Nuk e kam dit qe burri ka te dashur dhe femi me te,Sot e kam shoqen me te mire te dashuren e burrit,jam shum e lumtur per... | Histori Të Jetës

Nuk e kam dit qe burri ka te dashur dhe femi me te,Sot e kam shoqen me te mire te dashuren e burrit,jam shum e lumtur per…

Nuk e kam dit qe burri ka te dashur dhe femi me te,Sot e kam shoqen me te mire te dashuren e burrit,jam shum e lumtur per…-Me ja nis me tregu historin tem ndoshta shume veta skishit besu se qka kam perjetu une. Jom e lumtur qe nderrimi jetes tburrit tem ka arrit qe une me kuptu tverteten e gjithkafit sepse kaniher njeri jeton me genjeshter edhe nuk osht tu e dit se me kon e ndan ni shtrat. Une nese ja filloj me ju tregu se gjat jetes time qfar jete kom pas ndoshta shume veta me kishin lakmu. Gjithmone i kom pas senet e para dmth telefoni par qe dilke i ri, kerri i ri kurr skena pas problem me pas nje jete te mire luksoze ata. Une jom kan e martume per shume vite edhe e kam pas nje raport aq te mire me burrin tim sa qe kur e kemi mar lajmin e hidhur per semundjen e tij mu shpirti mu ka nda ne dy copa. Nese e kisha dasht dikon ma shume se sa veten ai eshte burri im. Nuk ka pas dite qe skemi nderru fjal te mira mes vetes edhe pas lindjes e dy vajzave te mija. Gjithmone i thosha vetes kisha pas qef edhe nje djal me pas qe me ja plotsu qefin burrit ama kurr nuk me ka be presion qe mem thon pse skena djem si shqiptart e zakonshem po gjithmone me thojke, gru qetsohu sepse gjdo sen ka me ra ne vend tvetin. Qetsimi i zemres tem ka qene aj edhe pse pasi qe ka nderru jete kam mar vesh une shume e shume sene. Une nuk e di a ka najkush qisi ndjenje me burr tvetin qe me thon Zotit ka tsillet falimenderit qe mu ma ke qu per fat tjetes. Du mu prezantu edhe me tregu ngjarjen per juve lexuesit por deshta me cek prej fillimit raportin mes meje dhe burrit qfare kemi pas. Jam nje gru 38 vjeqare nga Macedonia po jetoj ne Zvicer. Une ne moshen 18 vjeqe jam martu edhe pse me shume kundershtime nga familja per shkak te moshes, ja kemi dal edhe 15 vite kemi qene te martum derisa u diagnozu burri me nje semundje akute qe e helmon gjakun e tij edhe ja mer shpirtin shume shume shpejt. Per 5 muj pas diagnozes ai nderroi jete, ajo dit ka qene aq e mallkume sa qe nuk muj me shkru me fjal se sa lotin e kam derdh per te. Une i kam thene vetes gjith qe nese do ta gjej diqka ate kurrrr me sdo martohem, skisha mujt me dasht kerkon ashtu siq e kam dasht burrin tim. Kur e kuptuam per diagnozen, e shoh qe burri filloj te ndryshoj paksa me mua, jo ashtu ne menyr te keqe po nuk flitke gjithmone ne mendime dhe e kuptojsha sepse nuk eshte e leht me kuptu qe ki me nderru jete edhe me lan nje familje pas vetes por masi ishim ne Zvicer une gjithmone i kam than burrit ki me shku i qete i dashur per xhenet sepse ne jemi mire nuk jemi keq, ti na ke knaq nqito vite qe na ke mbajt si babe, si burr si gjithqka. 1 jave para se te nderroi jete aj ma kishte shkru nje leter dhe e kishte fshehur ne dhomen ton por nuk me tregoj deri 2/3 dite para se te nderroj jete. Me tha gru shko lexo nje leter e kom shkru para nje jave dhe aty ki mi gjet te gjitha pergjigjet, tkerkoj falje nese do gjana ne leter nuk jon ashtu siq ke mendu ti po dije nje sen qe kjo su kon e leht as per mu. Vendosa qe mos me hap letren deri sa te nderronte jete sepse nuk dosha ti boj pytje ma shume, doja shkurt qe aj te shkon ne dynjan tjeter i qete pa presionin tim. Kur e hapa letren shkrujke: e dashur gruja ime, gjat gjith ketyre vite kurr ne jete skam pas ankesa ne ty ke qene nje gru e perkyme ne gjdo aspekt dhe nuk e di se si kom mujt me bo kit gja kaq te hidhur ne shpirtit ton kaq te pastert sikur tones. Te kom than me mijera here se sa shume te du por ksaj here kjo leter nuk eshte leter dashurie sepse ata ti veq e din. Ky leter eshte amanet, amanet per femijet te cilin i kam ba me nje tjeter gru pas shpines tane. Me fal, 100 her me fal sepse skam desht qe ditet e mija te fundit te jen tu tregu se qka kam bo pas shpines tone edhe tu kisha lut me gjet djemt qe i kam me grun tjeter edhe ti rris ne menyren e njejt siq mi ke rritur vajzat qe ta din vajzat qe i kan edhe dy vllazni ngat vetes per gjithqka. Kur e lexova kit leter nuk mundem me ju rrejt e me thon jam ndij normale sepse as nje grua nuk mundet me paramenu se qka kam ndje une ne ato momente. Deshprim eshte pak me thon mu ka duk vetja sikur e kam nda nje shtrat me dike qe se kam njoft 15 vite por amaneti duhet mu plotsu. Ish adresa dhe emri asaj gruaje dhe e kontaktova i thash tlutem duhet me bisedu live po si tregova per qfar arsyje, i thash jam nje shoqe qe se ke pa qe shume vite. Kur dulem ajo i kishte femijen me veti po ashtu edhe une edhe aty u prezantova i tregova per leter dhe te gjitha. Ajo u perbejke ne Zot qe nuk e ka dit qe ka qene i martum, tha gjithmone me ka thon qe eshte beqar nuk e di pse na ka bo kta. Une i tregova krejt qfar raporti kam pas me te edhe nuk kam hek prej burrit qe me shku tek ti. Pas nja 5 ore bised qashtu me nje lokal vendosem qe tani e tutje fmin ton na lidh gjaku edhe duhet patjeter qe ti afrojm mes vetes qe ata me kuptu se qfar eshte familja. Une at grun tani e kam bo shoqe aq te mire sa qe fjal nuk munden me pershkru. Eshte shume e veshtir me pas nje shoqni me nje gru qe e ke nda burrin me ta po hatri femijeve u desht me afru sepse kerkush nuk mundet me mu bo me e ngat se ajo. Une per vete jom shume e lumtur qe sot e ate.e ate dit une e kam nje shoqni me kit gru qe jemi shume te afert. Une jam mirenjohese burrit tem per ato vite qe mi ka fal edhe at leter qe e ka shkru sepse sot une e kom kuptu pse aj kurr nuk me ka thon kurgjo per djem as nuk me ka parashtru zullum. Nese e kisha pas burrin gjall ja kisha fal 100 here edhe i kisha than se hallall e ka prej meje. Nuk bon njeri me majt inat as nervoz me ata qe sjan ma me neve sepse sa ishte ktu ne kete bot aj kurr sme ka lendu, tani sdua as ata ta lendoj kur aj nuk mundet mu qu me i permisu gjanat. Ju kisha lut krejt grave me i mar gjanat me tqet edhe me i llogarit senet para se te vlojn dhe te flasin sepse leht eshte ta prish nje raport.