Nuk jemi rehat me njerken, vllezerit dhe nuset jan ne hall prej saj,me mujt edhe prej shtepis i largon... | Histori Të Jetës

Nuk jemi rehat me njerken, vllezerit dhe nuset jan ne hall prej saj,me mujt edhe prej shtepis i largon…

Nuk jemi rehat me njerken, vllezerit dhe nuset jan ne hall prej saj,me mujt edhe prej shtepis i largon…-Prsh . HISTORI TE JETES Deshta edhe une mu shpreh pak , po lexoj histori t ndryshme e komente pozitive e negative. Njerzit shpesh din me gjyku njoni tjetrin pa e dit dhimbjen se normal pa e provu kafen smunesh me dit a osh e omel a e idht . Jeta osh shkall shkall e cka tke mjell ke me korr si thojn meni fjal nashta Zoti nuk prek te ti personalisht po shkon n’evlad ku djeg mas shumti . E shpesh gabimet e prindve i hekin fmija . Po tybe sdi jeta osh e mir per ato qe din me jetu . E me trathtia e paragjykime e fjal mas shpine sshkon . Un personalisht elhamdulilah skom pse mu anku shnosh mir rahat jom . Po sum bon fajde pasunia e dynjaja kur sjom rahat . Ikom tre fmi si drita elhamdulilah Zoti mi ka fal tana tmirat me bur jom mir . Normal jeta osh plot surpirza po keq skom perveti sja du tkeqen kerkujt as vetit . E dikush menon se gjithmon ko me jetu e smenon se ni dit kome hi ner dhe . Dikush sdin as pse po jeton veq me jav prish njerzve jeten . Besa jom rrit pa nan pa ngrohtsin e sajna po najher thom ma mir se nuk osh hjekat e sajna qe i ka hek sdel dikush qe mun mi duru. Tash baba o martu qe 6 vjet eka grun shyqyr mu sum prishet qefi e qojn mir . Po shpesh thom pse me nan teme seka qu qeshtu ajo o kon si ni skllave e burgost familjen ika pa 1her nvjet a 2 vjet e ka malltretu perdit si e maj men un perdit ka pas probleme kur rahat jo jena 4 fmi na sdina dashni t prindve nana mo sosh po baba ska dit kur mena afru ngat veti . Ikom tre vllazni e i 4 osh me njerkn e ka edhe ni qik t veten qe e ka mar me veti . Besa edhe vllaznin i kom t martun tu3t shyqyr mir jon me grat e tyne e qoj mir e i du si motra edhe mdojn nuk perzihna a bonen a sbonen per burat e vet masi jon edhe per mu jon tmira . Deshta me than qe njerka osh “e mir” nat kuptimin e vet osh ma e re se baba ajo o kon e martume 2 vene tjera po so bo rahat e tash ktu te na mir shyqyr tash o rahatu po na sun u bonem kur rahat . Po hekin si vllaznia si nuset pi sajna osh ni tip qe sdi as vet meta shpjegu nuk edi njeri xheloz ka qef veq vetin me pa mir e fmit e vet zaten per qiken e vet ti qet syt . para syve t bohet e mir e masshpine ta bon gropen . fjal fjal perdit mos mi lan as grat rahat nshpi me nejt . Me mujt i qet pi shpije . Sdin as me na afru as sen veq politik . Sit kesh pare mi pru a najsen po je ma e mira as fmit smi don . Besa so e zoja as fmin e vet me kqyr ecka djalin 5 vjet detyrohet djali saher tvi npam mem lyp buk mue se e din qe i ushqej fmit e vjen mlyp mu buk . neyse my sum dhimet se vlla ekom po deshta me than qe se lodh fort trunin veq ntel me lan rin .Nuk edi pse osh kshtu mu pas munu veq pak mena majt e mena afru para durve e kishim majt si kom edhe vllaznin e shtir po mo edhe ato ekan pa se qysh osh puna . Po hatri babes po duhet me shujt shpejt po besa edhe baben eka bo si vet. Kaniher thom tish kan nana gjall kishna dit pak lezet nejes mi kish afru fmit e mu . Po apet sbon me gjyku kerkon thom elhamduliah qe jom nshpi teme . Me burin e qoj mir shum edhe me vjehrin e kunetin problem kur skena normal qe ska shpi pa tym e idhnim ama skena qeshtu fjal mas shpine ejo kshtu ashtu . Edhe pse skena shpi jena nshpi thuj per me hanger e pi s hekum smuj me than e kushtet tjera qka duhen normal mungojn po elhamdulilah jom shum rahat kaniher mashum knaqna te buri se te baba . As sum ngucin as si nguci folim keshim . Kaniher thom kushedi a kem me pas ket rahati kur t bohem me shpi e me kushte mat mira besa si kisha ndru dashnin e rahatin me kurgjo nbot . Buri mka dal per gurbet pak pe kpm vshtir me tre fmi krejt i kom t vogel njo mas njo po shyqyr mir i kom shnosh . E po du me than se sosh jeta gjith mu kan edhe shnosh edhe tpasun e rahat . Cdoher komet mungu njona po shyqyr une shnetin e rahatin ikom e .. per tjerat ndaq net vin ndaq mo se tybe pes pare si jap . Skom lamu kut nluks edhe slakmoj . in shaa Allah kejt femnat i pafsha si vet. Se njeri menon se pasuni po jo se me pare sblehet cdo sen . Me ransi me kon mir mos me pas fjal mos i fol kerkujt mas shpine e nese fol dikush per ty ka kush gjykon tybe smerzitna se a mdon dikush ajo se ajo qka mka desht pa hile ka dek. E ju kisha kshillu tonve kqyrni para mos xhelozoni buzqesh si thojn njerzit shpesh mthojn ti sdin mu idhnu met than qka met than jo besa edhe une idhnohna po si jap ransi fort fjalve meni vesh hin n tjetrin del . E menoni mir bonu pak ma pozitiva . Njeri mir jet prap i mir me hedh sa me hedh balt mbi to kshtu qe mos u merzitni . Tung