajza dhe nje djal per hastret ma i vogli. Nuk kom bo kurr dallime ne femije edhe pse e kisha vetem nje djal, nuk dojsha kurr une vajzat mu ndje anashkalume shkaku i djalit edhe pse sot jam shume pishman sepse vajza e keqe te hyp ne qaf, te ben aq shume presion edhe tshtin mu prish edhe me djal. Une nuk e di se qysh ka ardh dita qe sot djali nuk don syt me mi pa, nuk don as mem fol sikur nane. E di qe kam gabu shume edhe e kam kritiku shume djalin tem per gjithqka sepse jam tut gjithmone qe e humbi sepse ishte i vogli. Kur nau martu djali, e gjeti nje nuse te mire jo edhe e bukur por ishte e mire si person. Po vajzat qeshin me te sepse thojshin nuk din me fol turqisht, kjo eshte e fshatit nuk eshte sikur na oj nane. Ne kohen tem kush ka qene qytetar ka fol turqisht e kjo nuk ka dite edhe pse lind rrit ne Prishtine, prap gjejshin kritika per te. Prap u mundojshin me largu e mos me afru edhe pse kunat edhe mu ma mbushen mendjen qe ajo nuk eshte per djal temin por dashuria e vertet edhe e fort mes tyre nuk i lejoj qe te nderhy fjalt tona edhe te prishin. Ata iken per gurbet edhe aty e kuptova se sa gabim isha qe i ndegjova vajzat sepse kur e kisha nusen ne shtepi, me jepke vullnet te qohem edhe te bej diqka ne shtepi sepse vajzat i kisha te gjitha tmartume edhe nuk e di a ka pas dite kur ajo nuk me ka shti me qesh apo nuk me ka than naj fjal tmire pamvarsisht pa drejtsit qe i bejsha une ndaj saj… Ajo ma qoj vizen edhe pse une i kisha be shume te kqija qe te shkoj ne gurbet edhe me ka nejt gati sikur te isha nana e saj, u ndjeva shume e lumtur por prap me ndikimin e vajzave tu e qesh tu thon oj nane a po mundesh me flejt ne pustavat e saj se ti je msu arome lule e jo arome fshatare. Une jam kan shume gabim qe nuk e kam mbrojt kurr nusen sepse u desht qathere me mbrojt edhe me ju tregu vajzave se jan gabim, ndoshta edhe sot djali me kish fol po tisha kan ma drejt me veten maspari. Djali jem u bojke shume nervoz se i nijke kto fjal edhe jau mur inati motrav tveta normalisht sepse kerkush nuk ka qef me qesh nanen e femijeve tvet apo gruan e vet. Osht e logjikshme qe nuk don djali me ja kesh partnerin e jetes sikur une nuk kisha pas qejf dikush me ma qesh burrin tem, e kuptojsha me nje ane por 3 me 1 ishim. 3 vajza kunder nje plake qe ka fryn era shkon.. Gjithqka e mur te poshtzen kur me nderroj jete burri. Aty e kam dite qe ja ke kris kijameti apo ka me ndodh diqka sepse se cili fmije e kish synin e unt per me pa qka ju ka lan burri por kuptum qe qikjo do te shpall lufte pasi qe e lexum testamentin. E kishim nje banes te vogel edhe pak toke ne fshat ku jetonte burri edhe ne testament ishte e shkrume se te gjitha ja le djalit sepse vajzat i kisha te gjitha martume ne vende te mira dhe nuk kishin nevoj per prona e per toke e per ksi gjana te tilla. Djalit i kishte taku banesa komplet edhe ato 10 ari toke ne fshat por vajzat me avokat e me gjithqka luftun ne gjyq per te mar hise edhe tia marin djalit banesen, ja moren krejt. Prej asaj dite djali nuk na flet hiq askujt, ka ble banes vet edhe nuk na fol asnjove. Ka than merni krejt, nuk du kurgjo prej juve, ju ishit te poshtera vetem une jam burr ne faren ton edhe ju nuk po me lejoni qe te keme nje shpi dikun kur tvij per pushime po doni edhe centin e fundit me ma marr. O shpirti me dhemb per evladin tem, per shpirtin tem, per gjakun tem, gjithqka i jemi. Nuk e di a ka njeri nkit bote qe e don djalin ma shume se une sdi as vet pse kam gabu kaq shume. Shume jam pendu qe si kam ndalu qikat qe me dal ngjyq e me avokata per kta toke e kta banes. E kan lan djalin tem pa kurgjo edhe pse krejt i kan taku. Vajzat e mija krejt i kan kushtet e mira te partneret e tyre.. Nuk e di si ka mujt me ardh dita kur sot djali nuk em flet. Nuk e kam pa nusen edhe djalin qe 10 vite. E kan edhe nje djal te vogel, 5 vjeq edhe nuk e njoh nipin tem. Nuk e njoh nipin tem sepse i kan nderpre gjdo kontakt me mu. Jam mbet veq vet filikaq ne banes qe luftun vajzat kaq shume mos tia lajn djalit sepse edhe ktynev ju “takon”… Shume jam pishman, nuk po di qysh me ra kontakt prap me djalin edhe me i kerku falje, me ju afru me perqaf sikur kur ishte i vogel mi than drita e nanes por tasht u bo situata shume e komplikume… Tlutem kshillomni sepse krejt qka mka mbet djalit eshte nje fotografi, nje kujtim, edhe era e tij mu ka largu nga huna kaq shume vite qe jan bo.. Une tani e kuptoj qe vajzat e mija tposhtera e kan largu djalin plotsisht prej meje edhe tani e di se e kam pas nje burre kaq te mrekullushem sepse gjith mthojke, mos i le vajzat ti hyp ne qaf djalit. Une mendojsha qe po bon dallime ne femije po ai e paska dit qe kto jan koft largta ne trup te njeriut. I kam perzan edhe qikat edhe ju kam than deri sa pajtohem me djalin tem as juve sdu me ju pa, kurgjo sjeni tu mvyjt nese mes vetes nuk folni e nuk keni harmoni e dashuri si vlla e moter. Tlutem ndihmoni sepse nuk e di qysh me ja bo…