Per nje jave qe erdh ne KS, i dashuri me tha "Duhet me i ble drut edhe me ly shtepin", ishte hera pare qe... | Histori Të Jetës

shtepin

Per nje jave qe erdh ne KS, i dashuri me tha “Duhet me i ble drut edhe me ly shtepin”, ishte hera pare qe…

Per nje jave qe erdh ne KS, i dashuri me tha “Duhet me i ble drut edhe me ly shtepin”, ishte hera pare qe… – Mirmrama deshta ta ndja historin time me ju, jam nje nene 34 vj dhe kom nje qike 11 vj, ne jeten time kur nuk mujta mu gzu, un me 19 vj u bashkova me nje djal dhe u martova me to dhe prej dites te marteses veq vujtje me to me alk**l me dr*g e kur meta shtatzan me to ne muin e 7 u ndava me ti qe ke te ma lendu edhe thmiun ne bark tum rre kur pike alk**l, nejse durova u ndava e elinda qiken dhe jetova 5 vite vetem, por mas takova nje djal ne kosov dhe fjala tina nuk me pengon qe ke femi dhe dua te martoem dhe u martum por aj nuk kishte as shtepi ne kosov por mu nuk me pengojke qe ishte fukara se ne fund kqyret zemra e jo paret, at dite qe shkova ne shtepi te tina te nesrit u qova nga gjumi dhe me shtini me palu druj e mas nje jave me shtini me ja ly shpijen e aj dul nkafe dhe i kryva pa problem, dhe u ktheva ne svicer e mas do mujve arriti edhe aj ne svicer dhe nga ajo dit krejt banesen ma boni rrokuj tuj kontrollu e tuj ofendu mu dhe vajzen dhe ja nisi te me thoj me lshu punen nuk ki qka lyp ti npun met nguc tyli far mashkulli dhe tan kohen ti je pa vler se je kan njeher e martune, e kur i thojsha se ti eki dit me fillim jeten time e pse me more pra, me thojke prit edhe do vjet te tregoj, un u desht me lshu punen dhe me nejt ne banes dhe me bo buk vet se as buken nuk lejke me ble se thojke durt i ki e bone vet se un jam msu buk te shpijes me hanger, e ja bojsha ngjdo dit, shoqet e mija e shifshin sjelljen e tina e me thojshin leje se ky po te shfreteson se me kan tjeterkush as 1 dit nuk kish nejt me to, saher qe u deshke kur vike prej pune i gjujke teshat naper banes i shkepke e ma bojke mledhi se per qeto je ti, hajke amelsira dhe i gjujke mbeturinat ne tok e i pastroke undet me gisht dhe i fshike ne tepi se kur e shifsha dojsha mu qmend e ma bojke kap laje tepihin se ubo pa la, kur i thojsha dalim te hecim me thojke pse a mes tka mar malli me pa ishburrin, kur na thirrka kojshikja me dal un ju thojsha ok e pyes burrin e aj masnej para meje jau bojke jo se gruja spo nigon, i rrejke e keshtu e kishin pas mor vesh se sdo burri ma bojshin me kry kinza mes ta nin se pe dim, tani kem shku ne kosov ne ver dhe nje kofer sende ja qova vjerres e ne fund krejt sendet ja kish dhan grus vllaut vet e tuj than send sem prunen nga svicra, po ok thojsha ska dert aj nalt e din mamir, sa nejtem ne pushim as nje cent sikum pa me sy dhe ne fund em shtini burri mej mar prindve ne kosov pare per pushim se ikish hargju krejt, ne fund em trengun se ju kish dhan femrav qe i kish pas ne kosov, tan kohen me thojke shuj se sdin sen ti je lop ti perfekt per sherptore, gruja mixhes tina erdh nje dit me nejt dhe isha vet e ma boni valla moj gru qysh eki mar ti se je ne svicer se kush se kish mar kto as kto te kosoves se ky asht shum i lazdrum e baben te smut, oh kuku kur ju bertitke prindve te vet shpirti em dhimke, se ne familjen ton kurr as qikat as djemt kurr prindve fjalen jo sja kemi than e kur e nisha ato qysh folke me prind te vet dojsha mu tranu, po kur u kthym ne svicer mas 3 mujve erdh dita kur ma rrev qiken pa pik arsyje veq se nuk e msheli deren qika ma kapi e ma perplasi per toke, ne at moment me humbi kontrolla dhe jakum dhan te shtymen e ekum kap qiken kum dal jasht dhe ja kum thirr policin po ato ja bonen me vrrejtje dhe prap me to tuj jetu e vllezrit dhe motrat me thojshin ndaju nga aj po nuk dojsha se hallki veq fjal aa shife prap u nda po durojsha e ne fund kur u smuva e shkova ne spital per 3 dit e ne at koh nje her nuk erdh mem pa, kur dola hina ne fjal me to se perse nuk erdh e kapi th*ken ne kushin dhe ma boni kqyre mir qet th*k ndal mes me pa qet th*k ne trup te juj mes e hap gojen se pse sjam kan met pa nspital un ty dhe veq qka te tham un ki me bo ti e qekjo qika jote, dy jav dit nate kur fjeke aj un rrisha qut prej tute qe mos pona lendu naten e kur u qojke nmengjes me shku ne pun bijsha kishe jam tuj fjet dhe si delke jasht u qojsha e mshelsha deren e tani flejsha, 3 vj me shkun zi zi e ne fund qka nuk diti me fol per mu tuj rrejt e un qe se kam at zemer mi bo dikujt keq as hasmit smuj i boj, ja lash ltrat edhe se e kisha shancen mja prish por vetem dojsha te jam me qiken rahat. Tash jam me 34 vj ne ket gjendje qe kom frik prej gjdo mashkulli, kan kalu 3 vite po ato dy persona ne jeten time qe jan kan ,ma kan shfritezu aq shum mirsin dhe sjelljen e urt aq se mendoj se keshtu si jam gjdo njeri do te me shfritezoj, shpesh thom pse po jetoj ne ket jet ku njerzit sja din vleren mirsis e kqyrin vetem interesin e si mi shfritezu dikan, me falni per gabimet ne shkr** por jam rrit ne svicer e ekam pak problem.