fbpx
U ndava

U ndava por familja nuk me pranoj n’shpi shkaku i fjalve te hallkit, mbeta me fmij n’rruge, tash kam ik ne ….


U ndava por familja nuk me pranoj n’shpi shkaku i fjalve te hallkit, mbeta me fmij n’rruge, tash kam ik ne …. – Jam 29 vjeqare jam nga ferizaji jetova njè jetè nè kosovè plot 28 vite u martova nmoshèn mè tè re 16 vjeq shkaku i kushtev tè vèshtira familja mè martoj nè njè fshat larg nga qyteti jon aq shum u merzita sa qè thash me veten ku jam sepse u martova pa deshiren time. Familja e burrit nuk u sjellshin mir me mua shum i kam respektu i kam nderu po ish e kot prap isha mè e keqja burrin e kam pas qe ka pi vet u dasht mu mirr me te gjitha punt e shpis kam pas lop jam qu 5 ora me mjel lopt 20 copa plus kam me dal neper ara e livadhe me bajt san por kur kthejsha shpi as buken gati se gjejsha vjerra ime mi nshoj punt te gjitha qe ti baj une vet. U kthejsha buken e bajsha vet aq e lodhur isha sa qe u dridhsha kaluan ca vite dhe mbeta shtatzane gjdo dit qe kalojke ishte tmerr per mu por durojsha i linda dy djem dhe fmija nisi mu rrit u bon 3 vjeq burri pike vike naten filloj me perdor maltretime nmeje edhe nfmij thirra familjen ju tregova nuk mundsha ma ta perballoj at malltretim por familja mthan duhet durosh se fjalt e hallkit snalen na qesin ngazet u ndah me dy fmij. Un e ula kryt nuk kisha qka me ba vazhdova 9 vite ashtu me maltretime dhe nje dit nuk munda ma i mora fmijn dhe u largova nga ai me maltretoj lajmrova policin ata nuk e mbajten ne burg vetem arrest shtepiak un ika nga ajo shpi edhe shkova tek familja familja nuk me pranoj mrena shkaku fjalve mbeta me fmij nrrug askush nuk na dol ndihm as njè shoqat edhe pse shum shoqata ka ks jam lajmru naper te gjitha shoqatat edhe te halil kastrati vetem ma bajshin prite renin kemi shum ne renditje nuk je veq ti ashtu qendruam dy dit nshi me fmij midis ferizajji dhe me von nje njeri na u afru dhe na pyeti se qka bajm ati dhe ja tregova historin dhe na dha strehim per disa dit edhe kshtu un gjeta pun por puna qe ish un nuk munda tja dal fmijt vet banesa kalun 3 vite dhe askush nuk na dha ndihm me gjona ushqimore erdh nje shoqat bamirsia disa muaj na ka ndihmu nuk disha ka tja mbaj si ti rris fmijt lajmrojsha shoqata gjdo dit per nje kulm mbi kok por ish e kot vetem premtime dhe asgje nuk me ndihmuan u detyrova te dal rrugve te lipi duke i mbajt dy puna mbas 4 vitev mbledha ca te holla dhe vendosa ta leshoj kosoven morra pare borgj dhe ika per nè evrop e lash vendlindjen per shkak skamjes per shkak shtetit qe kurr nuk me dol nè ndihm edhe socialin ma ndalen qata qe kisha para shpirti tash jam ne gurbet ki gurbet ish i merzitshum gjdo dit jam me lot nsy per vendlindjen per fmijt qe nuk mujta mi mor me veti shkaku i siguris nuk e disha rrugen se si do iki ntzez nuk kisha siguri ti marr fmijt erdha ngurbet me zemer thyne por me ni deshir se do fitoj pare edhe do ja ndreqi fmijve nje shpi edhe djali madh mtha mam shko ti edhe pse na merzitum ti shko edhe kur vish me naj maru ni shpi tmadhe ni shpi tmir se ktu nuk mundem me ba pare shko mam shko atje ndoshta kthehesh dhe do bahet mir. Ju mbushen syt lot djalit kur ma dha lamtumiren e fundit tha mam do kem mall per ti gjdo dit por do mendoj se nje dit do kemi shpijen ton dhe do jetojm prap te lumtur. U nisa edhe erdha ne gurbet hyna azil jeta aq e veshtir ktu deri sa te msohemi malli per fmijt gjdo dit e ma shum vjen tu rrit dhimta e shpirtit merzia per ata edhe per kosoven. Nuk kisha rrugdalje tjeter vetem e vetem te iki nga kosova per jete ma tmir..e sod hy ne rrjete sociale dhe sho qe nje autobus me aq antar qfar i ndodhi edhe tham me vete o zot o zot ki eshte gurbeti neve na presin femijèt me vite mos na ardht kjo dit kshtu na ruj zot ne jem ardh per pun per kushtet qe kosova sna dha shteti sna ofroj as strehim. Ngushllimet e mija per kta te aksidentum ne kroaci familjev gajretin ishalla. Por kam nje lutje per shtetin me zemer e me shpirt let na ofron njè jet ma tmir kosovè let na ofron paga ma tmira per fmij tket social deri ne moshen 18 vjeq mos tna merr nqaf shteti me nshu vendlindjen ka edhe shum ri qe po vijn tzez sepse kosov ska rrog ska drejtsi ska siguri per qytetart .ju lutem qe ti merrni ma me pergjithsi kto sene mos lejoni qe qytetart e kosoves ta nshojn vendin tvijn ngurbet shkaku i bukes shkaku i punes shkaku i varfnis mos na lejoni me nshu vendin. E kur na vjen koha me kthy ks kur na ikum prej ksaj bote mos na hajdi te vorri mos me hajdi per ngushllime sepse ju ishit ata qe na e nshum vendin ton shteti edhe qeveria qe nuk na ka perkrahen kurr nuk na qelen pun me naj pag mesatare. Por u detyrum te ikim nga kosova per nje jet ma tmir. Nuk di ma shum qka them veq vetem zemra pom kan nga malli per vendlindjen time. Me respekt nga une!