Pse vjehrrat si dojn ato reja qe jetojn me to, por i dojn ato tjerat qe jon da prej saj, njo e jemja m'kalli nuk e di...! | Histori Të Jetës

Pse vjehrrat

Pse vjehrrat si dojn ato reja qe jetojn me to, por i dojn ato tjerat qe jon da prej saj, njo e jemja m’kalli nuk e di…!

Pse vjehrrat si dojn ato reja qe jetojn me to, por i dojn ato tjerat qe jon da prej saj, njo e jemja m’kalli nuk e di…! – Anonim ju lutem pershendetje une jam nje grua e martuar i kam dy femije jam me vjerri dhe desha ta dij dhe mendimi tuaj, une jam rritur jetime dhe si femije ashtu e deri me sot gjithmon jam kan e shkelur. Kur jam kane vajze gjithmon babi sme ka lan te lire per asgje ndersa motrav tjera ju ka jape lirin as kurr si ka kontrollu per asgje nuk e di arsyjen por une gjithmone e shtypne aty nuk nuk kisha te drejtaat e njejta me motrat e mija ose me vellzerit. U njofta me nje djal me msit edhe me pelqej deri diku sepse isha e lodhur nga jeta ime qe ebeja tek prinderit e mij dhe nuk me interesojke shume bukuria e tij por vetem a eshte njeri i kuptushem dhe ajo me mjaftojke, vendosem te jemmi bashke u fejuam prap te njejtat gjera nga babi im por tani e disha qe nuk kam shume kohe qe te qendroj ketu, nuk shkoj shume kohe dhe beme edhe dasmen . Pasi u martova u gezova ma nfund mu hjeken problemet por ne fakt e martuar probleme jo ma por fjale shum, jemi tri kunata dhe sa ishim bashke kemi pas probleme vjehrame ato dy tjerat edhe gjithmone anojke kah ana ime se nuk mujke me bo me to erdhi koha por edhe e shpejtuan besa dhe filuna ti ndertojn shpijat e tyre spese vendosen qe ato spo kalojn mire me vjehhren dhe ato te ndahen me familje te jetojn diku tjeter edhe pse une isha nusja e mesme ne ate shteppi por sipas tyre une u desht te rrija me vjehrrit e mij edhe me arsyjen se ty po te don ti po kalon mire me te edhe ti duhesh me nejt, gjate asaj kohe ka qen tmer, luft shpija shkojke se nuk u merrke vesh kush qka po bon, kaloj ajo pjes dulen dhe mbetem vetem une me burrin vjehria edhe vajza qe une ateher linda, vjehra filloj te ndryshoj edhe mua filluan jalt problemet, Une me burrin jam mire eshte i urt dhei ndehgjueshem por une skam qfar te beje nuk po muj me kuptu vjehren sa ken ato nshpi jo ato sbojn per kunata tmija ti ma e mira saqqe te gjithe e kuptuan edhe me than e preferuara e vjehres, tash krijon shume probleme me mua ne shtipi e shkon te tejart kuna me pi kafe mu nuk mthir shkon per dreka e darka, don mu tranu mas tyne nuk e di qka o ky marifet kshtu. Edhe kunata bij ja ka nis me mu perzi nshpi tash per prinderit e vete gjithqka tum thonjo pi kqyr jo spi kqyr, ata jon hala te fort edhenuk kan nevoj per ndihmen tem nuk e di pse e lypin nga une kete, edhei thsh qe kta jon pleq por jon te fort duhet me bo punen qitash qe kur tkan nevoj me i kqyr ..Po me qudit fakti pse vjerrat si dojn e si respektojn ato reja me te cilat jan por prap jan te paknaqshme e me ato qe si kan nshpi i japin respekt a ma heret kurjon kon bashke kan desht mu lendu mes veti edhe me pas desht ato te kishin mare, per ata quditem shum sepse po te isha sjell si ato tjerat me shum me kishin dasht por une sdi politik te miren te keqen ju thom njerzve nersy 100 eshte ma hallall fjala nersy se mbas syve kaq pata e desha ta di mendimin tuaj se pse vjerrat si dojn ato reja me te cilat jan por i dojn ato tjerat kur te ndahen prej tyre.Por ti oj Gru ma heret si dashte kur i pate ngate qa sthe per to jetove me to ipe kushjon e qka po bojn qka pondodhtash me ty pse more Zot njerizt i kan 10 ftyra se bojn kshtu e nuk din ku kan me met. faleminderit shume qe me dhate muundsin me u shpreh.