Nusja eshte musafire andaj priteni mire musafirin, Vjehra duhet me trajtu nusen si qik se neser plaket dhe... | Histori Të Jetës

Nusja eshte musafire andaj priteni mire musafirin, Vjehra duhet me trajtu nusen si qik se neser plaket dhe…

Nusja eshte musafire andaj priteni mire musafirin, Vjehra duhet me trajtu nusen si qik se neser plaket dhe…-Pershendetje lexues te faqes Histori te jetes.Une skom diqka histori per jeten personale vetem deshta qe ti foli disa tematika te perditshme e qe me se shumti hasen ne jeten ton e asjeher nuk dim ta bëjm zgjedhjen ose Zgjidhjen e duhur ..kom lexu shum e shum histori mos te them te gjitha ..shoh shum njerz qe ankohen per jeten qe e jetojn per vujatjet qe ju sjell jeta..poashtu njerz qe kan ditur aq mir me menaxhu jeten qe pas qdo vujatje kan gjetur lumturin..ka njerz me semundje te ndryshme por qe nuk durzohen ..ka edhe asi njerz qe se kan askend ne bot ju mungon perqafimi i me te dashurve por e kan Zotin qe asnjeher nuk i len vet.Se pari une jom shum e re ne mosh per tju jap kshilla..por kshillat e mira gjithmon pranohen prej qfardo moshe..sot per sot jem tuj jetu me ni koh ku e keqja vlersohet ndersa e mira perbuzet !…sot per sot njerzt me shum e pelqejn materialen se pasurin e shpirtit..ka shum histori kur ankohen prej burrit prej vjehrrive ..mas pari mori Zonja kur t’shkojm nuse ne jem musafir ata duhet me prit musafirin mir e pastaj ne t’ju kthejm me t’mir..thot ni fjal e urt kur t’shkon nuse duhesh mu bo qe s’ke pa e s’ke ni..jo per qdo fjal mu kap se per ashtu per 1 jav ndahesh..duhet mi respektu vjehrrit si prind e tu jo per qdo fjal mu rrok me ta ata jap pleq perqka thojn plaku si fmia..e fmiea nuk i nxihet per t’madhe..nese kenu vjehrri me te ri ..mundov me gjet ni gjuh perbashket me pru punen qe mos mi lan hapsir as me u kap me ty duhesh me dit me menaxhu situaten..e jo me shku te burri mu anku nana jote kshtu ashtu bla bla..se edhe po te ishe e vertet e shtin burrin mos met besu se kjo thot veq po ankohet e bjen fund ti prap e keqja..sdi puna e vjehrres e rejes a bo mdoket si Kosova me Serbi ala pa u taku ndermjet veti pe din qe jan dyluftim!!!..e perkundrazi duhesh me u mundu me u sjell mir me vjehrren e njashtu vjehrra me rejen..tash sbon mu anku qe veq nuset jan te kqija..se une mendoj 1 femer nese a kan e mire qik ka me kan nuse e mire e vjeher e mire…e nese a kan e keqe ose e poshter qik ka me kan nuse e poshter e vjeher e poshter..vjehra duhet me trajtu nusen si qik a e bon mend se neser plaket e qajo nuse ka me kqyr bota rrotullohet ..po na mendojm veq per sot nuk mendojm per te ardhmen..so veq per femra zor mu martu e me shku me ni shpi qe krejt jan panjohur..gjithashtu shum e veshtir osht edhe per mashkullin qfar nuse pe bjen shpi ..se mbase ka nje familje shum qytetruar e vjen ni nuse ja prish krejt shpien !..Ka prej atyre qe ankohen prej burrit ose grues..nje burr duhet femren ta respektoj femra a kriju nga brinja nje mashkullit e jo nga shputa qe te ecesh mbi te e as nga truri qe te jesh kryelarte por u krijua nga pjesa ansore e brinjes tende qe te barazohesh me te..u krijua nga brinja e anes se zemres tende qe ta duash te mos e demtosh qe ta respektosh ..e ndersa