Oj vjehrra kujdes si e meson vjazen te sillet se ke nusen perball qe mund te mesoj me shpejt se vajza jote! | Histori Të Jetës
Oj vjehrra kujdes

Oj vjehrra kujdes si e meson vjazen te sillet se ke nusen perball qe mund te mesoj me shpejt se vajza jote!

Oj vjehrra kujdes si e meson vjazen te sillet se ke nusen perball qe mund te mesoj me shpejt se vajza jote! – Vjehrra duhet te kete kujdes me nusen,Bijat rrijn pak dhe kthehen ne shtepit e tyre ndersa..-Prsh .Deshta te shkruaj per raportet vjehrr e re. Deshta te shkruaj per veten time si nje nuse qe shoh ndryshe dhe me kerkohet ndryshe. Eshte nje raport me me se shumti probleme,.Vjehrra eshte ajo e cila duhet te afroj nusen e djalit kah vetja,duhet ti mesoj rendin dhe traditen e asaj familje,nusja eshte nje femije i sapolindur,ajo vjen ne nje shtepi te huajen e cila nuk di nga tia filloj andaj vjehrra duhet te kete shume kujdes sepse une do ti percjell hapat e saj,nuk duhet asnjeher te sillet mbret ndaj nuses e cila nuk eshte ardhur pastruese e as sherbetore te gjitha te kerkohen vetem nga une.Nese ti mundesh vjehrr e dashur te ndihmosh gjithqka te bejene se bashku,ka kohe kur tw gjitha me mbeten mua e ajo ka mundsin te shtrehet e te presi te gatshme.Nese une arrij marveshje per qfardo qeshtje me burr timin,mendimi apo kritik vjehrres nuk ka vend aty,te pakten jo ndaj meje. Nese djali eshte aq i limaltretim me familjen e tij,nuk besoj qe nje nuse ka fuqin ta largoje ate,ashtu edhe e kunderta.Nese djali ka raporte te mira me nuse,vjehrra ska pse tjet xheloze,dashnia e nanes dhe e nuses dallon,fundja ajo ka ardhur ne shtepin tende per djalin tend,per aske tjeter.Vjehrra te kete kujdes,mos te prish relacionin me djal e nuse per mendim te fqinjeve e aq ma pak per vajzat e saja,ato vin mysafir dhe ikin ne shtepi te vet.Nese do te jesh vjehrr e mire, qfardo nuse qe ka zgjedhur djali juj,e dobet apo mbi peshe,eshre dashuria tij,respektoe me kujdesin me te madh sepse eshte ne pyetje jeta djalit tende,funda edhe ti ishe nuse dikur,dhe 99% t rasteve nuk flitni mire fare per vjehrren tende,po sikur ti flisja une ato qfar mendon apo thua ti per vjehrren tende,mendo pak dhe jeni pak me dreejt ju lutem e,jo jo ashtu siq ishe ti nusje dhe kishe vuajte nga vjerra yte ndoshta edhe une do ta kem ne te ardhmen te njejtin mendim apo vuajte.Te pakten une nuk munde te te kuptoj ty aq sa ti duhesh te me kuptosh mua ,ti ke kaluar kete periudhe dikur ishe nuse,e ke me leht,andaj gabimet e vjehrres nuk falen. Asesi se them qe une kam te drejte ta ofendoj vjehrren apo ta lendoj,eshte nena e burrit tim,nese ti jo ai me don.Andaj mundohu ta kuptosh moshen e time,por asesi nuk them ta durosh edhe fjalet dhe poshtrimet nese une ti beje qe kam lexuar shume e shume kso raste. Edhe pse me burrin kalojm mire sepse une asnjeher nuk i them asnje fjal dhe asnje sjelle te nenes se tij qe une e shoh dhe sme pelqen e shoh qe bijat kan shume respekt dhe kujdes vjehrra ime ndryshon shume kur ato jane atu dhe nuk ja m kunder sepse ato jan bijat, evladi i saj poor jo aq shume dallime dhe aq shume padrejtesi. Dhe per kete arsyje burri im mendon qe eshte gjithqka ne rregull sepse une nuk flas por duhet te vedisohen te gjitha vjehrrat se nje dite ato kane qene vete nuse. E vetmja gje qe kerkoj eshte toleranc dhe mirkuptim, kur ti degjon problemet e bijes tende ti qmendesh nga zemrimi dhe inati pse ia bene kete pse ia ate dhe ke fytyr ti thuash mos i degjo mos e be ate mos e be kete. A e din qe ti afer aty ke nusen tende po i jap mesem se si te veproj , nese ti i thua bijes tende te del te jetoj vet ne shtepi me burrin para ke djalin dhe nusen tende qe edhe ata kan nevoj te jen vete dhe te jetojn si ata deshirojn. Ju faleminderit per mirkuptim dhe shpresoj te mendojn te gjithe njerzit per te tjeret ashtu siq mendojn per vete se ashtu asnjher nuk do te kete mosmarrveshje dhe keqkuptime. Ju pershendes faqe e mrekullueshme dhe faleminderit per mundsin e shprehejes ne menyr anonime.