Per nje gje ma te rendsishme dhe te shtrejten qe kem ne Nanat, nuk paguhen me asgje… – Histori Të Jetës

Per nje gje ma te rendsishme dhe te shtrejten qe kem ne Nanat, nuk paguhen me asgje…

Per nje gje ma te rendsishme dhe te shtrejten qe kem ne Nanat, nuk paguhen me asgje… – Ju lutem anomym!Për NËNAKam lexu ketu qe disa dit me rend shum histori të jetës, kshtu se kam vrejt sipas situatav të rënda naper familje kan ra fëmijet ne harres. Gati as njekund se kam lexu si e’perballojn femijet gjendjen e veshtir ndermjet prindve, apo sa ju kushtojn KOH. Mirpo ndoshta mirri me ta dhe as nje gjë sju mungon femive, merrni koh per ta apo jeni në gjendje prap se prap situates te rend, tjav tregoni dashurin qe keni per ta… une nuk edi???Për ket vendosa disa fjal ti shkruaj: ” për nje gja ma të rendsishme dhe te shtrejten qe kem ne Nanat, se nuk paguhet me as gjë!”.Vet kam qen situata të veshtira qe jan të pa paramendushme për shumicen ejuve ketu d.m.th ju kuproj qfar veshtersije na sjell jeta dhe sa rend ekem. As një gjë qka esht e veqant/e’mir nuk ësht leht ta bëjsh apo ta arrisish, don shtepi duhemi te ponojm deri maksimum apo pushime etj. Po edhe për femi, dojm qe të jen kur te rriten njërz t’nershem, human, puntor, tjen njërz me dashuri plot dhe respekt… ateher duhem tju kushtojm FEMIJEV pun pa mas, KOH të gjejm për ata për biseda si kan kalu diten ne kopsht, shkoll… pralla tju tregojm kur ti qojm ne gjum, tju thojm qe jan gjëra ma ebukur ne bot, lulet e botes ton ikem ata, qe i dojm pa fund… mos të harrojm tju tregojm çdo her se Mami esht gjith pran tyre në çdo rast dhe situat, çka do qe kan ne zemer çka I mbrengos apo jo të tjart munden tfalsin me Mamin në çdo rast pa marr parasysh. Nëna të behen esht leht po të mesim esht veshtir.Kur tju qan zemra, buzqesh për femijen tan, kur jeni të shkaktrrune, vallzo për femijen tan. Mos ta lejom as kend tna terheq me sjellje tdobta nga puna jon ma të shtrejt/të bukur qe ekem në bot. Mos tju japin vler plehrav apo budallve, mos të mirren me fjal të laperav dhe lapericav, po të mirrem mesmirti me lulet tona mat mira ne bot ata jan femija jon. Burri ju tradhton, apo ka maltretim physike/psyshish RRS, syn dahi se skini ka ja mani ok po mos u mirr ateher hiq ma me njerz të prisht në kok dhe kush jan ata qe tju vlersosh koh me shum se femis tan. Hesht qofse sun dahesh deri sa të rriten femija dhe mos e lodh veten psyshish për ksi lloj njeri, leji edin ti me kand ke pun me njerz budall… çka se kan mesu kurr jeten apo njerzimin apo OBLIGIMIN, se per ndryshe kishin mendu ajan të përgatqem për Martes/ Familje me kriju.Une vetes gjithmon ja kam majt keto gjana parasysh të mos ta humbi rrugen si Nan. Mos harroni sjeni vetem bashkshorte por jeni edhe Nana. Gëzo dhe festo ata qka eke me femin tan se mjafton dhe gjëra ma eshtrejt ne bot çka mundni tjav dërgojsh femis ësht dashurija-koha qe ke per ata. Nana jem!Me vjen mir se eksiston nje faqe si historit e jetes qe njerz ne situata te rënda tken kshillime nga njerz nojtral, qe kshtu jtu lehtsoj pak gjëndjen apo mendinet e veshtira.Më falin nqofse nga shkr**e apo shqiptimi kem gabi nshkoll shqipe skam qen asnjeher, kam mesu nga NANA .