ju femra duhet burrin me dasht me respektu qe te ndihet sa me fat qe ka nje femer si ti perkrah e ta falenderon Zotin qdo min qe je pjes e jetes se tij..e nese keni probleme jo per qdo problem NDARJA nuk o Zgjidhje..qdo problem ka Zgjedhje e nese i provon qdo alternativ e she qe perfundimi nuk o i sukses’shem at’her ndaju ..e sot gjynah qfar kohe jem ardh ma shum zgjat ni lidhje se ni martes pse nje burr kur e ka nje gru t’mir e moralshme del naten pijavet shkon me tjera bon imoralitet..e nuk shkon te gruja e vet pse nuk e vlerson t’miren pse njerzt ngajn mas keqes..ose ato femrat e pa moralshme se smundem me qujt ndryshe..kur e kan nje burr qe i man 2 puna mundohet per familje pse oj moter mashtrohet e ngan mas tjetrit e tradhton burrin tond..a sje msu me vlersu t’miren po patjeter duhesh me ngajt mas tjetrit..ose ato femrat / meshkujt qe 1 problem t’vogel e kan e mejher kqyrin mu nda me burr/gru a mendoni se tjetri ka me kan ma i mir ose me tjetrin skeni me pas probleme jo jo gabim jeni qdo lidhje ka probleme e martes po duhet me dit me kan ja vlen mi perballu ato probleme..ato femra qe e tradhtojn burrin a skeni Zot se une mendoj 1 njeri nese ka Zot ka frik Allahun nuk bon ksi sene nese ka ndergjegje nuk bon nese sje e kenaqur me mir ndaju se sa me tradhtu burrin osht niveli ma i ult qe e bon ni femer per 1 knaqsi e prish jeten edhe krenohet per kit sen..qfar kohe jem ardh skem faj qe friksohemi si ne prej djemve njashtu djemt prej femnave ..duhet qdo njeri me punu me veten qdo mengjes me fol me veten ey kush jam une?..qa jom tuj bo ket jet ..? A osht qdo sen rregull me mu ?..a osht kjo zgjidhja ma e duhur qe pe boj?..qka mbon mu te lumtur?..lumturia ime a ka me kan vujtja e shum personav?. Ose menyra si dua une t’jem e lumtur a do i gzoj shum persona?duhesh me kan psikolog i vetes e pastaj i tjerve..so marre nese ki ni problem ose je tuj e jetu ni jet katastrofale asnjeher so von mu pendu e mu ul ngat ni personi me ja tregu sendet edhe me lyp shpetim prej asaj errsire qe je fut..heyy stop nuk duhet me dasht imoralitetin nuk duhet me jetu jeten sot per sot duhet me dit se o dikush ma nalt se na e kem me dhon llogari mos jetoni per tjert jetoni per veten edhe nese krejt bojn me gisht ka ti qe ti je e pamoralshme ti e din qe brendsisht je e paster dhe nuk ta ndin nga fjalet qe thojn tjert ..e jo me bo t’zeza edhe nese livdojn krejt bota ti e din qe je e papaster mund ti mashtrosh te gjithe po jo veten..n’ket bot jem me kenaq Krijuesin e jo krijesat…ni personit mas pari duhesh me ja dasht zemren e pastaj tjerat e sot ja dojm paret ose trupin..pse sa rrejm e tradhtojm pse sbojm diqka mir pse nuk kqyrim.niher mos me lendu tjetrin..edhe nese dikush tbon keq ti ktheja me te mir..se nese t’keqit ja kthen me t’mir ja gerditish veten..qdo sen bone per Allahun nasht edhe nese shkelin e prekin moral e kto sene sja vlen me qdo njeri mu kap Allahu din mas miri me ja kthy..duhet me jetu jeten qe njerzt te qajn kur te vdesesh e ti mer malli sa te je gjallë.Nfund ma boni hallall qe e zgjata se nashta kom pas edhe shum sene tjera me fol e nashta skom dit mi shkru ashtu mir e mir..amo besoj qe shumica kan me kuptu mesazhin e ksaj historie..